Dosies spodrināt ceļu Latvijas precēm Azerbaidžānā

2015. gada 23. novembris plkst. 10:21
Autors: Lāsma Vaivare
Dalies ar šo rakstu

Lai arī Azerbaidžāna ne tuvu nav lielākais Latvijas eksporta tirgus, šī Kaukāza valsts ir būtisks biznesa partneris daudziem Latvijas uzņēmumiem
, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Tas ir arī viens no tirgiem, kas Latvijas ražotājiem šogad ļāvis kompensēt eksporta kritumu Krievijas tirgū. Tiesa, kopējais Latvijas preču un pakalpojumu eksports uz Azerbaidžānu šī gada deviņos mēnešos ir mazāks, nekā pērn un aizpērn attiecīgajā periodā, izriet no Centrālās statistikas pārvaldes datiem. Jāatgādina, ka gada sākumā Azerbaidžāna devalvēja savu valūtu – manatus –, sekojot vairāku citu NVS valstu piemēram. Tāpat kā Krievija un citas NVS valstis, Azerbaidžāna ir cietusi no straujā naftas cenu krituma – tas ir šīs valsts galvenais eksporta produkts –, tādēļ centrālā banka lēma devalvēt valūtu, lai dotu iespēju diversificēt ekonomiku, palielināt valsts konkurētspēju starptautiskajā tirgū un eksporta potenciālu, nodrošinātu maksājumu bilances stratēģisko stabilitāti, kā arī valsts maksātspēju. No Azerbaidžānas statistikas pārvaldes informācijas gan secināms, ka šī gada deviņos mēnešos ārējā tirdzniecība ir sarukusi, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Proti, eksports mērāms 12,9 miljardos USD (12,06 miljardi eiro) pretstatā 24,4 miljardiem USD (22,83 miljardi eiro) pērn. Importa apmērs saglabājies līdzīgs – ap 6,6 miljardiem USD (6,2 miljardi eiro). 


Lai paplašinātu divpusējo sadarbību, sekmētu Azerbaidžānas tirgū jau esošo Latvijas uzņēmumu produkcijas noietu un veicinātu Latvijas tēla atpazīstamību, šonedēļ notiks Latvijas dienas Azerbaidžānā Taste Latvia un Latvijas Republikas ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas vizīte. Tās ietvaros Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) organizē tirdzniecības misiju uz Baku. Biznesa delegācijā ir Latvijas vadošo uzņēmu pārstāvji no pārtikas pārstrādes, transporta un loģistikas, IT un telekomunikāciju, dizaina, celtniecības un projektēšanas, tekstila, finanšu un citām nozarēm.


Visu rakstu Dosies spodrināt ceļu Latvijas precēm Azerbaidžānā lasiet 23. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu