Ziemassvētku vecītis: Labākā dāvana ir laiks 

Ziemassvētku vecītis uzskata, ka labākā dāvana ir laiks. Ziemassvētkos svarīgākais ir sirsnīga kopā būšana un materiālas dāvanas ir kā suvenīrs, lai mēs atcerētos šo brīdi.

Monta Glumane, 2018. gada 21. decembris plkst. 8:52

Biznesa portāls db.lv viesojās Ziemassvētku vecīša birojā Pāvilostas novada Ziemupē. Jau vairākus gadus svētku laikā Rūķupē ikviens var satikt īstu Ziemassvētku vecīti.

Kā stāsta viena no Rūķupes aktīvistēm Daiga Kadeģe, šis stāsts ir gana sens. Ideju par Ziemupi kā Ziemassvētku vecīša mājvietu pasviedis kāds Austrālijas latvietis un tā vietējiem ļoti iepatikusies.

Ziemassvētku vecīša biroju biedrība Ziemupīte sāka veidot 2006.gadā. D.Kadeģe atzīst, ka sākumā bija raizes par to, kāda būs cilvēku atsaucība. «Sākām šo projektu ar bailēm, bet sapratām, ka interese ir pārsteidzoši liela. Visi pieaugušie pēkšņi šeit kļūst par bērniem. Pie mums brauc gan tādi, kuriem ir divi gadi, gan tādi, kam astoņdesmit,» lepojas D.Kadeģe.

Pērn Ziemassvētku vecīša biroju apmeklēja aptuveni 1000 cilvēki. Šogad viesu skaits varētu būt vēl lielāks - aptuveni 1500.

Nosaukums Rūķupe radies, Ziemupītes biedriem kopīgi apspriežoties. «Sēdējām un domājām, kā mēs varētu nosaukt šo pasākumu. Minējām viens vienu vārdu, otrs otru un beigās sanāca Rūķupe. Tā šeit ir bieži – mēs sanākam kopā, spriežam, mētājam idejas, domas, siltumu, ko mēs pret šo vietu jūtam, un laižam kaut kur gaisā. Tas pašiem dod prieku un citiem arī,» pārliecināta D.Kadeģe.

Visas vēstules, kas adresētas Ziemassvētku vecītim, nonāk Rūķupē. Arī tās, uz kurām rakstīts «Dead Moroz», «Santa Klauss». Arī tad, ja nav norādīta precīza adrese. Rūķupes Ziemassvētku vecītis atbild visiem, kuri norādījuši precīzas atpakaļadreses. Viņš raksta ar roku katram tieši viņam paredzētu atbildi. Sezonas laikā uz Ziemupi aizceļo aptuveni 500 līdz 600 Ziemassvētku vecītim adresētas vēstules.

Rūķupe izveidota uz pašvaldības zemes, bet biedrība šobrīd ir tās apsaimniekotāja un par to maksā nomas maksu. Ziemas periodā teritorija pārtop par Ziemassvētku vecīša mājvietu, bet siltajā laikā tiek rīkoti dažādi citi pasākumi. «Zināmā mērā investori esam mēs paši. Vasarās šeit viss ir citādāk – brauc tūristi, maksā naudu par to, ka viņi šeit var atpūsties. Mēs to neliekam kabatās, bet ieguldām. Mums tā vienkārši gribas. Ja ir kāds atbalstītājs vai sponsors, tas uzliek rāmi. Mēs nevarētu darīt tā, kā vēlamies vai arī mums tas būtu jāizcīna un jāpierāda. Ja tā ir nauda, ko paši esam nopelnījuši, tad varam ar to darīt, ko vēlamies,» skaidro D.Kadeģe.

«Mēs šo visu neveidojam, lai nopelnītu lielu naudu. Mēs darām to tāpēc, lai sagādātu cilvēkiem prieku. Nesen pie mums bija grupa ar cilvēkiem no pansionāta, kuriem mēs neprasījām dalības maksu. Mums tas šķiet cilvēcīgi kādam palīdzēt. Tā ir mūsu alga,» skaidro biedrības Ziemupīte aktīviste. Ieejas maksa Rūķupē ir 7 eiro cilvēkam vai 15 eiro par vienu vieglo transportu.Cenā iekļautas izklaides kopā ar Ziemassvētku vecīti - došanās rotaļās, pārgājiens kopā ar rūķiem, izjāde ar poniju, tējas vārīšana un citas svētku izklaides.

Rūķupē novērots, ka bērnu vēlmju sarakstā pārsvarā ir materiālās lietas. Visbiežāk tās ir dažādas jaunākās tehnoloģijas. «Tomēr šogad sūta ļoti daudz zīmējumu, kā arī vēlējumus savai ģimenei, kaimiņiem, tuviniekiem. Tas nozīmē, ka mainās laiks un bērni vairāk sāk saredzēt vērtības. Ziemassvētku vecītis, atbildot uz vēstulēm, cenšas bērnu domas virzīt šajā virzienā – materiāla dāvana nav svarīgākais Ziemassvētkos. Mantas, kuras mēs saņemam svētkos, varam arī ikdienā nopirkt veikalā. Bija viens brīdis, kad visas vēstules pienāca tikai ar sarakstiem un dažās pat bija izgriezumi no žurnāliem,» atceras D. Kadeģe.

Ziemassvētku vecītis uzskata, ka bērniem ir jāskaidro - galvenā dāvana ir laiks. «Ja dāvanas pagatavošanai ir veltīts laiks, tad to laiku dāvina arī cilvēkam. Galvenais Ziemassvētkos ir pabūt kopā un materiālas dāvanas ir kā suvenīrs, lai mēs atcerētos šo brīdi,» biznesa portālam db.lv stāsta Ziemassvētku vecītis. Viņš novērojis, ka šogad bērniem ir salīdzinoši ierastas vēlmes un ir arī tādi, kuri prasa planšetes, iPhone.

Viņš stāsta, ka vēstules atceļo no visas pasaules - Korejas, Ķīnas, Ukrainas un citām valstīm. Vēstulēs no Ukrainas bērni raksta, ka vēlas mieru pasaulē, lai cilvēkiem būtu lielāka svētku sajūta un tikai pēc tam seko materiālās lietas. Taču ir arī tādi, kas atsūta katalogu, lai Ziemassvētku vecītis var izvēlēties no piedāvājuma.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 28. februāris plkst. 12:59

Restorāna Laivas valdes priekšsēdētājs Jānis Nagliņš atzina, ka pērn peldošā konstrukcija uz laiku tikusi izmantota restorāna vajadzībām.

2018. gada 24. janvāris plkst. 21:14

Vieta, kur būvi nogādāt, jau esot zināma, to plānots nogādāt ar velkoņiem pa jūru.

2018. gada 24. janvāris plkst. 9:21

«Lai ielaiž ūdenī un brauc, ja kāds tā ir pieteicis, vai tad jāpazūd pavisam.»

2016. gada 11. jūlijs plkst. 15:28

Reģionālais laikraksts Kursas Laiks paviesojies viesnīcā Das Crocodill, kuru vasaras periodā Pāvilostā...

2015. gada 02. decembris plkst. 10:32

Sākot no pirmās Adventes, sākas Ziemassvētku vecīšu uzņēmējdarbības laiks...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 11. decembris plkst. 6:42

Indijas varas iestādes ir pacēlušas biļešu cenas valsts galvenā tūrisma objekta Tadžmahala...

2018. gada 07. decembris plkst. 14:33

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

2018. gada 07. decembris plkst. 12:41

Iesaka Maija Brūkle, Bite Latvija komunikācijas vadītāja...

2018. gada 07. decembris plkst. 11:39

Labdarība prasa iedziļināšanos sabiedrības vajadzībās, tā nedrīkst būt formāla, aprobežojoties...

2018. gada 06. decembris plkst. 14:29

Madonas pusē tiks atvērts ziemas pop-up restorāns «Tas nav tas, ko tu...

2018. gada 06. decembris plkst. 13:50

Tea Masters Cup International 2018 finālā, kuru organizēja Vjetnamas tējas asociācija, piedalījās...

2018. gada 05. decembris plkst. 16:33

Pēdējo 12 mēnešu laikā ceļojumā ārpus Latvijas devušies 45 % iedzīvotāju, liecina...

2018. gada 05. decembris plkst. 11:46

LU Botāniskā dārza Sukulentu siltumnīcā bagātīgi uzziedējusi portulaku krasula, kas plašāk...

2018. gada 05. decembris plkst. 11:22

Nevalstiskajam teātrim Dirty Deal Teatro šis gads nesis gan jaunu mājvietu, gan...

2018. gada 05. decembris plkst. 9:17

Kolkasraga pludmale ar tās neskarto dabu iekļauta pasaules skaistāko, mazāk zināmo un...