SVF Latvijas IKP izaugsmi šogad prognozē 2,5-3% apmērā 

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi šogad prognozē 2,5-3% apmērā, piektdien žurnālistiem sacīja SVF misijas Latvijā vadītājs Šehars Aijars.

BNS, 2014. gada 05. decembris plkst. 13:21

Pēc viņa teiktā, Latvijas ekonomikas izaugsme salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir sarukusi investīciju apmēra un ārējo faktoru dēļ. «Izaugsme 2014.gada, visticamāk, būs zem 3% atšķirībā no aptuveni 4% pērn. Tieša ietekme ģeopolitiskajai spriedzei, ietverot sankcijas un pretsankcijas, bijusi salīdzinoši neliela, tomēr konflikts kopā ar vājo eiro zonas atkopšanos, visticamāk, ir pazeminājis uzticību un atturējis investīcijas,» sacīja Aijars, prognozējot, ka nākamgad Latvijas ekonomikas izaugsme būs straujāka.

Viņš uzsvēra, ka Latvijas ekonomikas tālākai izaugsmei būtiska ir investīciju piesaiste, kā arī privātā sektora kreditēšana no banku puses.

Runājot par investīciju piesaisti, Aijars atzīmēja, ka viena risinājuma nav - svarīga esot infrastruktūras sakārtošana, piemēram, saistībā ar ostu regulējumu, izmaiņas tiesu sistēmā, kā arī izglītības sektora reformas, lai varētu darba tirgū piedāvāt kvalificētu un pieprasītu darbaspēku.

Tāpat, pēc viņa teiktā, tautsaimniecības kreditēšanā šobrīd ir problēmas, jo pārāk ilgi, neskatoties uz ekonomikas izaugsmi, sarūk privātā sektora kreditēšana. Šajā kontekstā viņš aicināja pārvērtēt plānotās izmaiņas maksātnespējas regulējumā, kas tostarp var radīt nevēlamu efektu mājsaimniecību kreditēšanā, pieaugot pirmajām iemaksām hipotekārajiem kredītiem un būtiski samazinot kredītpieejamību privātpersonām.

Tāpat viņš piebilda, ka Latvijas ekonomikas izaugsmei nākamgad svarīga būs maksātnespējīgā Liepājas metālapstrādes uzņēmuma Liepājas metalurgs ražotnes darbības atjaunošana, kas IKP izaugsmes tempu 2015.gadā varētu palielināt par pusprocentpunktu.

SVF misijas Latvijā vadītājs uzslavēja Latvijas ekonomikas atkopšanos pēc krīzes, norādot, ka sarūk bezdarbs un pieaug algas, mazinot sociālo nevienlīdzību. Viņš gan piebilda, ka šajā jomā Latvija vēl daudz var darīt, kam turklāt būt potenciāli pozitīvs efekts uz emigrācijas problēmu valstī.

Aijars arī atzinīgi novērtēja nākamā gada valsts budžeta plānu, kas turās pie Fiskālās disciplīnas likumā noteiktajiem rāmjiem.

Oktobrī SVF prognozēja Latvijas IKP pieaugumu šogad 2,7% apmērā, bet nākamgad - 3,2% apmērā.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka piektdien noslēdzas SVF ikgadējā pārskata misija Latvijā. SVF ikgadējā pārskata misija sākās otrdien, 2.decembrī. SVF pārstāvji Latviju pēcprogrammas uzraudzības ietvaros apmeklē divas trīs reizes gadā. Iepriekš SVF Latvijā misijas ietvaros uzturējās no 26.februāra līdz 10.martam.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2014. gada 22. novembris plkst. 16:42

Nākamajā gadā plānotais 51 miljona eiro piešķīrums Zemkopības ministrijai būs labs atbalsts...

2014. gada 22. novembris plkst. 14:24

Visi uzņēmējiem dotie solījumi valdības apstiprinātajā nākamā gada budžeta plāna projektā...

2014. gada 22. novembris plkst. 13:47

Izvērtējot plānotos valsts budžeta ieņēmumus un izdevumus, kā arī ņemot vērā līdzšinējos...

2014. gada 22. novembris plkst. 12:24

Valdība sestdien apstiprināja precizēto Latvijas vispārējās valdības budžeta plāna projektu...

2014. gada 22. novembris plkst. 12:01

Valdība turpinās virzīties uz priekšu ar budžeta apstiprināšanu, meklējot arī risinājumus...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...