Investors

Uzsēšanās uz viļņa vairs nestrādā

Jānis Šķupelis, 21.11.2018

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Ar agrākajiem uzvarētājiem vairs nepelnīsi; jābūt izvēlīgākiem.

Ja šā mēneša pirmajā trešdaļā sāka likties, ka pasaules lielākajos akciju tirgos cenas pēc ļoti neveiksmīgā oktobra tomēr ātri atgūsies, tad tagad šādas cerības, šķiet, pagaisušas. Kopš savām novembra virsotnēm ASV Standard & Poor’s 500 (S&P 500) akciju indeksa vērtība atkal ir sarukusi par 4,4%. Akciju vērtības zemāk ceļo arī Eiropā un Āzijā.Investoru uzmanība pievērsta ziņām, kas runā par labu pasaules ekonomikas izaugsmes bremzēšanās stāstam. Rezultātā straujāk tiek pārdotas vairāku agrāko uzvarētāju akcijas. Investori atbrīvojas no tā saucamās FAANG grupas (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google (Alphabet)) vērtspapīriem.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Visu šo gigantisko uzņēmumu akciju vērtība kopš saviem agrākajiem rekordiem ir sarukusi vismaz par 20%. Tas nozīmē, ka šajā ziņā tiem materializējusies tā saucamā lāču tirgus tendence. Šomēnes vien šīs grupas uzņēmumu kopējā kapitalizācija ir samazinājusies par 300 miljardiem ASV dolāru. Tāpat straujāk vērtība sarukusi pusvadītāju ražotājiem. Piemēram, agrākā cenu izaugsmes spīdekļa – Nvidia – akcija no agrīna oktobra zaudējusi gandrīz pusi savas vērtības.Patiesībā gan tāpat būtu jāizceļ, ka dažas no tām pašām FAANG grupas akcijām investoriem gada skatījumā nesušas ļoti labu atdevi. Piemēram, Amazon akcijas cena 12 mēnešu laikā augusi par 34%, Netflix – par 39% un Apple – par 11%. Protams, pašlaik nevar pateikt, vai kritums neturpināsies, kas galu galā var potenciāli «apēst» arī šos guvumus.

Tajā pašā laikā Alphabet akcijas cena jau tagad atrodas aptuveni turpat, kur tā bija pirms 12 mēnešiem, bet Facebook šajā periodā tā jau ir sarukusi vairāk nekā par ceturto daļu.Pārsvarā brīdinaTirgus dalībnieki pārsvarā skaidro, ka tehnoloģiju un interneta korporatīvo līderu akciju cenās ilgstoši netika ievērtētas gandrīz nekādas sliktās ziņas. Tas radīja risku, ka jebkādiem sarūgtinājumiem var izrādīties liela negatīva ietekme uz to cenu. Pašlaik tas arī materializējoties (protams, pēc fakta piepildīšanās kaut ko izskaidrot ir viegli).Ja krīt līdzšinējie izaugsmes līderi, tad jautājumi rodas par visa kopējā tirgus virzienu. Morgan Stanley Investment eksperti Bloomberg piebilst, ka negaida to, ka notiekošais izvērsīsies par kaut ko līdzīgu 2000. gadu sākumam, kad sabruka interneta akciju cenu burbulis.

Visu rakstu Uzsēšanās uz viļņa vairs nestrādā lasiet trešdienas, 21.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!