VIDEO: VID pārkāpj likumu 

Brīdinājuma izpilde par uzņēmuma izslēgšanu no PVN maksātāju reģistra tikai pretrunīgi vērtētas jauna auto iegādes vērtības dēļ būtu kliedzošs precedents

Māris Ķirsons, 2019. gada 09. aprīlis plkst. 6:33

Video skatāms zemāk.

Dienas Biznesa aprakstītās SIA Stiga RM domstarpības ar Valsts ieņēmumu dienestu, kura ieskatā uzņēmums iegādājies auto par neatbilstošu cenu un tam ir cita vērtība, tāpēc uzņēmums var tikt pat izslēgts no PVN maksātāju reģistra, raisījis uzņēmējos pamatīgu sašutumu. «Tas būtu kliedzošs precedents ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā, par ko kāds no uzņēmumiem, visticamāk, varētu arī meklēt taisnību Eiropas Komisijā vai caur administratīvo tiesu – ES tiesā,» norāda ZAB Sorainen nodokļu partneris Jānis Taukačs, kurš Auto asociācijas uzdevumā sagatavojis radušās situācijas analīzi.

DB 5. aprīļa numurā rakstīja par situāciju, kad pērn bērza saplākšņa ražotājs SIA Stiga RM iegādājās BMW auto par 49 917,36 eiro, bet tagad nodokļu administrācija uzskata, ka tā nav atbilstoša vērtība, un prasa precizēt PVN deklarāciju. Ja tas netiks darīts līdz 15.aprīlim, uzņēmumu var izslēgt no PVN maksātāju reģistra. Nodokļu administrācija savā EDS vēstulē uzņēmumam, izvērtējot transportlīdzekļa pirkuma līgumu un pielikumu par papildaprīkojumu, uzskata, ka konkrētajam auto tikusi piemērota atlaide 17 622, 64 eiro apmērā. Sākotnējā automašīnas vērtība 67 540 eiro bez PVN, bet, piemērojot atlaidi, – 49 917,36 eiro bez PVN (īpašā cena 60 400 eiro, ieskaitot PVN 21% apmērā 10 482,64 eiro). VID ieskatā, piešķirtās atlaides, akcijas utt. neietekmē automašīnas vērtību, bet tikai attiecas uz iegādes cenu. Uzņēmuma ienākuma nodokļa likums nosaka, ka reprezentatīvs auto ir tāds, kura vērtība bez PVN pārsniedz 50 000 eiro. Apstāklis, ka kādu preci iegādājas, pamatojoties uz izdevīgu piedāvājumu, nemaina tās patieso vērtību, un šajā gadījumā tas nemaina faktu, ka BMW X5 vērtība atbilst reprezentatīva auto vērtībai. Pamatojoties uz minēto, VID lūdz 10 dienu laikā, bet ne vēlāk kā līdz šā gada 15. aprīlim iesniegt precizētās PVN deklarācijas, sākot ar periodu no 2018.g. marta, jo PVN likums nosaka, ka priekšnodoklī nav atskaitāmas PVN summas, kas samaksātas par auto, kurš uzskatīts par reprezentatīvu (PVN priekšnodoklis nav atskaitāms arī par izdevumiem, kas saistīti ar šāda auto ekspluatāciju). «Neesam pirkuši reprezentācijas auto, neesam izmantojuši ne atlaides, ne akcijas,» šo pieprasījumu DB 5 aprīļa numurā vērtēja SIA Stiga RM īpašnieks Andris Ramoliņš. Viņš norāda, ka ikviens uzņēmējs ir tiesīgs noteikt uzcenojumu – peļņu – savam produktam (pakalpojumam), kādu vēlas, to neviens neaizliedz, taču neviens uzņēmējs nepārdos preci (pakalpojumu) par cenu, kas tam nerada peļņu vai, vēl jo vairāk, ģenerē zaudējumus. «Pircējs nevar atbildēt un neatbild par pārdevēja peļņas līmeni, ko katrā darījumā pārdevējs var noteikt pēc saviem ieskatiem,» tā A. Ramoliņš.

Pēc publikācijas DB vērsās vēl vairāki uzņēmēji, stāstot par līdzīgu jeb faktiski identisku situāciju, tikai ar citu marku auto.

Auto tirgotāju atbilde

«VID šāda rakstura un satura vēstules ir izsūtījis daudziem uzņēmumiem, tāpēc Auto asociācijas uzdevumā sagatavojām radušās situācijas analīzi un redzējumu ar attiecīgu argumentāciju, ko nodokļu administrācijas vadība ir uzklausījusi, un pašlaik, šķiet, VID ir paņēmis savdabīgu pauzi, jo ir izprasti tirgotāju argumenti,» situāciju skaidro ZAB Sorainen nodokļu partneris Jānis Taukačs. Viņaprāt, šādu auto pircējiem nevajadzētu rasties nekādām negatīvām sekām. «Ja šādu auto cena būtu 50 000 eiro un vairāk, tad pircēji tādu nebūtu pirkuši un darījums nebūtu noticis, tāpēc pirkuma cena un vērtība ir identiskas,» uz jautājumu par atšķirību starp cenu un auto vērtību atbild J. Taukačs. Viņš atgādina, ka PVN jautājumus visā ES nosaka attiecīga direktīva un attiecīgie ES tiesu spriedumi (un tāpēc to VID nevar interpretēt, kā gribētos), bet reprezentatīvā auto definīcija un tā parametri ir katras ES dalībvalsts lieta, Latvijas gadījumā tas iekļauts uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā. «Tas ir viens no absurdākajiem VID lēmumiem, ko pēdējā laikā esmu redzējis, jo ir pārkāptas daudzas tiesību normas,» uz lūgumu novērtēt VID izsūtītos pieprasījumus par PVN deklarāciju precizēšanu saistībā ar vieglā auto, kura cena ir zemāka par 50 000 eiro, iegādi, atbild J. Taukačs.

Viņš norāda, ka darījumos starp nesaistītajām personām darījuma cena un vērtība ir identiska, pretējā gadījumā puses par šo darījumu nebūtu vienojušās. «Vienīgais izņēmums ir tad, ja darījums ir veikts saistīto uzņēmumu starpā vai arī ir vairāki savstarpējie darījumi, par kuriem nodokļu administrācijas rīcībā ir kādi konkrēti fakti par to, ka apzināti prettiesiski ir samazināta darījumu cena, taču nekā tāda minēto auto tirdzniecībā nebija,» tā J. Taukačs. Viņš norāda, ka šajā kontekstā arī nevar runāt par izvairīšanos no PVN maksāšanas, uz ko varbūt sākotnēji arī raudzījusies nodokļu administrācija. «Tad VID būtu jāmeklē gadījumi, kad starpnieki uz PVN rēķina ir mākslīgi samazinājuši auto cenu, un tādos gadījumos šāda VID interpretācija neapšaubāmi būs pamatota,» tā J. Taukačs.

Precedenta lieta

VID savā EDS vēstulē SIA Stiga RM arī informē, ka gadījumā, ja noteiktajā termiņā (līdz 15. aprīlim) netiks iesniegti PVN deklarāciju par minēto periodu precizējumi, nodokļu administrācijai ir tiesības pieņemt lēmumu par izslēgšanu no PVN maksātāju reģistra. «Nedomāju, ka līdz tam nonāks, jo tik patvaļīgi no PVN maksātāju reģistra izslēgt nevarēs, jo darījuma cenu (un tādēļ – vērtību) regulē ES PVN direktīva un precedenti, ko darījumu puses ir ievērojušas, un tādēļ nekādu pārkāpumu te nav. Pretēja VID rīcība būtu kliedzošs precedents ne tikai Latvijā, bet visā ES, par ko kāds no uzņēmumiem, visticamāk, varētu arī meklēt taisnību Eiropas Komisijā vai caur administratīvo tiesu – ES tiesā,» tā J. Taukačs. Viņaprāt, uzņēmumus šī iemesla dēļ VID neuzdrošināsies izslēgt no PVN reģistra.

«Nekādas jaunas informācijas no VID EDS sistēmā pagaidām nav,» tā uz jautājumu, vai kaut kas ir mainījies, pirmdienas pēcpusdienā atbildēja SIA Stiga RM īpašnieks Andris Ramoliņš.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2017. gada 04. aprīlis plkst. 14:13

Ministru kabinets šā gada 4. aprīļa sēdē atbalstīja Ekonomikas ministrijas ierosinājumu...

2017. gada 13. februāris plkst. 6:55

Investējot aptuveni 15 milj. eiro SIA Stiga RM ir radikāli mainījusi saplākšņa...

2016. gada 22. septembris plkst. 10:46

AS Danske Bank noslēgusi līgumu ar SIA Stiga RM par 4,5 miljonu...

2016. gada 06. septembris plkst. 14:05

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā iesniegts SIA MACPROF maksātnespējas pieteikums,...

2016. gada 22. augusts plkst. 15:32

Tukuma novada mežizstrādes uzņēmuma SIA Stiga RM apgrozījums pagājušajā gadā sasniedza...

Nepalaid garām

Restorānu biznesā pamatlietas ir skaidras – garšīgs ēdiens, lieliska apkalpošana un labs...

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

No šīs sadaļas
2019. gada 05. aprīlis plkst. 6:31

SIA Stiga RM pērn iegādājās BMW auto par 49 917,36 eiro, bet,...

2019. gada 04. aprīlis plkst. 8:19

Nodokļu administrācijai būs tiesības uzņēmumu izslēgt no PVN maksātāju reģistra, ja nodokļu...

2019. gada 03. aprīlis plkst. 21:45

Galvenā redaktore Līva Melbārzde savā nedēļas komentārā izstāsta 10 svarīgākās lietas, kas...

2019. gada 01. aprīlis plkst. 15:49

Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurors tiesai nodevis krimināllietu,...

2019. gada 29. marts plkst. 12:13

Lai mazinātu automašīnu zādzību skaitu Latvijā, ir sagatavoti un otrajā lasījumā Saeimā...

2019. gada 27. marts plkst. 12:02

Beļģijas parlaments atbalstījis likumprojektu par velosipēdu, tostarp e-velosipēdu, pārdošanas...

2019. gada 26. marts plkst. 12:06

Dēvējot tās par «Valsts ieņēmumu dienesta (VID) represijām pret iedzīvotājiem», kuru īpašumi...

2019. gada 25. marts plkst. 11:52

Ministru kabinets pirmdien ārkārtas sēdē neatbalstīja papildu līdzekļu piešķiršanu 2019.gada...

2019. gada 22. marts plkst. 7:37

Galvaspilsētas nākamā gada budžets plānots ar vairāk nekā 110 milj. eiro deficītu;...

2019. gada 21. marts plkst. 16:59

Gan Latvijā, gan Lietuvā un Igaunijā MVU sektora uzņēmēji sektorā ir vienisprātis:...