Jaunākais izdevums

Brīdinājuma izpilde par uzņēmuma izslēgšanu no PVN maksātāju reģistra tikai pretrunīgi vērtētas jauna auto iegādes vērtības dēļ būtu kliedzošs precedents

Dienas Biznesa aprakstītās SIA Stiga RM domstarpības ar Valsts ieņēmumu dienestu, kura ieskatā uzņēmums iegādājies auto par neatbilstošu cenu un tam ir cita vērtība, tāpēc uzņēmums var tikt pat izslēgts no PVN maksātāju reģistra, raisījis uzņēmējos pamatīgu sašutumu. «Tas būtu kliedzošs precedents ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā, par ko kāds no uzņēmumiem, visticamāk, varētu arī meklēt taisnību Eiropas Komisijā vai caur administratīvo tiesu – ES tiesā,» norāda ZAB Sorainen nodokļu partneris Jānis Taukačs, kurš Auto asociācijas uzdevumā sagatavojis radušās situācijas analīzi.

DB 5. aprīļa numurā rakstīja par situāciju, kad pērn bērza saplākšņa ražotājs SIA Stiga RM iegādājās BMW auto par 49 917,36 eiro, bet tagad nodokļu administrācija uzskata, ka tā nav atbilstoša vērtība, un prasa precizēt PVN deklarāciju. Ja tas netiks darīts līdz 15.aprīlim, uzņēmumu var izslēgt no PVN maksātāju reģistra. Nodokļu administrācija savā EDS vēstulē uzņēmumam, izvērtējot transportlīdzekļa pirkuma līgumu un pielikumu par papildaprīkojumu, uzskata, ka konkrētajam auto tikusi piemērota atlaide 17 622, 64 eiro apmērā. Sākotnējā automašīnas vērtība 67 540 eiro bez PVN, bet, piemērojot atlaidi, – 49 917,36 eiro bez PVN (īpašā cena 60 400 eiro, ieskaitot PVN 21% apmērā 10 482,64 eiro). VID ieskatā, piešķirtās atlaides, akcijas utt. neietekmē automašīnas vērtību, bet tikai attiecas uz iegādes cenu. Uzņēmuma ienākuma nodokļa likums nosaka, ka reprezentatīvs auto ir tāds, kura vērtība bez PVN pārsniedz 50 000 eiro. Apstāklis, ka kādu preci iegādājas, pamatojoties uz izdevīgu piedāvājumu, nemaina tās patieso vērtību, un šajā gadījumā tas nemaina faktu, ka BMW X5 vērtība atbilst reprezentatīva auto vērtībai. Pamatojoties uz minēto, VID lūdz 10 dienu laikā, bet ne vēlāk kā līdz šā gada 15. aprīlim iesniegt precizētās PVN deklarācijas, sākot ar periodu no 2018.g. marta, jo PVN likums nosaka, ka priekšnodoklī nav atskaitāmas PVN summas, kas samaksātas par auto, kurš uzskatīts par reprezentatīvu (PVN priekšnodoklis nav atskaitāms arī par izdevumiem, kas saistīti ar šāda auto ekspluatāciju). «Neesam pirkuši reprezentācijas auto, neesam izmantojuši ne atlaides, ne akcijas,» šo pieprasījumu DB 5 aprīļa numurā vērtēja SIA Stiga RM īpašnieks Andris Ramoliņš. Viņš norāda, ka ikviens uzņēmējs ir tiesīgs noteikt uzcenojumu – peļņu – savam produktam (pakalpojumam), kādu vēlas, to neviens neaizliedz, taču neviens uzņēmējs nepārdos preci (pakalpojumu) par cenu, kas tam nerada peļņu vai, vēl jo vairāk, ģenerē zaudējumus. «Pircējs nevar atbildēt un neatbild par pārdevēja peļņas līmeni, ko katrā darījumā pārdevējs var noteikt pēc saviem ieskatiem,» tā A. Ramoliņš.

Pēc publikācijas DB vērsās vēl vairāki uzņēmēji, stāstot par līdzīgu jeb faktiski identisku situāciju, tikai ar citu marku auto.

Auto tirgotāju atbilde

«VID šāda rakstura un satura vēstules ir izsūtījis daudziem uzņēmumiem, tāpēc Auto asociācijas uzdevumā sagatavojām radušās situācijas analīzi un redzējumu ar attiecīgu argumentāciju, ko nodokļu administrācijas vadība ir uzklausījusi, un pašlaik, šķiet, VID ir paņēmis savdabīgu pauzi, jo ir izprasti tirgotāju argumenti,» situāciju skaidro ZAB Sorainen nodokļu partneris Jānis Taukačs. Viņaprāt, šādu auto pircējiem nevajadzētu rasties nekādām negatīvām sekām. «Ja šādu auto cena būtu 50 000 eiro un vairāk, tad pircēji tādu nebūtu pirkuši un darījums nebūtu noticis, tāpēc pirkuma cena un vērtība ir identiskas,» uz jautājumu par atšķirību starp cenu un auto vērtību atbild J. Taukačs. Viņš atgādina, ka PVN jautājumus visā ES nosaka attiecīga direktīva un attiecīgie ES tiesu spriedumi (un tāpēc to VID nevar interpretēt, kā gribētos), bet reprezentatīvā auto definīcija un tā parametri ir katras ES dalībvalsts lieta, Latvijas gadījumā tas iekļauts uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā. «Tas ir viens no absurdākajiem VID lēmumiem, ko pēdējā laikā esmu redzējis, jo ir pārkāptas daudzas tiesību normas,» uz lūgumu novērtēt VID izsūtītos pieprasījumus par PVN deklarāciju precizēšanu saistībā ar vieglā auto, kura cena ir zemāka par 50 000 eiro, iegādi, atbild J. Taukačs.

Viņš norāda, ka darījumos starp nesaistītajām personām darījuma cena un vērtība ir identiska, pretējā gadījumā puses par šo darījumu nebūtu vienojušās. «Vienīgais izņēmums ir tad, ja darījums ir veikts saistīto uzņēmumu starpā vai arī ir vairāki savstarpējie darījumi, par kuriem nodokļu administrācijas rīcībā ir kādi konkrēti fakti par to, ka apzināti prettiesiski ir samazināta darījumu cena, taču nekā tāda minēto auto tirdzniecībā nebija,» tā J. Taukačs. Viņš norāda, ka šajā kontekstā arī nevar runāt par izvairīšanos no PVN maksāšanas, uz ko varbūt sākotnēji arī raudzījusies nodokļu administrācija. «Tad VID būtu jāmeklē gadījumi, kad starpnieki uz PVN rēķina ir mākslīgi samazinājuši auto cenu, un tādos gadījumos šāda VID interpretācija neapšaubāmi būs pamatota,» tā J. Taukačs.

Precedenta lieta

VID savā EDS vēstulē SIA Stiga RM arī informē, ka gadījumā, ja noteiktajā termiņā (līdz 15. aprīlim) netiks iesniegti PVN deklarāciju par minēto periodu precizējumi, nodokļu administrācijai ir tiesības pieņemt lēmumu par izslēgšanu no PVN maksātāju reģistra. «Nedomāju, ka līdz tam nonāks, jo tik patvaļīgi no PVN maksātāju reģistra izslēgt nevarēs, jo darījuma cenu (un tādēļ – vērtību) regulē ES PVN direktīva un precedenti, ko darījumu puses ir ievērojušas, un tādēļ nekādu pārkāpumu te nav. Pretēja VID rīcība būtu kliedzošs precedents ne tikai Latvijā, bet visā ES, par ko kāds no uzņēmumiem, visticamāk, varētu arī meklēt taisnību Eiropas Komisijā vai caur administratīvo tiesu – ES tiesā,» tā J. Taukačs. Viņaprāt, uzņēmumus šī iemesla dēļ VID neuzdrošināsies izslēgt no PVN reģistra.

«Nekādas jaunas informācijas no VID EDS sistēmā pagaidām nav,» tā uz jautājumu, vai kaut kas ir mainījies, pirmdienas pēcpusdienā atbildēja SIA Stiga RM īpašnieks Andris Ramoliņš.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nodokļi

VIDEO: VID vēstule šokē Stigu RM

Māris Ķirsons, 05.04.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA Stiga RM pērn iegādājās BMW auto par 49 917,36 eiro, bet, nodokļu administrācijas ieskatā, tā nav atbilstoša vērtība, tāpēc tiek prasīts precizēt PVN deklarāciju, pretējā gadījumā draudot izslēgt no PVN maksātāju reģistra

«Esmu šokēts. Kaut ko tādu – ka nodokļu administrācija uzskata, ka auto vērtība ir cita – augstāka – nekā tā cena, par kuru esmu iegādājies no oficiālā dīlera, vēl savā uzņēmēja karjerā neesmu pieredzējis, » situāciju vērtē SIA Stiga RM īpašnieks Andris Ramoliņš. Viņš atzīst, ka pašlaik nezina, ko īsti darīt. «Nesaprotu šī dokumenta statusu, jo pārsūdzēt šo EDS sistēmā esošo dokumentu nevar, piekrist, ka iegādātā auto vērtība ir cita – augstāka –, ir dīvaini, ja auto tirgotājs par šādu cenu ir pārdevis, visi norēķini notikuši bezskaidras naudas veidā – izrakstīts rēķins par 49 917,36 eiro + 10 482,64 eiro PVN, auto tika pirkts, izmantojot SIA SEB Līzings pakalpojumus, arī apdrošināts auto par tieši tādu pašu vērtību,» savu pozīciju skaidro A. Ramoliņš. Viņš prognozē, ka šāda situācija varētu būt ne tikai SIA Stiga RM, bet vēl daudziem uzņēmumiem, kuri iegādājušies šādas klases auto.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Lobskaidas labošanu uzticēs robotiem

Māris Ķirsons, 04.11.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA Stiga RM iegulda 6,1 miljonu eiro robotizētas lobskaidas labošanas ceha izveidē, tādējādi efektivizējot darbību un vienlaikus paaugstinot savu konkurētspēju tirgū

Uzņēmuma plānus par investīcijām bērza saplākšņa ražošanai nepieciešamās lobskaidas labošanas iecirknim nav koriģējis (atbīdījis) arī novērotais pieprasījuma sarukums ārvalstu tirgos. «Ekonomikas teorija saka, ka lejupslīdes laikā ir tieši jāinvestē, lai tajā brīdī, kad sākas izaugsme un būtiski pieaug pieprasījums, būtu konkurētspējīgāki nekā līdz tam,» savu pozīciju par kapitālieguldījumu brīdi pauž SIA Stiga RM valdes loceklis Andris Ramoliņš.

Viņš norāda, ka šāds lobskaidas labošanas iecirknis saplākšņa rūpnīcā ir nepieciešams, tāpēc agrāk vai vēlāk robotizētas labošanas iekārtas tik un tā būtu jāiegādājas. «Nenoliedzami, ka šo investīciju veikšanas brīdi būtiski ietekmēja divi faktori. Pirmkārt, uzņēmumam bija brīvi līdzekļi, kas nozīmēja, ka ieceres materializācijai 50% investīciju būs no saviem līdzekļiem un atlikušos 50% bija gatava aizdot OP Corporate Bank plc filiāle Latvijā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Vairāk nekā 1000 uzņēmumi pandēmijas laikā mainījuši savu adresi

Māris Ķirsons, 27.05.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējo pandēmijas ierobežojumu laika divos mēnešos juridiskās adreses mainījuši 1033 uzņēmumi, visbiežāk adreses maiņa saistīta ar Rīgu.

To liecina SIA "Lursoft" pētījuma dati.

Katrā atsevišķā gadījumā sava loma ir specifiskiem aspektiem, taču ir arī vietējās varas aktivitāšu faktors. Vairāki aptaujātie uzskata, ka juridisko adrešu maiņas saknes meklējamas tādās jomās kā tiesību aizsardzība, datu atbilstība realitātei un arī izmaksas. Vienlaikus tiek norādīts, ka tikai atsevišķos gadījumos juridiskās adreses maiņa varētu būt saistīta ar vietējās varas aktivitātēm.

Var būt daudz iemeslu

«Uzņēmumu juridisko adrešu migrācijai bez biznesa interesēm noteikti ir arī citi ietekmējošie faktori, piemēram, juridiskie, it īpaši, ja nepieciešams kārtot kādus jautājumus saistībā ar tiesvedību, tāpat par neatrašanos (nesasniedzamību) juridiskajā adresē var saņemt bargu sodu, administratīvie – atļauju saņemšana no vietējās varas, kā arī nodokļi, — nekustamā īpašuma nodokļa apmērs un, protams, darbaspēka pieejamība un izmaksas,» veselu iespējamo iemeslu buķeti min bijušais Mazo un vidējo uzņēmumu un amatniecības sadarbības padomes priekšsēdētājs Andris Lasmanis.

Komentāri

Pievienot komentāru