Šoziem gāzes, visticamāk, nepietrūks 

Lai samazinātu ar dabasgāzes apgādi saistītus riskus un izvairītos no enerģētiskās krīzes, šajā apkures sezonā Inčukalnā paredzēts uzglabāt vismaz 300 miljonus kubikmetru aktīvās dabasgāzes.

Armanda Vilcāne, 10.10.2018
1/2

Foto: freeimages.com

Šā gada maijā Ministru kabinets (MK) atbalstīja grozījumus noteikumos Enerģijas lietotāju apgādes un kurināmā pārdošanas kārtība izsludinātās enerģētiskās krīzes laikā un valsts apdraudējuma gadījumā. Tie nosaka: lai enerģētiskās krīzes laikā nodrošinātu nepieciešamo dabasgāzes izņemšanas jaudu no Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK), laika periodā no konkrētā krātuves cikla dabasgāzes iesūknēšanas sezonas beigām līdz nākošā kalendārā gada 1. martam tajā jāatrodas konkrētam dabasgāzes daudzumam, kas paredzēts Latvijas dabasgāzes apgādes nodrošināšanai. Conexus Baltic Grid (Conexus) valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne atklāj, ka, pateicoties tirgotāju iesaistei krātuves operatora rīkotajās izsolēs, šobrīd nepieciešamās rezerves jau ir uzkrātas gandrīz pilnā apjomā.

Inčukalna PGK spēja nodrošināt sistēmā nepieciešamās plūsmas ir tieši atkarīga no dabasgāzes atlikuma krātuvē, pauž Z. Kotāne. Dabasgāzes izņemšana no krātuves notiek, izmantojot spiedienu starpību, tāpēc, samazinoties kopējam apjomam, samazinās arī izņemšanas tehniskā jauda, kas aukstā laikā, kad pieprasījums pēc dabasgāzes ir ļoti liels, var būt nepietiekama. DB jau vēstīja, ka pērnā gada sākumā, saglabājoties ilgstošam aukstumam, veidojās situācija, kad krātuvē noglabātais dabasgāzes apjoms bija kritiski zems. Toreiz Z.Kotāne atzina, ka gadījumā, ja šā gada janvāris būtu bijis vēl aukstāks vai aukstums ieilgtu, Inčukalna PGK nespētu apmierināt patērētāju vajadzību pēc dabasgāzes, jo tās jaudas būtu nepietiekamas. «Pērn klientu pieprasījumu bija iespējams apmierināt, tikai pateicoties Inčukalna krātuves ieejas jaudu nodrošināšanas izsolei, ko Conexus rīkoja 2017. gada vasarā. Tas bija pirmais gads, kad mēs ko tādu darījām, tāpēc tam nebija konkrēta regulējuma – «iesaldēt» zināmu dabasgāzes apjomu, lai sistēmai būtu pieejams nepieciešamais spiediens, bija Conexus iniciatīva. Kā zināms, par šo darbību joprojām notiek tiesas process, jo Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas ieskatā tika «iesaldēts» pārāk liels daudzums dabasgāzes,» stāsta Z. Kotāne, atgādinot, ka šogad MK noteikumi grozīti, paredzot konkrētu «iesaldējamās» dabasgāzes apjomu.

«No augusta sākuma līdz pat šim brīdim strādājam, lai šo obligāti nepieciešamo minimālo apjomu sasniegtu. Šobrīd var teikt, ka esam gandrīz pilnībā nodrošinājušies, lai līdz 1. martam rezerves krātuvē būtu uzturētas. Šonedēļ tika izsludināta ceturtā izsole par aktīvās dabasgāzes daudzuma 56 tūkst. MWh apjomā uzglabāšanu un pieejamības nodrošināšanu krātuvē,» atzīmē Conexus valdes priekšsēdētāja, atklājot, ka pašlaik glabāšanas saistību līgumus noslēgusi lielākā daļa no tirgotājiem, kas izmanto krātuvi.

Visu rakstu Šoziem gāzes, visticamāk, nepietrūks lasiet trešdienas, 10.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Pērn vidējā dabasgāzes tirdzniecības cena Latvijā bija par 2,60 EUR/MWh augstāka nekā...

Lai gan līderpozīcijas gāzes un elektroenerģijas tirgos joprojām saglabā bijušie monopolisti,...

Gāzes tirgus atvēršanas rezultātā AS «Latvijas gāze» tirdzniecības apmēri šogad sarukuši...

AS Latvijas Gāze palielinājusi kredītlīniju līdz 55 miljoniem eiro, liecina kompānijas paziņojums...

Dabasgāzes pārvades un Inčukalna pazemes gāzes krātuves uzņēmums «Conexus Baltic Grid» («Conexus»)...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Patlaban tiek gatavots kvalitatīvs obligātā iepirkuma komponentes (OIK) reformas piedāvājums, kas...

Aizvadītajā nedēļā visos Nord Pool tirdzniecības reģionos auga elektroenerģijas spot cena, vidējai...

Igaunijas dabasgāzes un elektroenerģijas pārdošanas uzņēmuma «Eesti Gaas» pirmais sašķidrinātās...

Salīdzinot ar 2017.gada septembri, šogad septembrī lielākajai daļai regulēto komersantu tarifi...

Aizvadītajā nedēļā visos Nord Pool tirdzniecības reģionos samazinājās elektroenerģijas spot...

Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS «Augstsprieguma tīkls» no 2019. līdz...

Iestājoties vēsam un drēgnam laikam un atsaucoties uz klientu pieprasījumiem, Rīgā pamazām...

Ja tiks īstenoti Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātie risinājumi obligātā iepirkuma komponentes...

Latvijā hidroelektrostacijās (HES) šogad astoņos mēnešos elektroenerģija saražota par 19,4%...

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šodien konceptuāli...