Eksperte: MUN pēdējos gados bijis viens no lielākajiem strīdus akmeņiem

2017. gada 11. janvāris plkst. 12:25
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Mikrouzņēmuma nodoklis (MUN) pēdējos gados bijis viens no lielākajiem strīdus akmeņiem likumdošanā,  Dienas Biznesa sadarbībā ar BDO un BDO LAW rīkotajā konferencē Nodokļi 2017 sacīja Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociācijas valdes priekšsēdētāja Dana Muceniece.

MUN sakne ir koncepcija par mikrouzņēmumu atbalsta pasākumiem, kas izveidota 2009.gadā.

Sešu gadu laikā veikti astoņi likuma grozījumi un ieviestas astoņas aktualizētas likuma redakcijas.

Mikrouzņēmumu darbinieku īpatsvars kopējā darba ņēmēju skaitā ir palielinājies no 2,5% 2011.gada 1.ceturksnī līdz 9,4% 2015.gada 1.ceturksnī. LM secinājumi ir skarbi – likuma mērķi, kas tika noteikti, ieviešot MUN režīmu, nav sasniegti.

Likumprojekta mērķis – veicināt uzņēmējdarbības attīstību – nav sasniegts, jo absolūti lielākā daļa MU īpašnieku jeb 91% no kopējā mikrouzņēmumu īpašnieku (kas atbilst likumam Par uzņēmumu ienākuma nodokli) skaita vienlaikus ir dalībnieki arī citās saimnieciskās darbības formās.

Otrs likumprojekta mērķis – mazināt administratīvo slogu – ir sasniegts attiecībā uz nodokļu administratīvo slogu, bet administratīvais slogs saistībā ar grāmatvedības prasībām nav būtiski mainījies, t.i., diezgan nosacīts ir administratīvo procedūru samazinājums SIA gadījumā, jo, neraugoties uz vienkāršoto nodokļu aprēķinu kārtību, saglabājas prasība kārtot grāmatvedības uzskaiti divkāršā ieraksta sistēmā un saskaņā ar Gada pārskatu likumu sagatavot gada pārskatus, skaidro eksperte.

Brīvprātīgās iemaksas 2015.g. 1.ceturksnī - veica 72 personas, pārsvarā sievietes un par periodu 7-12 mēneši. 2 gadus un vairāk tās veica 11 personas.

Ieguvumi MUN maksātājiem ir zems nodokļu, jo īpaši «darbaspēka nodokļu», slogs, kā arī ievērojami mazāks administratīvais slogs nodokļu jomā, nedaudz – grāmatvedības u.c. uzskaites prasību jomā.

Savukārt MUN režīma «ēnas puses»: «Parastajā režīmā» strādājošiem uzņēmējiem nodokļu slogs ir ievērojami lielāks, kas rada nevienlīdzīgu konkurenci un MUN režīma izmantošanu nodokļu optimizācijai, tāpat MU darbiniekiem mazas sociālās garantijas un tiek liegti IIN atvieglojumi;
tas negatīvi ietekmē sociālās apdrošināšanas budžetu šodien un vēl lielāka būs negatīvā ietekme nākotnē, skaidro eksperte.

MUN varētu izzust, taču var arī palikt, skaidrs ir tas, ka tas nepaliks tādā veidā, kā patlaban, norādīja eksperte.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi

Populārākās ziņas

Nepalaid garām