Nekas jauns vai pārsteidzošs – tā var teikt par nupat notikušo vēlēšanu rezultātiem galvenajās Latvijas pašvaldībās. Proti, ir piepildījušās to politiskās dzīves ekspertu prognozes, kuri ir teikuši, ka esošie pašvaldību līderi, «drosmīgi» izmantojot administratīvos resursus, soļo uzvaras virzienā, bet pārējie pat īpaši necenšas tiem pirmajiem sabojāt uzvaras garšu. Tā ir noticis ne vienā vien pašvaldībā, it īpaši galvaspilsētā.
Tomēr tas vēl nebūt nenozīmē, ka līdz ar šīm vēlēšanām valstī pārskatāmā nākotnē nevar mainīties pilnīgi nekas. Ir viens otrs aspekts, kam tomēr nevar nepievērst uzmanību.
Pirmkārt, izskatās, ka pirmo reizi kādai partijai izdevies savākt vairāk nekā 50% vēlētāju atbalsta Rīgā. Jāatzīst, ka tā ir pat nedaudz bīstama situācija, kad viens politiskais spēks valstij nozīmīgākajā pašvaldībā četrus gadus varēs darīt, ko vien grib. Protams, var stāstīt, ka uzvaru svin divu partiju – Saskaņas centra (SC) un Gods kalpot Rīgai (GKR) – apvienība, taču realitātē varam visnotaļ droši teikt, ka Andra Amerika kūrētā GKR varēs turpināt strādāt Rīgas domē vien tāpēc, ka savā paspārnē to paņēmis SC ar Nilu Ušakovu priekšgalā. Turklāt var jau lietot dažādus skaistus epitetus par politetniskā perioda beigām, izvēloties, par ko balsot galvalspilsētā, bet nevar noliegt realitāti – lai atzīmētu SC uzvaru vēlēšanās, pa Rīgas ielām drasēja cilvēki ar Krievijas karogiem...
Otrkārt, teju par lielākajiem uzvarētājiem šajās vēlēšanās droši vien var uzskatīt Jūrmalu – pirmo reizi pēc ilgiem laikiem deputātu sastāvu tur nevarēs dēvēt par bezcerīgu lupatu deķīti, kas izraisa mēru maiņu atbilstoši mēnessfāzēm. Šajā kūrortā turpmākie virzieni ir visnotaļ skaidri: Gatis Truksnis dosies pēc paša pasūtītās mēra ķēdes, bet Raimonds Munkevics – uz tiesas zāli.
Treškārt, nevar nepievērst uzmanību faktam, ka vēlētāju atbalsts, kā mēdz teikt, lēnām, bet pamatīgi zūd pašreizējai varas partijai Vienotība, kas var izrādīties nozīmīga tendence, gaidot jau nākamgad paredzētās Saeimas vēlēšanas.
Ceturtkārt, nevar izslēgt iespēju, ka īstās cīņas par varu, beidzoties pašvaldību vēlēšanām, būs nevis pagastos, bet gan varas gaiteņos valdības līmenī. Proti, nebūtu brīnums, ja šobrīd Nacionālā apvienība un Vienotība mestu galdā vēlēšanu rezultātus, kas skaidri parāda, ka (Zatlera) Reformu partija Rīgā ir cietusi sakāvi, pieprasot pārskatīt arī amatus valdībā. Tā būtu slikta doma, ņemot vērā, ka tādā gadījumā koalīcija domātu tikai par varas dalīšanu, pilnīgi nekādu nozīmi neatstājot tautsaimniecībai nozīmīgiem jautājumiem.
Un, piektkārt... Šīs vēlēšanas iezīmējās ar ārkārtīgi zemu vēlētāju aktivitāti. Nenoliedzami, laika apstākļiem šeit bija sava būtiska loma – daudzi tā arī nesaņēmās pamest piemājas dārziņu vai pludmali, lai dotos uz vēlēšanu iecirkņiem. Tomēr nevar izslēgt iespēju, ka balsstiesīgajiem iedzīvotājiem mūsu politiķu aktivitātes jeb, kā mēdz teikt – ņemšanās, cīnoties par saviem krēsliem, ir vienkārši apnikusi, un uz gaidāmajām Saeimas vēlēšanām balsotāju aktivitāte varētu kļūt vēl mazāka.