Slovākijas - jaunākās eirozonas dalībvalsts - parlamenta spīkers Ričards Suliks izteicies, ka valstij vajag būt gatavai atteikties no eiro, ja kontinenta pieaugošā parādu krīze turpinās izplatīties, vēsta CNBC.
Šis izteikums atšķiras no spekulācijām, ka viena no eirozonas lielajām ekonomikām varētu pamest bloku.
Suliks pirmdien norādījis, ka viņa valstij nepieciešams «sagatavot plānu B. Tā ir atkārtota Slovākijas kronas ieviešana.».
Sulika uzskatu, kas ietverts viedokļa rakstā biznesa izdevumā Hospodarske Noviny, ātri vien noraidījusi Slovākijas finanšu ministrija. Tomēr tas ir vēl viens pierādījums, ka dārgajām valstu glābšanām eirozonā ir arī pretinieki, vēsta CNBC.
Slovākijas premjerministre Iveta Radicova, komentējot Sulika izteikumu, sacījusi: «Es uzskatu to par ļoti riskantu - vairāk nekā riskantu. Valdībai nav tāda alternatīva... Es gribu uzsvērt, ka es uzskatu šādas domas par ļoti bīstamām Slovākijai.»
«Tirgū šobrīd valda uzskats, ka eirozona neizjuks,» teicis ekonomists Nikolass Verons, taču viņš piebildis: «Mēs droši varam teikt, ka, ja kāda valsts atteiksies no eiro, tas ekonomikai būs graujoši, neraugoties uz to, kāds būs šīs dalībvalsts izmērs.»
Medijs raksta, ka mazākajām eirozonas dalībvalstīm varētu būt kārdinājums pamest eirozonu. Valsts, kas atteiktos no eiro, varētu izmantot devalvācijas iespēju, lai nekavējoties palielinātu savu preču konkurētspēju, nevis ciest no gadiem ilgas izdevumu samazināšanas un sarežģītām ekonomikas reformām.
Taču vājākās eirozonā palikušās valstis saskartos ar tūlītēju finansiālo nestabilitāti. Peļņas likmes valdību obligācijām pieaugtu, un situācija, kuru patlaban valūtas savienība cenšas novērst, vēl vairāk pasliktinātos.
Turklāt, tūlīt kā investori nojaustu, ka kāda valsts gatavojas pamest eirozonu, viņi darītu visu, lai eiro aktīvi netiktu konvertēti un devalvēti. Šāda kapitāla aizplūšana, visticamāk, izraisītu finansiālu sabrukumu.
No eirozonas aizejošā valsts piedzīvotu arī politisku atriebību no citām sadusmotajām ES dalībvalstīm, kuras savstarpēji mijiedarbojas itin visās jomās.
Daži ekonomisti uzskata, ka Slovākijai, ja tā grib izstāties no eirozonas, to labāk darīt ātrāk nekā vēlāk.
«Slovākija ir interesants gadījums,» teicis Saimons Tilfords, Londonā bāzētā Eiropas reformu centra galvenais ekonomists. Kā maza ekonomika tā vēl neesot būtiski integrēta pārējā eirozonā.
«Ja aizietu Spānija, eirozonai būtu milzīga problēma,» viņš teicis.