Aprēķinot valsts kapitālsabiedrību un valsts izšķirošajā ietekmē esošo kapitālsabiedrību dividendes, tiks izslēgtas pozīcijas, kas nav saistītas ar naudas plūsmu, lēma Ministru kabineta (MK) komiteja.
Satiksmes ministrijas rosinātos grozījumus MK noteikumos «Kārtība, kādā tiek noteikta un ieskaitīta valsts budžetā izmaksājamā peļņas daļa par valsts kapitāla izmantošanu» uzdots virzīt Ekonomikas ministrijai (EM), kas jau izstrādā likumprojektus, kuri saistīti ar valsts kapitāla daļu pārvaldes koncepcijas ieviešanu, norāda EM sabiedrisko attiecību speciāliste Elita Rubesa-Voravko.
Peļņas pozīcijas, kas nav saistītas ar naudas plūsmu un reāliem ieņēmumiem, ir ieņēmumi no valsts dotācijām vai ES struktūrfondu līdzfinansējums aktīvu iegādei un ieņēmumi no ilgtermiņa ieguldījumu regulāras pārvērtēšanas, tāpat ieņēmumi no pamatlīdzekļu novērtēšanas, pārvērtējot aktīvus reorganizācijas vai mantiskā ieguldījuma veikšanas gadījumā, skaidro Satiksmes ministrija, kas nav spējusi noteikt projekta precīzu ietekmi uz budžetu ir grūti, jo vairākām valsts kapitālsabiedrībām katru gadu tiek noteikta atšķirīga dividenžu izmaksa.
Ja pirms krīzes valsts kapitālsabiedrībām dividendēs bija jāmaksā 27% no tīrās peļņas, tad, lai aizlāpītu budžetu, tika pieņemts lēmums iemaksas palielināt līdz 90%, atgādina Zlata Elksniņa-Zaščirinska no PricewaterhouseCoopers, kas piedalījies grozījumu izstrādē. Tā kā dividenžu lielumu vienojoties var mainīt, tad reti kurš uzņēmums maksājis visus šos 90%, jo reāla nauda uzņēmumiem nav bijusi.
Finanšu ministrijas dati liecina, ka 2011. gadā labvēlīgu lēmumu attiecībā uz dividenžu apjoma samazinājumu vai atcelšanu MK pieņēmis 15 valsts kapitālsabiedrībām. Budžetā nesaņemtā tīrās peļņas daļa no minētajām kapitālsabiedrībām ir 3,5 milj. Ls. Savukārt kopējie ieņēmumi no maksājumiem par valsts kapitāla izmantošanu 2011. gadā bija 115,5 milj. Ls, bet 2010. gadā 108,1 milj. Ls.