Ražošana

Valmieras stikla šķiedra saistības sasniedz 118,3 miljonus eiro

Žanete Hāka, 24.10.2019

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

AS Valmieras stikla šķiedra kopējās maksājumu saistības saskaņā ar grāmatvedības datiem patlaban sasniedz kopā 118,333 miljonus eiro, liecina kompānijas tiesiskās aizsardzības procesa plāns.

2013. gadā uzņēmums nolēma paplašināt savu darbību, iegādājoties stikla šķiedras ražotni Lielbritānijā. Sabiedrības meitas uzņēmumā VALMIERA GLASS UK Ltd. Lielbritānijā tiek ražoti stikla šķiedras audumi aviācijas rūpniecībai, siltumizolācijai un arhitektūrai. Rezultātā VALMIERA GLASS GRUPA spēja pozicionēt sevi starptautiskajā tirgū kā spējīgu vertikāli integrētu dažādu kompozītmateriālu piegādātāju gan aviācijas nozarei, gan arī arhitektūras un citām nozarēm.

Lai nostiprinātu pozīcijas pasaules tirgū, uzņēmums izveidoja jaunu ASV ražotni. Jaunā uzņēmuma ražošanas infrastruktūras izveidei bija nepieciešamas būtiskas VALMIERA GLASS GRUPA investīcijas, it īpaši Otrās fāzes projekta īstenošanai. Uz šo brīdi Otrās fāzes ražotnē investēti vairāk nekā 80 000 000 eiro, teikts plānā.

Diemžēl vairāku secīgu un neparedzētu šķēršļu dēļ, Otrās fāzes ražotne nespēja sasniegt nepieciešamās ražošanas jaudas, strauji patērējot naudas līdzekļus no citiem darbības virzieniem.

Finanšu resursu piesaistes ietvaros ASV ražotnes izveidei ASV meitas sabiedrība noslēdza Kredītlīnijas līgumu ar LBBW Bankas filiāli. Lai nodrošinātu parāda saistības, kas izriet no minētā Kredītlīnijas līguma, sabiedrība sniedza pilnīgu galvojumu par labu LBBW Bankai. ASV meitas sabiedrība nespēja izpildīt no Kredītlīnijas līguma izrietošās saistības, tādēļ LBBW Banka, pamatojoties uz sniegto galvojuma saistību, 2019. gada 10. jūnijā pieprasīja sabiedrībai nekavējoties atmaksāt aizdevumu kopā ar uzkrātiem procentiem par kopējo summu 3 013 148 dolāri (2 693 437 eiro).

Ņemot vērā sabiedrības jau veiktās ievērojamās investīcijas ASV ražotnes izveidei, un citas saistības, sabiedrībai nav iespējams nekavējoties atmaksāt pieprasīto summu 3013148,92 dolāru apmērā. Sabiedrības ražotnes Latvijā un Lielbritānijā ir peļņu nesošas un nodrošina produkciju, kas tiek piegādāta klientiem visā pasaulē, skaidrots plānā.

Tāpat kompānija nodarbina vairāk nekā 1000 darbinieku, un 2018.gadā ir samaksājusi Latvijas valsts budžetam nodokļu un nodevu maksājumus kopsummā vairāk nekā 10 936 000 eiro. Tā kā kompānijas pamatdarbībā, t.i., stikla šķiedras produkcijas ražošanā nav novērotas negatīvas izmaiņas un sabiedrība turpina gūt peļņu no tās pamatdarbības, tad esošās finanšu grūtības ir uzskatāmas par īslaicīgām, plānā skaidro uzņēmums.

Patlaban uzņēmumam ir parāda saistības pret nodrošinātiem kreditoriem 91,046 miljonu eiro apmērā, kuru ietvaros maksājumu saistības pret SEB veido 45 477 442 eiro, bet pret Danske - 45,568 miljonus eiro. Nodrošināto kreditoru piešķirto finansējumu sabiedrība ir izmantojusi ASV ražotnes izveidei, kā arī savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai.

Sabiedrībai nav citu nodrošināto kreditoru. Maksājumu saistības pret nenodrošinātajiem kreditoriem ir 27,3 miljoni eiro. Sabiedrība uzskata, ka TAP ietvaros tā atjaunos spēju nokārtot saistības ar visiem sabiedrības kreditoriem.

Sabiedrības TAP īstenošanas laikā saimnieciskās darbības ieņēmumu prognoze ir 206 403 940 eiro. Papildus sabiedrība plāno ieņēmumus no aktīvu pārdošanas un/vai finanšu līdzekļu piesaistīšanas no trešajām personām, ko paredz vismaz 40 000 000 eiro apmērā. Sabiedrības saimnieciskās darbības ieņēmumu prognoze balstīta uz pieņēmumu, ka uzņēmums turpinās tās produkcijas ražošanu pilnā apjomā, attiecīgi ir plānojami ieņēmumi no saimnieciskās darbības, kas balstīti daļēji uz iepriekšējo pārskata periodu rezultātiem, kā arī ievērojot prognozi par nākotnes attīstības tirgus tendencēm.

Saimnieciskās darbības ieņēmumos cita starpā ir ietverti arī VALMIERA GLASS UK Ltd maksājumi. Uzņēmums ir apņēmies līdz 2020.gada 31.martam pārdot tai piederošās kapitāla daļas ASV meitas sabiedrībā un/vai nodrošināt tās ieķīlātās mantas atsavināšanu un/vai piesaistīt finanšu līdzekļus no trešajām personām, par kopējo naudas summu, ka nebūs mazāks par 35 000 000 eiro.