Pakalpojumi

Tūrisma nodeva Rīgā - eiro no katra atpūtnieka diennaktī

Evelīna Brenča, speciāli DB, 24.09.2019

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ieviešot tūrisma nodevu, Rīgas pašvaldība budžeta maciņā plāno papildus ieripināt trīs miljonus eiro gadā.

Tos tālāk ir paredzēts novirzīt Rīgas kā tūrisma galamērķa popularizēšanai. Tomēr pastāv bažas, ka šo nodevu varētu būt salīdzinoši grūti administrēt.

Sagatavots projekts

Šā gada otrajā ceturksnī Rīgas tūristu mītnēs apkalpoti 410,9 tūkst. ārvalstu viesu, kas ir par 2,1% mazāk nekā pagājušā gada otrajā ceturksnī. Savukārt ārvalstu viesu pavadīto nakšu skaits Rīgā gan ir pieaudzis par 1,1% un sasniedzis 794,8 tūkst. nakšu. Visvairāk Rīgā apkalpoti ārvalstu viesi no Vācijas (56,2 tūkst.), Krievijas (42,5 tūkst.), Somijas (27,6 tūkst.), Apvienotās Karalistes (27,4 tūkst.), Igaunijas (26,2 tūkst.) un Lietuvas (25,8 tūkst.). Pirmajā pusgadā Rīgas tūristu mītnēs uzņemti kopumā 765,9 tūkst. viesu, no tiem 661,4 tūkst. no ārvalstīm.

Lai iegūtu papildu labumu pilsētas budžeta maciņā, Rīgas pašvaldība nolēmusi no 2021. gada galvaspilsētā ieviest tūrisma nodevu. To paredz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā akceptētais saistošo noteikumu projekts. Saistošie noteikumi Par pašvaldības nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu Rīgā vēl būs jāpieņem domes sēdē. Pēc tam tos vērtēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Atgriezīs nozarei

Noteikumu projektā paredzēts, ka nodevas likme visām tūristu mītnēm būs viens eiro no katra atpūtnieka un tūrista diennaktī, bet ne vairāk kā desmit eiro par kopējo nepārtraukto uzturēšanās laiku. Ar nodevu netiks aplikta bērnu līdz 12 gadu vecumam uzņemšana. Nodevas maksātājam jeb naktsmītnes pakalpojuma sniedzējam katru mēnesi pašvaldības portālā eriga.lv būs jāiesniedz atskaite par iepriekšējā mēnesī uzņemto atpūtnieku un tūristu skaitu un aprēķināto nodevu. Atbilstoši veiktajam aprēķinam, nodevas maksātājs katru ceturksni saistošo noteikumu norādītajos termiņos iemaksās nodevu pašvaldības budžetā. Tāpat nodevas maksātājam būs pienākums pašvaldību informēt par atpūtnieku un tūristu uzņemšanas sākšanu un pārtraukšanu. Visām tūristu mītnēm būs jāreģistrējas portālā kā nodevas maksātājām. Kopumā pašvaldības budžeta ieņēmumi plānoti trīs miljonu eiro apmērā. Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs norāda, ka Rīgas pilsētas ieviestais tūrisma nodevas mērķis ir veicināt, lai tūrisma nozare pilsētā būtu efektīva un Rīga kā tūrisma galamērķis kļūtu vēl populārāka. Šiem mērķiem ir nepieciešams finansējums. Nodevas ieviešana arī veicināšot sadarbību starp tūrisma un viesmīlības uzņēmumiem un nevalstiskajām institūcijām, kurām arī ir jāveicina tūrisma nozares attīstība pilsētā. Plānots, ka ar iegūtajiem papildu līdzekļiem pašvaldības nodibinājums Rīgas Tūrisma attīstības birojs (RTAB) varēs vēl vairāk popularizēt un veicināt tūrisma attīstīšanu Rīgā. Pašvaldība norāda, ka, ieviešot tūrisma nodevu, kopumā uzņēmējdarbība pilsētā tiks ietekmēta pozitīvi, jo, izmantojot iekasēto nodevu, tiks veicināts tūristu skaita palielinājums.

Runājot par pagājušo gadu, jānorāda, ka pērn Latvijas galvaspilsētu apmeklēja 3,5 milj. ārvalstu viesu. Vislielākais viesu skaits Rīgā bija no Vācijas, Krievijas, Igaunijas, Lietuvas un Lielbritānijas. Kopumā Rīgā pērn bija 133 tūristu mītnes, kur tika apkalpoti 1,72 milj. viesu, kas kopumā pavadīja Rīgā 3,28 milj. nakšu. RTAB uzsver, ka pēdējos gados ir pieaudzis viesu skaits tieši no prioritārajiem mērķa tirgiem. Salīdzinot ar 2017. gadu, 2018. gadā par 15% audzis viesu skaits no Francijas. Vērienīgs pieaugums bijis viesiem no Lielbritānijas (13,6%), Vācijas (10,6%), kā arī Zviedrijas (4,2%) un Itālijas (4%). Par 10,6% pieaudzis viesu skaits arī no ASV, kas esot viens no mērķa tirgiem ar lielāko nākotnes potenciālu. Savukārt tūristu uzturēšanās ilgums Rīgā palielinājies par 10%.

Visu rakstu lasiet 24. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru