Darbu uzsāk kopējais Baltijas balansēšanas tirgus

2018. gada 05. janvāris plkst. 17:01
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Baltijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatori, AS Augstsprieguma tīkls (AST), Elering AS un LITGRID AB, parakstījuši savstarpēju līgumu un no šī gada 1. janvāra uzsāk kopēju Baltijas valstu energosistēmu balansēšanu un vienotu Baltijas balansēšanas tirgus darbību.

Pašlaik Baltijas valstis darbojas vienotā sinhronajā zonā ar Baltkrieviju un Krieviju, tāpēc noslēgtā vienošanās nākotnē stiprinās Baltijas valstu elektroenerģijas neatkarību. «1997. gadā Baltijas valstu premjeri parakstīja vienošanos par iespēju ilgtermiņā mainīt sinhrono zonu, jo, strādājot sinhroni ar Krieviju un Baltkrieviju, kā tas ir kopš Padomju laikiem, mēs esam zināmā atkarībā,» informē AST valdes priekšsēdētājs Varis Boks. Šajā vienošanās dokumentā tika noteikts, ka visiem trim Baltijas valstu pārvades sistēmas operatoriem jāveic pētījumi un jāizvērtē, kādas ir tehniskās un finansiālās iespējas sinhronās zonas maiņu realizēt un pieslēgties Eiropas tīkliem.

Šobrīd tiek pētīts, kādā veidā visefektīvāk nodrošināt Baltijas valstu desinhronizāciju no Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas tīkliem un sinhronizāciju ar Eiropas tīkliem. «Pašlaik mums ir centralizētais frekvenču regulēšanas princips, bet, pieslēdzoties Eiropas tīkliem, tiek izmantots decentralizētais frekvences regulēšanas princips. Tas atšķiras tehniski un arī izmaksu ziņā,» atklāj V. Boks, uzsverot, ka Latvijai jābūt sinhronai ar zonu, kurā notiek tirdzniecība. «Šobrīd tā pamatā notiek ar Skandināvijas valstīm un Poliju, kamēr ar Krieviju un Baltkrieviju arvien rūk, pēdējā gada laikā tirdzniecība sarukusi pat nedaudz zem 10%,» pauž AST valdes priekšsēdētājs.

Viņš norāda, ka kopējā Baltijas balansēšanas tirgus mērķis ir paaugstināt elektroapgādes sistēmas drošu darbību, veicinot balansēšanas resursu pieejamību un samazināt energosistēmas balansēšanas izmaksas. Mērķi plānots sasniegt, ieviešot vienotu Baltijas balansēšanas tirgu ar vienādiem tirgus noteikumiem visās Baltijas valstīs. Tādējādi tiks veicināta konkurence starp tirgus dalībniekiem reģionālā mērogā, kas savukārt veicinās izmaksu efektivitāti un paaugstinās patērētāju labklājību, norāda AST.

Lai panāktu līdzvērtīgus konkurences apstākļus Baltijas balansēšanas tirgus dalībniekiem, Baltijas pārvades sistēmas operatori ir vienojušies par harmonizētiem Baltijas balansēšanas tirgus noteikumiem regulēšanas pakalpojumu sniedzējiem.

Dalies ar šo rakstu