Rīgas pašvaldībā netiek nodrošināta pašvaldībai piederīgo un piekritīgo ēku pārvaldība atbilstoši normatīvo aktu prasībām, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).
Rīgas pašvaldība revidējamajā laika posmā neesot ieguvusi aptuveni miljons latu ienākumu, nododot daļu no pašvaldībai piederošām ēkām bezatlīdzības lietošanā pašvaldības izveidotai kapitālsabiedrībai SIA Rīgas nami, tātad neievērojot normatīvo aktu prasības, kas aizliedz pašvaldību mantu nodot citām personām bezatlīdzības lietošanā. VK norāda, ka tā pastāv risks pašvaldības mantas izšķērdēšanas iespējai. Pašvaldība nodevusi bezatlīdzības lietošanā 64 pašvaldībai piederīgās ēkas. Daļa no tām, kuru platība ir 60 888 m² jeb 30% no kopējās lietošanā nodoto ēku platības, izmantota komercdarbības veikšanai.
Pastāv risks, ka Rīgas pašvaldības rīcība ar pašvaldībai piederīgām ēkām nav saimnieciska, revīzijā secinājusi VK. Rīgas pašvaldība nav nodrošinājusi savas intereses SIA Rīgas nami valdījumā nodoto pašvaldības ēku izmantošanā, jo līdz 31.10.2006. pašvaldība nebija noslēgusi ar SIA Rīgas nami līgumus, kuros būtu paredzētas pušu tiesības un pienākumi pašvaldības ēku izmantošanā, un tās vēl joprojām nav noteiktas.
VK arī konstatējusi, ka Rīgas pašvaldības grāmatvedības uzskaite neatbilst likuma prasībām, kas nosaka, ka grāmatvedības sniegtajai informācijai jābūt patiesai, savlaicīgai un pilnīgai. Rīgas pašvaldība ir būtiski samazinājusi pamatlīdzekļu vērtību, neuzrādot SIA Rīgas nami valdījumā nodoto pašvaldībai piederīgo ēku vērtību.
Revīzijā atklāts, ka Rīgas pašvaldība nav veikusi pašvaldībai piederīgo ēku inventarizāciju, kas pēc likuma prasībām ir jāveic katra pārskata gada beigās.
Revīzijā atklāts, ka Īpašuma departamenta grāmatvedības uzskaitē uzrādītas 1885 nedzīvojamās ēkas bez vērtības. Ministru kabineta noteikumi paredz, ka bez atlīdzības saņemtos ilgtermiņa ieguldījumus vai esošus, līdz šim neuzskaitītus ilgtermiņa ieguldījumus iekļauj bilancē, pamatojoties uz iestādes vadītāja apstiprinātās komisijas novērtējumu, kas šajā gadījumā nav veikts.
VK konstatējusi, ka Rīgas domes Īpašuma departaments nav nodrošinājis nolikumā noteikto uzdevumu izpildi pašvaldībai piekritīgo un piederīgo ēku pārvaldības jomā. Īpašuma departaments izveidots ar nolūku nodrošināt pašvaldībai piekrītoša un piederoša nekustamā īpašuma racionālu un lietderīgu izmantošanu pašvaldības funkciju izpildei. Par tā darbību ir atbildīga Rīgas pašvaldība.
Rīgas teritorijā nav noskaidrota juridiskā piederība 28 522 ēkām (būvēm), jo Īpašuma departaments neapzina visus pašvaldībai piederīgos un piekritīgos nekustamos īpašumus Rīgas administratīvās teritorijas robežās, bet gan veic to apzināšanu, tikai izskatot Īpašuma departamentā saņemtos juridisko un fizisko personu iesniegumus par īpašumtiesību noskaidrošanu konkrētiem nekustamajiem īpašumiem. VK aicina Rīgas pašvaldību noteikt pašvaldībai piekritīgo ēku apzināšanas kārtību un izvērtēt iespēju izstrādāt ēku apzināšanas pasākumu plānu.
Īpašuma departaments kā ēku valdītājs nav noslēdzis līgumus par ēku lietošanas nosacījumiem ar 327 izglītības un sporta iestādēm, 11 kultūras iestādēm un 5 sociālās aprūpes iestādēm.
Nav apstiprināta pašvaldībai piederīgo un piekritīgo ēku pārvaldības stratēģija. Rīgas pašvaldībā nav noteikti ēku pārvaldības ilgtermiņa mērķi un vienota pieeja ēku izmantošanai.
Likumības revīzija par Rīgas pašvaldībai piederīgo un piekritīgo ēku pārvaldību veikta par laika posmu no 01.01.2005. līdz 31.10.2006. Pārbaudes ir veiktas Rīgas domes Īpašuma departamentā, Rīgas domes Izglītības, jaunatnes un sporta departamentā, Rīgas domes Kultūras departamentā un Rīgas domes Labklājības departamentā.