Pakalpojumi

Sazobē ar ekonomiku

Anda Asere, 13.05.2020

Ilga Urtāne, SIA Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts valdes priekšsēdētāja.

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts pakāpeniski atsāk plānveida pacientu pierakstu, kuru ārstēšana aprīlī un martā bija atlikta, bet vidēji dienā pacientu skaits ir samazinājies par 70%, bet ienākumi - par 60%.

"Zobārstniecības nozari, tai skaitā RSU Stomatoloģijas institūtu, Covid-19 izraisītā krīze skāra īpaši. Lai nodrošinātu akūto palīdzību, Institūtā strādāja tikai 20 ārsti no 150. Finansiāli visvairāk cieta zobārstniecības un mutes un sejas žokļu ķirurģijas speciālisti, jo 94% no Institūtā strādājošiem ārstiem ir Rigas Stradiņa Universitātes docētāji, kuri, nepārtraucot attālinātās apmācības procesu, nevarēja saņemt ne bezdarbnieka, ne dīkstāves pabalstu, tādējādi finansiāli zaudēja lielāko ienākumu daļu. Dīkstāves pabalstu izmanto vidējais medicīniskais personāls un atbalsta personāls," stāsta Ilga Urtāne, SIA Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts valdes priekšsēdētāja.

LASI ARĪ: Atsāks plānveida veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu

Viņas skatījumā medicīnas pakalpojumu sniedzējiem jādod iespēja saņemt aizdevumus ar mazākām procentu likmēm, kā arī jāsamazina nodokļu slogs, lai iestāde var turpināt nodrošināt speciālistu darbu un tas neatsauktos uz medicīnas pakalpojumu pieejamību un pacientu veselību ilgtermiņā.

Ietekmē maksātspēju

"Zobārstniecības pakalpojumu pieprasījums ir ļoti cieši saistīts ar ekonomisko situāciju valstī. Atgūties var palīdzēt tikai ekonomikas izaugsme visās jomās," tā I. Urtāne.

RSU Stomatoloģijas institūta darbību ietekmē ekonomiskā situācija valstī. Darba zaudēšana un uzņēmumu darbības apturēšana dažādās nozarēs ietekmēs arī pacientu maksātspēju, kas savukārt atsauksies uz zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem. Ja dažādi ierobežojumi valstī paliks spēkā, viņa pieļauj, ka ilgtermiņā pacienti būs spiesti veikt tikai pašu nepieciešamāko ārstēšanu, lai novērstu akūtās situācijas.

I. Urtāne uzsver, ka pacientu pieņemšana tiek nodrošināta, ievērojot visas infekciju kontroles normas un pareizi lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus. "Neskatoties uz to, ka no Nacionālā veselības dienesta (NVD) esam saņēmuši maskas un respiratorus NVD pacientu pieņemšanai, šis apjoms ir neilgam laikam un drīzumā šie aizsarglīdzekļi būs jāiegādājas papildus, kas veidos lielus neplānotus izdevumus," piebilst I. Urtāne.

Individuālo aizsardzības līdzekļu cenas šobrīd esot neadekvāti augstas. Viņas skatījumā būtu nepieciešams individuālo aizsardzības līdzekļu cenu regulējums. Tāpat būtu nepieciešams vairāk izglītot iedzīvotājus par pareizu individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu un jānodrošina to pieejamība sabiedrībai par samērīgām cenām. "Vērojot apstākļus veikalos un uz ielām, pareiza sejas masku lietošana sabiedriskās vietās būtu ļoti nepieciešama," teic I. Urtāne.

Būs jāsadzīvo

Stomatoloģijas institūts sniedz plaša apjoma specializētus plānveida maksas zobārstniecības un mutes un sejas žokļu ķirurģijas pakalpojumus un ir klīniskā bāze studentu apmācībai, tāpēc pacientu skaits vienmēr bijis liels un pieraksti - gari. Lai arī pakalpojumu sniegšanas ierobežojumi pakāpeniski tiek samazināti, I. Urtāne teic, ka pacientu pieņemšanas laiks palielinās, jo jāievēro pastiprinātas prasības infekcijas kontrolei un pacientu plūsmas izolācijai. Līdz ar to pacientu skaits un ienākumi tuvākajā laikā nebūs ne tuvu pirmskrīzes līmenim.

"Situācija kļūs sarežģītāka, kad klīnisko apmācību uzsāks RSU Zobārstniecības fakultātes studenti," viņa saka.I. Urtāne uzskata, ka būtu jāļauj strādāt zobārstniecības klīnikām, kurās var nodrošināt infekcijas kontroli atbilstoši Covid-19 pandēmijas situācijai, lai pasargātu pacientus un darbiniekus. "Ar šo vīrusu būs jāsadzīvo un jāiemācās pielāgoties darbam šādos apstākļos. Pandēmija neatceļ zobu sāpes, kariesu un citas saslimšanas mutes, žokļu rajonā," viņa norāda.

Komentāri

Pievienot komentāru