Skaidra nauda vairo kriminālprocesus 

Šā gada 11 mēnešos valsts ieņēmumu jomā kopumā uzsākti 163 kriminālprocesi, muitas jomā – 980. Savukārt attiecībā uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu ir uzsākti 72 kriminālprocesi un kriminālvajāšanai nosūtīti 9 kriminālprocesi.

Māris Ķirsons, 13.12.2019

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš informē, ka visa 2018. gada laikā attiecībā uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu bija uzsākti 17 kriminālprocesi, savukārt kriminālvajāšanai nosūtīti 5 kriminālprocesi.

"20191213-1012-maris1.jpg"

«Šis ievērojamais pieaugums ir noticis saistībā ar skaidras naudas nedeklarēšanu vai nepatiesu deklarēšanu un, iespējams, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu,» uzsvēra K. Podiņš. Viņš norāda, ka šogad arestēti finanšu līdzekļi 13,1 milj. eiro apmērā, arestēta kustamā manta 664 535 eiro apmērā, arestēta nekustamā manta 8,9 milj. eiro apmērā, turklāt manta (1,4 milj. eiro apmērā), kas ir atzīta par noziedzīgi iegūtu. Bez tam šogad VID atklājis un pārtraucis 16 organizētu noziedzīgu grupējumu darbību, no kuriem visvairāk – 10 valsts ieņēmumu jomā, trīs - akcīzes preču un trīs - narkotisko un psihotropo vielu apritē.

"20191213-1015-maris3.jpg"

Attiecībā uz skaidras naudas nedeklarēšanu vai nepatiesu deklarēšanu VID šogad uzsācis 46 kriminālprocesus, kuros kopā arestēti naudas līdzekļi 11 milj. eiro apmērā un arestēta izņemta skaidrā nauda 4,1 milj. eiro apmērā, bez tam kriminālvajāšanai nosūti jau pieci kriminālprocesi.

Šā gada 1. jūlijā spēkā stājās normatīvo aktu izmaiņas, kas ļauj kontrolēt skaidras naudas ievešanu/izvešanu ne tikai no/ uz trešajām valstīm, bet arī no/uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. K. Podiņš norādīja, ka naudu mēdz vest «interesanti» cilvēki, kuri to dara vairākas reizes gadā. «Šādus cilvēkus pārbaudām jau detalizēti,» uzsvēra K. Podiņš.

Lielākā summa, kāda vesta skaidrā naudā, bijuši 0,5 milj. ASV dolāru.

«Tiek veikts milzīgs analītiskais darbs, lai apkoptu datus par to, cik katra persona ir ievedusi vai izvedusi skaidru naudu un vai šīm personām ir bijuši attiecīgi – legāli – ienākumi. «Ir redzami gadījumi, kad cilvēki bez darba, bez noteiktiem iztikas līdzekļiem regulāri ved skaidru naudu pāri robežām,» tā K. Podiņš. Visvairāk gadījumu joprojām ir par skaidras naudas ievešanu no trešajām valstīm — Krievijas, kaut arī reizēm tas notiek nevis pa tiešo uz Latviju, bet to pašu veicot, iebraucot no citas ES dalībvalstis – tās izmantojot tranzītā.

K. Podiņš uzsvēra, ka skaidras naudas vedēji izmanto arī dažādus veidus, kā pārvadāt skaidru naudu — piemēram, nauda tiek sadalīta starp ģimenes locekļiem, pārvadā lielas summas sīkos nominālos (centos) vai arī nepārsniedzot deklarējamās (jāpaskaidro summas izcelsmi) slieksni (10 000 eiro), piemēram, 9800 eiro. K. Podiņš pieļāva iespēju, ka minētā skaidrā nauda iegūta no nelegālas cigarešu un narkotisko vielu tirdzniecības.

"20191213-1018-m4.jpg"

Tabakas jomā šogad uzsākti 123 kriminālprocesi, izņemtas 62,6 milj. cigarešu (tās būtu 12 kravas fūres ar cigaretēm), 42 017 kg smēķējamās tabakas, kas cigarešu ekvivalentā būtu 60 miljoni cigarešu, un kriminālvajāšanai nosūtīti 27 kriminālprocesi.

Alkohola jomā uzsākti 13 kriminālprocesi, izņemtas 7 tonnas spirta un alkoholisko dzērienu, kriminālvajāšanai nosūtīti divi kriminālprocesi.

Aizliegto vielu jomā uzsākti 773 kriminālprocesi, izņemtas iespējamās narkotiskās, psihotropās vielas vai to prekursori 7,2 t apmērā , kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīti 105 kriminālprocesi.

K. Podiņš norādīja, ka tiks pārskatīti normatīvi, kas regulē VID darbību, lai paplašinātu VID kompetenci attiecībā uz aizdomīgu sūtījumu pārbaudi, izņemšanu, glabāšanu un iznīcināšanu. «Milzīga problēma ir narkotisko vielu kontrabanda pa pastu — sūtot nelielos apmēros pārsvarā no Nīderlandes,» stāstīja K. Podiņš. Viņš atzina, ka informatīvais ziņojums jau ir sagatavots.

Tevi varētu interesēt

Noslēdzoties iniciatīvas "Konsultē vispirms" principa ieviešanā iesaistīto uzraugošo iestāžu 2019....

Latvijā šogad novembra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) šogad desmit mēnešos valsts budžetā iekasējis 8,141 miljardu...

«Jūsu kredītiestāžu kontos 2018.gadā kopējā saņemtā summa ir lielāka nekā ienākums, kas...

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Lagarda preses konferencē nedaudz optimistiskāka; sola pārskatīt iestādes stratēģiju...

Britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru ceturtdien pieauga pēc Lielbritānijas parlamenta vēlēšanām,...

Valstī ir 18 964 nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas prasību subjekti (grāmatveži,...

Lietuvas faktoringa kompānija "PayRay", kas šomēnes saņēmusi bankas darbības licenci, plāno sākt...

Ventspils mēra sieva Kristīne Lemberga lūdz juridiski pamatot, kāpēc noteiktas sankcijas pret...

Iekšējās drošības birojs aizturējis trīs personas – Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes...

Par nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas likuma prasību pārkāpšanu Valsts ieņēmumu...

2018. gadā mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi, salīdzinot ar 2017. gadu, pieauga par...

Naftas kompānijas Saudi Aramco akcijas cena ceturtdien turpināja pieaugt, un uzņēmuma vērtība...

Šāda veida sankcijas, kas piemērotas Aivaram Lembergam un saistītajiem uzņēmumiem, ir bezprecedenta...