Nākamgad nodarbinātības līmenis Latvijā varētu kristies par 5 %, 27. novembrī Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) konferencē «Darba tirgus: izaicinājumi un risinājumi» prognozēja Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle.
«Lielākās darbinieku atlaišanas jau ir veiktas, un cilvēku uz «gaidīšanas soliņa» uzņēmumos vairs nav palicis daudz,» skaidroja E. Egle.
Reģistrēto bezdarbnieku skaits septembrī bija aptuveni 150 tūkstoši, kas ir par 10 tūkstošiem vairāk nekā augustā. Nodarbinātības līmeņa ziņā Latvija ir atgriezusies 2001. gadā, bet vēl straujāk ir audzis bezdarbs vīriešu vidū, kas šobrīd ir 1994. gada līmenī, konferencē ziņoja darba tirgus pētnieks, Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans. Igaunijā kopējais nodarbinātības līmenis ir noslīdējis līdz 2004. gadam, bet Lietuvā — līdz 2002. gadam.
Sadalījumā pēc profesijām visvairāk bezdarbnieku rindas papildinājuši palīgstrādnieki, veikalu pārdevēji un apkopēji, bet starp bezdarbniekiem ar augstāko izglītību visvairāk ir inženieru, ekonomistu un skolotāju, informēja NVA direktore Baiba Paševica.
Ne Eiropā, ne Latvijā neesot skaidra viedokļa par to, kuras tad varētu būt nākotnē pieprasītākās profesijas, kur būtu vērts ieguldīt līdzekļus apmācībā. No darba meklētāju vēlmēm izriet, ka, piemēram, sievietēm esot tikai četras iecienītākās profesijas, kuras tās vēlētos apgūt, — biroja administratore, pārdevēja, friziere un floriste, stāstīja B. Paševica.
Šobrīd ir grūti prognozēt, kas būs nākotnes profesijas, tāpēc apmācība jāvērš galvenokārt uz vispārēju, universālu prasmju apgūšanu, uzskata LDDK ģenerāldirektore E. Egle.
Izpētīts, ka krīzes riskam vismazāk pakļautas ir tādas profesijas, kas saistītas ar fizisko preču piegādi, kā arī komunikācijas, organizēšanas, sociālās tīklošanas prasmēm, inovācijām un kreativitāti, teica M. Hazans. «Jādomā, ko darīt, lai Latvijā būtu vairāk cilvēku ar šādām kompetencēm.»