Beidzot atgriezusies cenu viļņošanās 

Pašas janvāra beigas un februāra sākums pasaules finanšu tirgos visai pēkšņi atnesis mierīgo laiku beigas, kas pēc ilgāka pārtraukuma «beidzot» atgādinājis, ka tajos situācija var mainīties visai ātri.

Jānis Šķupelis, 06.2.2018

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Lielākie akciju tirgi jau gandrīz divus gadus bija iztikuši bez straujākas volatilitātes uzplūdiem, un varēja runāt par svārstību ziņā ļoti netipiski klusu periodu - akciju vērtības pakāpeniski gandrīz tikai ceļoja augstāk. Savukārt nu, piemēram, pagājušās piektdienas tirdzniecības sesijas laikā ASV akciju tirgus cenu raksturojošais Standard&Poor’s 500 indekss saruka vairāk nekā par 2%, un visai strauji zemāk ceļoja arī daudzu citu pasaules svarīgāko akciju indeksu vērtības. Kopš savām 26. janvāra virsotnēm līdz šai pirmdienai S&P 500 indeksa vērtība bija sarukusi jau par 4%. Jānorāda, ka ASV S&P 500 indeksa vērtība jau vairāk nekā 400 tirdzniecības sesijas no savām iepriekšējām augstienēm nav piedzīvojusi atkāpšanos par 5%, kas ir ilgākais šāds periods vēsturē. Par 5,3% tā atkāpās dažu tirdzniecības sesiju laikā 2016. gadā pēc britu Brexit balsojuma. Faktiski uzreiz pēc tam gan aizsākās straujš akciju cenu pieaugums, kur šie zaudējumi tika ātri ar uzviju atgūti. Tikmēr, piemēram, Ķīnas Shenzhen Composite vērtība kopš savām nesenajām augstienēm ir sarukusi gandrīz par 8%, Japānas Nikkei 225 – par 6% un vecā kontinenta akciju Stoxx Europe 600 – par 3,7%.

Jau ziņots, ka pasaules lielākie akciju tirgi šo gadu iesāka lieliski, kur vispārējais optimisms turpinājās gandrīz līdz pašām janvāra beigām. Tiesa gan, ja kritums šādā tempā turpināsies, tad šā gada guvumi var visai ātri tikt paspēlēti. Daudzos gadījumos tas jau ir noticis. Piemēram, Vācijas DAX akciju indeksa vērtība kopš šā gada sākuma ir sarukusi jau par 1,6%, bet Japānas Nikkei 225 – par 0,4%. Pagaidām pieklājīgos plusos šajā termiņā vēl ir ASV akcijas, kuru S&P 500 indeksa vērtība joprojām ir pieaugusi par 3,3% (kopš gada sākuma).

«Tirgus dalībnieki bija zaudējuši respektu pret kritumu.»

Iespējams, šāds kritums nozīmē, ka pēdējo gadu laikā sakarsušie tirgi nedaudz nolaiž gaisu. Ilgstoši esam iztikuši bez skaļākām tā saucamajām korekcijām, kas nozīmē cenu tendenci raksturojošā indeksa kritumu no iepriekšējām augstienēm par 10%. Vēsturiski šādas korekcijas notiek visai bieži (ASV akciju tirgū aptuveni reizi gadā), un akciju investoriem vienmēr bijis jārēķinās, ka šie vērtspapīri cenu izmaiņu ziņā ir riskantāki. Drīzāk pēdējo gadu ļoti mierīgā cenu kustība izskatījās dīvaina. «Ir visai ironiski, ka akciju vērtības gadiem var ceļot augstāk un pārspēt visdažādākos rekordus. Tomēr tad, kad beidzot atnāk cenu atkāpšanās, mēs visi esam šokā,» spriež ASV finanšu kompānijas Ritholtz Wealth Management eksperti.

«Tirgus dalībnieki bija zaudējuši respektu pret kritumu. Ideja bija, ka tirgus cenas tikai to vien darīs, kā turpinās doties augstāk,» The Wall Street Journal savukārt savas izjūtas apraksta ASV finanšu uzņēmuma Sunrise Capital vadība.

Visu rakstu Beidzot atgriezusies cenu viļņošanās lasiet 6. februāra laikrakstā Dienas Bizness.