Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Sistēmiskās nebūšanas veselības aprūpē 

Viena no karstajām ziņām veselības aprūpē līdztekus tam, ka dalīto grozu ieviešana atlikta līdz jūnijam, ir Valsts kontroles ziņojums par medicīnisko rehabilitāciju valstī.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 09. janvāris plkst. 7:19
Tevi varētu interesēt

Ziņojums ir Veselības ministrijas darbu šajā jomā faktiski iznīcinošs. Revidentu ieskatā neeksistējoša stratēģija valsts līmenī kavē rehabilitācijas kā pilnvērtīgas un neatņemamas ārstniecības procesa sastāvdaļas attīstību valstī. Faktiski ziņojums ir kliedzošs. Tiesa, ir viens bet. Revīzija, par kuras rezultātiem ziņo mediji un stāsta Valsts kontrole, ir veikta par laiku no 2014. līdz 2016. gadam. Tātad ir pagājuši vairāk nekā divi gadi. Līdz ar to nevar teikt, ka tas būtu aktuālās situācijas šķērsgriezums.

Protams, pēc revīzijas veikšanas ziņojums ir vēl jāuzraksta, un tas aizņem laiku. Taču 2019. gadā nākt klajā ar it kā aktuālo stāvokli, kas balstīts situācijas novērtējumā par laiku pirms pāris gadiem, nav īsti korekti. Vai arī tad Valsts kontrolierei visi savi komentāri par to būtu jāsāk ar atrunu, ka tā nav aktuālā situācija. Citādi skatieni dusmīgi vēršas pašreizējās veselības ministres Andas Čakšas virzienā, kuru nekad neesmu advokatējusi, bet šoreiz gan jāteic, ka viņa šajā amatā stājās tikai 2016. gada 16. jūnijā. No 2014. gada ministri ir bijuši Ingrīda Circene un Guntis Belēvičs, no kuriem tieši par Valsts kontroles revīzijā konstatēto arī būtu prasāma atbildība.

Visaktuālākais, protams, ir jautājums, vai un kas no 2016. gada ir mainījies un kāda ir situācija pašlaik. Nenoliedzams ir fakts, ka līdz ar finansējuma pieaugumu veselības aprūpei naudas ir kļuvis vairāk arī medicīniskai rehabilitācijai, kas ļāvis samazināt rindas pēc šā pakalpojuma un saņemt to vairāk pacientiem, tāpat ir palielinājušās rehabilitologu algas, kas mazina speciālistu aizplūšanu. Tāpat ir izstrādāts rehabilitācijas plāns, kā šis pakalpojums tiek sniegts pacientam, un ir ieviests sava veida zaļais koridors, proti, pirmie palīdzību saņem tie pacienti, kuriem tā ir visakūtākā. Tas nozīmē, ka rinda nav reģistrācijas kārtībā, bet izvērtējot pacientu nepieciešamību pēc pakalpojuma. Tajā pašā laikā līdz ar smagnējo e-veselības ieviešanu nav atrisināts jautājums par pacientu, kam ir nosūtījums uz rehabilitāciju, uzskaiti.

Nenoliedzami, medicīniskās rehabilitācijas jomā vēl ir daudz darāmā, turklāt daudzas ir sistēmiskas lietas, kuru sakārtošanai pat nav nepieciešams papildu finansējums. Piemēram, jau minētā pacientu uzskaite, jo Valsts kontrole kā vienu no trūkumiem min to, ka ministrijai nav informācijas par faktiski nepieciešamo rehabilitācijas pakalpojumu apjomu, piemēram, par kopējo insulta pacientu skaitu, kuriem būtu nepieciešami stacionāru, dienas stacionāru, ambulatoro ārstniecības iestāžu un mājas aprūpes medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumi. Tam nevajag milzīgu naudu, tikai vēlmi to sistēmiski sakārtot. Tagad jau tas būs jaunās ministres uzdevums.

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 03. janvāris plkst. 6:48

Šogad Latvijas ekonomikas izaugsme nedaudz palēnināsies – līdz 3,2%, tomēr būs virs...

2019. gada 02. janvāris plkst. 6:38

Šis gads Latvijai ir iesācies bez jaunas valdības un ar pagaidu budžetu....

2018. gada 21. decembris plkst. 6:36

Kopumā biznesam 2018. gads, kurā Latvija atzīmēja savu simtgadi, bija gana labs...

2018. gada 20. decembris plkst. 7:23

Jaunais gads iesāksies ar pagaidu jeb tehnisko budžetu, kas nozīmē, ka tajā...

2018. gada 19. decembris plkst. 7:27

Ainiņa no kādas lielas govju fermas Anglijā, kurā pārsvarā strādā viesstrādnieki, bet...

Nepalaid garām

7,03 miljoni eiro – tāds bijis lielākā Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā pērn...

Šobrīd Latvijas veikalos nav iespējams iegādāties AS Dzintars krēmu Niveja, biznesa portālam...

Dzērienu ražotājs Coca-Cola pirmo reizi atklājis, ka viena gada laikā tas izmanto...

Kontekstā ar pašlaik aktuālajiem Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parādiem sociālajos tīklos...

Saskaņā ar starptautiska pārtikas atkritumu mazināšanai veltīta projekta Fusions datiem aptuveni...

Grupas Prāta Vētra bundzinieks, mūziķis Kaspars Roga šā gada maija sākumā skatītājiem...