Ušakovs atstādināts, bet turpina būt Rīgas mērs 

5. aprīlī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ministrs Juris Pūce paziņoja, ka Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs ir atstādināts, tomēr līdz tiesas lēmumam viņš ir Rīgas mērs, kura pienākumus pilda Oļegs Burovs.

Jānis Goldbergs, 08.4.2019
1/2

Foto: Edijs Pālens/LETA

Savu pamatojumu J. Pūce sniedza preses konferencē 5. aprīlī plkst.10 no rīta. Savukārt jau pēc divām stundām N. Ušakovs Rīgas domes rīkotā preses brīfingā paziņoja, ka ministrs ar atcelšanu vien realizē savas politiskās ambīcijas, kuras neesot varējis apmierināt pašvaldību vēlēšanās, iegūstot vien 5000 balsu, kurpretī viņš – N. Ušakovs - ieguvis vairāk nekā 100 tūkstošu rīdzinieku atbalstu. Rīgas mērs uzsvēra, ka VARAM lēmumu pārsūdzēs un no sava amata neatteiksies.

«Ir konstatēti nopietni pārkāpumi, un domes priekšsēdētāja atbildes tos nav atspēkojušas. Tādēļ ministrijas ierēdņi ir sagatavojuši un es esmu parakstījis rīkojumu par RD priekšsēdētāja atstādināšanu no amata. Šis nav politisks strīds, šis ir lēmums par labu pārvaldību. Šis ir lēmums, lai aizstāvētu rīdziniekus, nodokļu maksātājus pret nesaimniecisku rīcību, iespējams, noziedzīgu izsaimniekošanu. Līdz ar šo rīkojumu ministrijas uzraudzība pār RD nebeidzas. Atklātais un publiski izskanējušais liecina, ka pārkāpumi varētu būt sistemātiski,» paziņojumā presei sacīja ministrs J. Pūce.

Viņš uzsvēra, ka ministrijas ziņā ir visas pašvaldības, un solīja sargāt tiesiskumu. «Ir beigušies laiki, kad varēja interpretēt tiesiskumu savās interesēs vai gadiem ignorēt normatīvos aktus un Satversmes tiesas lēmumu izpildi. Manā vadībā ministrija nodrošinās, lai pašvaldību vadītāji ievēro vienu likumu neatkarīgi no partijas piederības,» pauda J. Pūce.

Galvenie VARAM pārmetumi ir par to, ka N. Ušakovs maldinājis Rīgas domes deputātus par budžeta līdzekļu izlietojumu un ar vienpersoniskiem lēmumiem slēpis patieso situāciju, pieļaujot korupcijas skandālu uzņēmumā Rīgas satiksme (RS). VARAM konstatējusi, ka N. Ušakovs pārkāpis vismaz astoņus likumus un citu normatīvo aktu normas, norādot, ka RD 2017. gada budžetā paredzējusi aptuveni 18,5 miljonu eiro ieguldījumu RS, ko var paveikt, tikai palielinot uzņēmuma pamatkapitālu, bet N. Ušakovs to neesot izdarījis. Savukārt RS pašvaldības līdzekļus nav izlietojusi pēc nozīmes un gada pārskatā šo naudu atspoguļojusi kā pārējos ieņēmumus no saimnieciskās darbības.

«Nils Ušakovs skaidri apzinājās sekas finanšu līdzekļu neatbilstošajam izlietojumam un maldināja RD deputātus, ļaujot uzskatīt, ka tie balsojuši par ieguldījumu, bet patiesībā apstiprinājuši pretlikumīgu dāvinājumu,» teikts VARAM paziņojumā sabiedrībai. Šiem apgalvojumiem seko vēl vairāki ar RS darbību saistīti. VARAM bažas par N. Ušakova darbību balstītas arī Valsts kontroles (VK) šā gada janvāra revīzijas ziņojumā par konstatētiem pārkāpumiem vairāk nekā 9 miljonu eiro izlietošanā. «Rīgas mērs nav nodrošinājis RD un RS noslēgtā deleģēšanas līguma izpildi un kontroli, pārkāpis likumu un nav nodrošinājis pašvaldības tiesību un interešu ievērošanu,» turpina ministrija, noslēgumā visus pārkāpumus klasificējot 12 punktos par dažāda veida likuma Par pašvaldībām pārkāpumiem.

J. Pūce pauda, ka ministrijas pienākums ir uzraudzīt pašvaldības vadītāju pienākumu izpildi un, ja tiek konstatēts demokrātijas un tiesiskuma apdraudējums, pienācīgi reaģēt. VARAM informācija par konstatētajiem pārkāpumiem N. Ušakova darbībā ir apkopota un tiks nosūtīta LR Ģenerālprokuratūrai un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, aicinot izvērtēt, vai Ušakova darbībā nav saskatāmas arī noziedzīga nodarījuma pazīmes.

Visu rakstu lasiet 8. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Neviens no Rīgas mēra biroja darbiniekiem netiks atlaists un arī no amata...

Rīgas mēra Nila Ušakova (S) atstādināšana no amata bija pamatota, jo satiksmes...

No Rīgas domes priekšsēdētāja amata atstādinātais Nils Ušakovs (S) gatavojas pārsūdzēt šo...

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) izdevis rīkojumu par...

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) izdevis rīkojumu par...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Neviens no Rīgas mēra biroja darbiniekiem netiks atlaists un arī no amata...

Notiek Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova preses brīfings. Kā vēstīts, Vides aizsardzības...

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja piektdien lūgusi Eiropas Savienību (ES) atlikt Brexit...

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks piedāvājis Lielbritānijai «elastīgu» 12 mēnešu ilgu Brexit...

No Rīgas domes priekšsēdētāja amata atstādinātais Nils Ušakovs (S) gatavojas pārsūdzēt šo...

Rīgas mēra Nila Ušakova (S) atstādināšana no amata bija pamatota, jo satiksmes...

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) izdevis rīkojumu par...

Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien apstiprinājis noteikumus, kas ļaus Lielbritānijas pilsoņiem pēc...

Veikals Broken English, kas tirgo Lielbritānijā ražotas preces, Vācijas galvaspilsētā Berlīnē...

Lielbritānija riskē sabojāt savas «pasakainās attiecības» ar pārējo Eiropu, to saistībā ar...