Savstarpējo aizdevumu platforma AS Mintos strādā, ievērojot visus Latvijā spēkā esošos normatīvos aktus, un Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) nav norādījis uzņēmumam uz konkrētiem pārkāpumiem, kas būtu par pamatu darbības apturēšanai, pirmdien preses konferencē informēja Mintos vadītājs Mārtiņš Šulte.

Mintos tuvākajā laikā nosūtīs vēstuli atbildīgajām institūcijām ar aicinājumu izveidot darba grupu tiesiskā regulējuma izstrādei. Tāpat tiks veicināta publiska diskusija ar ekspertiem un ārvalstu

Līdz šā gada 31. martam uzņēmums piedāvās savu redzējumu par regulējumu šajā segmentā, ņemot vērā ekspertu ieteikumus un ārvalstu pieredzi. Kompānija strādā pie iespējas izveidot platformas garantiju fondu, kurā investori varētu novirzīt daļu no peļņas. Sarunas par šāda fonda nepieciešamību patlaban tiek veiktas ar lielākajiem investoriem.

Ja realizējot ķīlu, neizdodas atgūt visu pamatsummu, no šī garantiju fonda tiks izmaksāti līdzekļi investoriem. Šādi fondi ir izplatīti Lielbritānijā, stāsta M. Šulte.

Viņš uzsver, ka kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai AS Mintos ir saņēmusi PTAC licenci. Uzņēmuma vadība uzskata, ka nav pārkāpumu, lai pārtrauktu patērētāju kreditēšanu. Savukārt investīcijas Mintos platformā tiek veiktas atbilstoši spēkā esošajam regulējumam. AS Mintos apzinās, ka šis ir jauns pakalpojumu veids, taču uzskata, ka nav pamata to aizliegt tikai tādēļ, ka tas ir jauns un nav regulējuma.

Tādēļ AS Mintos turpinās pakalpojuma skaidrošanu un ieviesīs virkni papildu pasākumu investoru un aizņēmēju aizsardzībai.

Uzņēmuma vadība nolēmusi, ka, lai stiprinātu investoru uzticību platformai, kamēr notiek konsultācijas ar regulatoriem, AS Mintos trīs mēnešus piedāvās investoriem atgūt investēto naudu – sākotnēji pārdodot otrreizējā tirgū, taču, ja 10 dienu laikā to neviens neatpirks, AS Mintos veiks atpirkšanu.

Savukārt jebkuram esošam vai nākotnes kredītņēmējam trīs mēnešus no kredita saņemšanas dienas būs iespēja atteikties no aizdevuma, atgriežot pamatsummu un saņemot 100% kompensāciju visiem izdevumiem. AS Mintos atdos visas komisijas maksas, kā arī procentu maksājumus, kas veikti šī aizdevuma ietvaros. Šis nosacījums attiecas uz visiem iepriekš noslēgtajiem līgumiem un nākotnes līgumiem, kas tiks noslēgti līdz šā gada 30. jūnijam.

PTAC draudējis apturēt licenci, ja Mintos neapturēs investīciju pieņemšanu. Tomēr Mintos ir nosūtījis skaidrojumu PTAC, ka kreditēšanas pakalpojumu sniegšanā kompānijas darbībā pārkāpumu nav. Centra kompetence nav investīciju pakalpojumu sniegšanas uzraudzība.

PTAC ir iespējas administratīvi sodīt uzņēmumu, tomēr sodam jābūt pamatotam. PTAC var piemērot naudas sodu un pilnvarojums apturēt domēna darbību, tomēr Latvijā šāda prakse vēl nav dzirdēta, saka advokātu biroja Fort partnere Ramona Miglāne.

Patlaban pasaulē tiek lēsts, ka darbojas 300-400 savstarpējo aizdevumu platformu. Kopējais apmērs plānots, ka sasniegs vienu triljonu ASV dolāru līdz 2025.gadam, norāda M. Šulte. Latvijā ir viena no retajām valstīm ES, kur nav šādas platformas.

Papildināta visa ziņa

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra