Degvielu pērk mazāk vai citviet

2018. gada 02. februāris plkst. 8:23
Dalies ar šo rakstu

Tirgotāji vēl aplēš akcīzes kāpuma ietekmi; preču cenas pagaidām neietekmē

Tādi ir secinājumi no degvielas tirgotāju un mazumtirdzniecības tīklu teiktā Dienas Biznesam mēnesi pēc akcīzes nodokļa palielināšanas šī gada sākumā.

Janvāra datu gan vēl nav, norāda Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs Ojārs Karčevskis, komentējot to, vai degvielas cenu kāpums akcīzes pieauguma dēļ kaut kā izmainījis arī tirdzniecības apjomus. Tai pašā laikā ir skaidrs, ka cilvēki, kas gribēja lētāku degvielu, to iepirka pērnā gada decembra beigās. Līdz ar to viņi varētu pirkt mazāk degvielas janvārī. Vaicāts, kas vēl šogad varētu ietekmēt degvielas cenas, viņš norāda, ka nozare gaida, kad tiks pieņemti Ministru kabineta noteikumi saistībā ar nodevu par valsts naftas produktu rezervēm. Tā rezultātā cenas gan pakāpsies tikai par eirocenta desmitdaļām. Turpretī galvenais faktors degvielas cenu līmenī būs naftas cenu izmaiņas pasaules tirgū, kas pēdējos mēnešos aug.

Degvielas akcīzes nodokļa paaugstināšanas rezultātā, kā jau tika prognozēts, no šī gada 1. janvāra 95. markas benzīna cena pieaugusi vidēji par 4,8 centiem litrā, dīzeļdegvielai par vidēji 3,8 centiem litrā, ieskaitot PVN, liecina degvielas mazumtigotāju atbildes DB. Kā norāda AS VIRŠI-A Pārdošanas daļas vadītājs Arnis Andrianovs, līdzšinējie novērojumi liecina, ka privātpersonas centušās uzpildīt pilnas automašīnas bākas decembra pēdējās dienās, kad spēkā vēl bija samazinātā akcīzes nodokļa likme. Šī iemesla dēļ janvāra sākumā degvielas uzpildes apjoms privātpersonu sektorā mazinājies. Tāpat novērojams, ka Igaunijas tranzīta klienti, kas pērn šīs valsts paaugstinātās akcīzes likmes dēļ veica regulāras uzpildes Latvijā, šobrīd tās veic mazāk un dod priekšroku uzpildēm Lietuvā, kā arī paaugstinājusies Latvijas kravu pārvadātāju interese par uzpildēm Lietuvā.

Savukārt lielāko Latvijas mazumtirdzniecības ķēžu pārstāvji norāda, ka degvielas cenu kāpums jūtami preču cenas nav ietekmējis.

Visu rakstu Degvielu pērk mazāk vai citviet lasiet 2. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu