Briedina uzņēmumu elektronisko reģistrāciju

2018. gada 21. novembris plkst. 6:22
Sadaļa: Pakalpojumi
Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumu reģistrācija Komercreģistrā, iespējams, jau no 2020. gada jūlija notiks tikai elektroniski, un pakalpojumi būs pieejami arī angļu valodā.

To paredz Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātais Uzņēmējdarbības vides pilnveidošanas pasākumu plāns. Par to, kad tas varētu tikt apstiprināts Ministru kabinetā un vai to darīs pašreizējā vai tomēr jaunā valdība, pagaidām skaidrības nav.

Uzņēmējdarbības vides pilnveidošanas pasākumu plāna projektā ietvertas fundamentālas pārmaiņas, kas paredz ātrāku reģistrāciju, taču vienlaikus ir apstiprināts pasākumu plāns noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanai, kas prasa daudz rūpīgāk izvērtēt iesniegtos uzņēmēju datus un arī uzrādīto patiesā labuma guvēju atbilstību, kā rezultātā reģistrācijas «ātrums» saruks.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere atgādina, ka pavisam nesen Ministru kabineta sēdē tika akceptēts Tieslietu ministrijas sagatavotais ziņojums par ārzemnieku identifikāciju Uzņēmumu reģistrā, kur tika paredzēts, ka no 2020. gada 1. jūlija reģistrācija primāri notiktu elektroniski. «Tas nozīmēs, ka ārzemnieki, kuri vēlēsies Latvijā reģistrēt savu uzņēmumu un neiegūs Latvijas vai ES e-parakstu, dosies pie zvērināta notāra,» uz jautājumu, vai tas nozīmēs pilnīgu liegumu reģistrēt uzņēmumu Latvijā parastā veidā, atbild G. Paidere. Viņa norāda, ka faktiski tieši tāda pati norma attiecībā uz visiem jaunu uzņēmumu dibinātājiem varētu tikt attiecināta, īstenojot Uzņēmējdarbības vides pilnveidošanas pasākumu plāna projektu, kas gan vēl nav valdībā akceptēts.

Uzņēmējdarbības vides pilnveidošanas pasākumu plāna mērķis ir paaugstināt Latvijas vietu Doing business reitingā, ietekmējoties no Igaunijas piemēra, kur arī reģistrācija ir elektroniska un tikai izņēmuma gadījumos tā ir iespējama papīra dokumentu formā,» skaidro G. Paidere. Viņa uzskata, ka par šādiem izņēmumiem būs jādomā arī Latvijā. Pašlaik darba grupās tiek lauzīta galva par to, kuros gadījumos un cik daudz iesaistīt zvērinātus notārus, jo tas ir saistīts ar izmaksām. «Ir idejas par iespēju šī jautājuma risināšanā iesaistīt pašvaldību klientu apkalpošanas centrus,» uz vēl vienu iespēju norāda G. Paidere. Viņa piebilst, ka «durvju aizvēršana» papīra dokumentiem noteikti nenotiks vienas dienas laikā. «Pašlaik izveidojusies dīvaina situācija – uzņēmuma reģistrācija tiek pieļauta papīra formā, taču jau nākamais solis – sadarbība ar VID – notiek tikai elektroniski EDS sistēmā. Bez tam no 2019. gada ir paredzēts, ka visās ID kartēs būs e-paraksts bez maksas, turklāt vēlāk šīs kartes būs obligāts personu apliecinošs dokuments,» uz jautājumu par iespējamām problēmām, pieverot durvis reģistrācijai papīra formā, atbild G. Paidere.

Visu rakstu Briedina uzņēmumu elektronisko reģistrāciju lasiet trešdienas, 21.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu