Pagājušajā gadā Baltijas jūrā izskalotā kuprvaļa (Megaptera novaeangliae) skelets ikvienam interesentam Latvijas Dabas muzejā būs aplūkojams no 28. februāra plkst.15:00. Skelets, papildināts ar citiem materiāliem par vaļveidīgajiem mūsu jūrā, veido izstādi Vaļi Baltijas jūrā. Izstāde būs apskatāma līdz jūnijam, Db.lv informēja muzejā.
Izstādē apmeklētāji varēs aplūkot ne vien gandrīz 10 metrus garo kuprvaļa skeletu, kas Pārtikas un veterinārā dienesta virsvadībā tapa Latvijas Lauksaimniecības universitātē, bet arī iegūt plašāku informāciju par 21 Baltijas jūrā sastopamajām vaļveidīgo sugām, tostarp pirms 30 gadiem pie Latvijas izskaloto finvali un cūkdelfīnu. Izstāde papildināta ar vaļa skeleta tapšanas videomateriāliem no Latvijas Televīzijas ziņu dienesta arhīviem.
Vairāk kā 10 tonnas smago kuprvali Rīgas jūras līcī netālu no Duntes atrada 2006. gada 21. jūlijā.
Vaļa izcelšanu no ūdens, transportēšanu, sekciju, skeleta izgatavošanu organizēja Pārtikas un Veterinārā dienesta ģenerāldirektors Vinets Veldre sadarbībā ar citiem dienestiem un atbildīgajām personām. Pats V. Veldre saka, ka "šādi gadījumi jau negadās bieži un lēmumi bija jāpieņem operatīvi". V. Veldre arī uzsver, ka malā stāvētāju no dienesta puses nebija un visi aktīvi iesaistījās.
Sekcijā tika konstatēts, ka valis gājis bojā no traumām, kas radušās pēc spēcīga trieciena, iespējams, pēc sadursmes ar lielu kuģi. Skeletu samontēja LLU Veterinārmedicīnas fakultātes habilitētais veterinārmedicīnas doktors Zigmunds Brūveris, Zoonožu uzraudzības sektora vecākais eksperts Mārtiņš Seržants un veterinārārsti Mārcis Ziņģis un Kaspars Vasiļonoks.
Kuprvaļa nosaukums cēlies no tā, ka šā vaļa muguras spura nedaudz atgādina kupri. Šis valis izceļas ar to, ka tā krūšu spuras sasniedz trešdaļu ķermeņa garuma un ir pašas garākās spuras vaļu valstībā. Kuprvaļa ķermeņa garums var sasniegt 18 metrus. Baltijas jūrā kuprvalis novērots 8 reizes.