Vairākas organizācijas neatbalsta 11.novembra noteikšanu par svētku dienu 

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), biedrība «Zemnieku Saeima» (ZSA) un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) neatbalsta iniciatīvu mainīt 11.novembra dienas statusu no atceres vai atzīmējamās dienas uz svētku dienu kā to Saeima pašreiz ir atbalstījusi 2.lasījumā, izskatot grozījumus likumā «Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām», informē LTRK.

Monta Glumane, 01.6.2018

Foto: LETA

ZSA, LTRK un LDDK aicina saglabāt 11.novembrim – Lāčplēša dienai – atceres vai atzīmējamās dienas statusu kā to pašreiz nosaka likums «Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām».

Organizācijas sagatavojušas un nosūtījušas vēstuli atbildīgajai Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, kā arī visām parlamentā pārstāvētajām frakcijām, Ekonomikas ministrijai un Zemkopības ministrijai, norādot, ka papildu brīvdienas pašreiz nav pieļaujamas.

Pēc Finanšu ministrijas aprēķiniem vienas papildus svētku dienas - 11. novembra noteikšana 2018. gadā neietekmētu kopējos nodokļu ieņēmumus, ņemot vērā, ka šī diena iekrīt svētdienā, taču 2019. gadā tas radītu 8,6 miljonus eiro zaudējumus un 2020. gadā - 9,2 miljonus eiro.

Organizācijas uzskata, ka brīvdienas piešķiršana palielina administratīvo un finansiālo slogu uzņēmējiem. Atsevišķos uzņēmumos var būt sarežģījumi ar darba organizāciju, ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu tehnoloģisko un ražošanas procesu. Viņuprāt, izmaksu pieaugums negatīvi ietekmēs uzņēmēju konkurētspēju. Izvērtējot priekšlikuma ietekmi uz ekonomiku, ZSA, LTRK un LDDK ir aprēķinājušas, ka katra papildu brīvdiena par apmēram 5% mēnesī vai 0,4% gadā palielina kapitāla dīkstāvi, kas nozīmē Latvijas IKP samazinājumu par 0,4% gadā.

Pēc organizāciju domām, visbūtiskāk papildu svētku dienas noteikšana ietekmētu tādas nozares kā ražošana, mazumtirdzniecība un būvniecība, līdz ar to samazinātos valsts budžeta nodokļu ieņēmumi.

Papildinot svētku dienu skaitu ar 11.novembri, darba devējiem rastos papildus izmaksas, tostarp darba samaksas izmaksāšana dubultā apjomā visiem darbiniekiem, kuri svētku dienā strādā, atvaļinājuma pagarināšana tiem darbiniekiem, kuri 11.novembra laikā ir atvaļinājumā, darba dienu skaita samazināšana attiecīgajā kalendārajā mēnesī, kā arī citi izdevumi. Ievērojot korporatīvi sociāli atbildīgas uzņēmējdarbības principus, darba devējs var individuāli vienoties ar darba ņēmējiem par risinājumiem šādos un līdzīgos gadījumos, vienojoties par abpusēji izdevīgiem nosacījumiem, piemēram, piešķirot darbiniekam brīvdienu ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma ietvaros, vai piešķirot atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas.

LTRK vērš uzmanību, ka Latvijai Eiropas Savienības valstu vidū pašreiz ir trešais augstākais oficiālo svētku brīvdienu skaits, liecina ES Oficiālajā Vēstnesī publicētie dati par svētku brīvdienām dalībvalstīs 2018.gadā. Latvijā šogad oficiālo svētku brīvdienu statuss ir 17 dienām, 11.novembris kļūtu 18.gada brīvdienu.

Tāpat Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera norāda, ka pārējās Baltijas valstīs svētku dienu (brīvdienu) skaits ir mazāks nekā Latvijā. Lietuvā šogad ir 13 oficiālas svētku brīvdienas, bet Igaunijā - 12. Līdz ar to šis faktors negatīvi ietekmē Latvijas uzņēmēju konkurētspēju Baltijas reģionā.

Tevi varētu interesēt

Daļa politiskās elites, kas Latvijā ir pie varas, nav gatava jaunajam laikam,...

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) prasa...

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) šodien, 24.aprīlī, saņēma vienbalsīgu valdības...

Latvijas lielākā uzņēmēju organizācija Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK)...

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) Ķīnas izveidotās «jaunā Zīda ceļa» iniciatīvas...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Vai vēlaties pienācīgi un kvalitatīvi aprīkot plašas un modernas noliktavas, kurās ir...

Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, Latvijas ražotāji izstrādājuši dažādus produktus. Tam esam...

H&M jaunā apģērbu kolekcija Love For All, kuras mērķis ir «svinēt mīlestību,...

Pieczvaigžņu dizaina viesnīcas Grand Poet Hotel izveidē investēti vairāk nekā 30 miljoni...

Godīga konkurence publiskajos iepirkumos un pašvaldību vēlme iesaistīties uzņēmējdarbībā...

Autostāvvietu apsaimniekotāja SIA «Europark Latvia» padomē 30.maijā reģistrētas izmaiņas -...

Sūtījumu piegāžu uzņēmums «DPD Latvija» maijā atzīmē savu 20. darbības gadu. Aizvadīto...

«Šajā pride sezonā H&M pievienojas ballītei ar savu jauno kolekciju Love For...

Circle K Latvia izpilddirektore Gunta Jēkabsone ir pārliecināta, ka ledus ir salūzis...

Mazumtirgotājs SIA Maxima Latvija pagājušajā gadā sasniedzis lielākos peļņas un apgrozījuma...