Ražošana

Tējas izvēlas piesardzīgāk

Sandra Dieziņa, 16.02.2018

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pašmāju tēju ražotāji pēc nesen veiktās tēju pārbaudes un tajās atrastajām pesticīdu atliekvielām pieļauj, ka patērētāji uzmanīgāk izvēlēsies tējas, piektdien, 16.februārī raksta laikraksts Dienas Bizness.

Daži pašmāju tēju ražotāji par biedrības Zaļā brīvība veikto lielveikalos nopērkamo populārāko tēju pārbaudi un tajās atrastajām pesticīdu atliekvielām uzzināja tikai no Dienas Biznesa. Ražotāji pieļauj, ka pircēji turpmāk būs vērīgāki un uzmanīgāk izvēlēsies tējas.

«Mēs paši lielveikalā pirkām Zaļo tēju mundrumam. Izrādās, ka tajā ir pesticīdi. Tagad būsim uzmanīgāki,» teic Amatas novada Zaubes pagasta z/s Ozoliņi saimniece Brigita Lūkina. Viņa savā saimniecībā audzē aptuveni 10 – 15 kultūras un trūkstošos augus piepērk klāt no citiem audzētājiem. Saimniece zina teikt, ka, iespējams, turpināsies arī vietējo tēju pārbaudes. «Par savām tējām esmu pilnīgi droša, bet, tā kā iepērku tējas no citiem, man jābūt drošai, ka ar tām arī viss ir kārtībā,» norāda z/s Ozoliņi saimniece.

Dr. Tereško tēju ražotājs, ārsts – fitoterapeits Artūrs Tereško domā, ka būtu jāpievēršas nopietnākām problēmām, piemēram, jāizpēta vietējo gurķu un tomātu sastāvs. «Tēju lietojam tikai pa tējkarotei un tas nevar atstāt nopietnu ietekmi uz cilvēka veselību. Var jau taisīt ažiotāžu, bet vajadzētu pievērsties nopietnākām lietām,» pauda fitoterapeits.

Zīmola Anna Bergmans tēju ražotāja, Kuldīgas novada saimniecības Upmaļi saimniece Māra Bergmane gan cer, ka pircēji būs vērīgāki tēju izvēlē. Zaļās brīvības veikto pētījumu saimniece nekomentēja, vien aicināja padomāt, «kas notiek ar pasauli un to, ka dažu cilvēku peļņas dēļ pasaule kļūst aizvien piesārņotāka». Par Zaļās brīvības veiktajām pārbaudēm no Dienas Biznesa uzzināja arī z/s Rūķīšu tēja īpašnieks Raimonds Lignickis. Viņš norādīja, ka pagaidām grūti komentēt pārbaužu rezultātus, jo viņa rīcībā to nav. Viņš arī pauda, ka grūti būtu konstatēt, vai un kā pārbaudēs konstatētais būs ietekmējis pārdošanas rezultātus vietējiem tēju ražotājiem.

Jāatgādina, ka biedrība Zaļā brīvība 2017. gadā uz laboratoriju Vācijā nosūtīja populārāko Latvijas lielveikalos nopērkamo tēju paraugus, lai pārbaudītu, vai un cik daudz tās satur pesticīdu atliekvielas. Pārbaudēs konstatēts, ka no 11 analizētajiem produktiem pesticīdi atklāti deviņos produktos un tikai divi produkti (Rimi Ceylon black tea un Lipton Yellow Label) bija tīri. Diemžēl arī Bio tējā konstatēti pesticīdi.

Visu rakstu Pircēji kļūst piesardzīgāki lasiet piektdienas, 16.februāra laikrakstā Dienas Bizness!