Eksperti: Latvijā enerģētikā svarīgākais nākamgad - gāzes tirgus liberalizācija 

Nākamgad svarīgākais darbs enerģētikas sektorā Latvijā ir dabasgāzes tirgus liberalizācija, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie enerģētikas eksperti.

BNS, 29.12.2014

Foto: LETA

Sabiedriskās politikas centra Providus enerģētikas politikas pētnieks Reinis Āboltiņš aģentūrai BNS atzīmēja, ka Latvijai būtiski nākamgad ir nodrošināt dabasgāzes tirgū pieeju jauniem piegādātājiem, jo sevišķi ņemot vērā sašķidrinātā dabasgāzes termināla piegādi Lietuvai, kas ir izbeigusi Baltijas gāzes tirgus izolētību. Lai to īstenotu, Ekonomikas ministrija iecerējusi nākamā gada sākumā valdībā ziņot par izvēlēto tirgus liberalizācijas modeli.

Pēc Āboltiņa teiktā, ir dažādas iespējas, kā tirgu liberalizēt, tāpēc Ekonomikas ministrijai jāizvēlas Latvijai izdevīgākais modelis.

Nepieciešamību nodrošināt Latvijas dabasgāzes tirgū pieeju jauniem piegādātājiem aģentūrai BNS uzsvēra arī enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš, norādot, ka tādējādi Latvija varētu «izmantot augļus», ko dod Lietuvas sašķidrinātās dabasgāzes termināls.

Tāpat viņš vērsa uzmanība uz sarūkošajām naftas cenas pasaulē. Pēc Ozoliņa teiktā, Latvijā vajadzētu ietaupītos līdzekļus novirzīt plašākā atjaunojamo energoresursu izmantošanā Latvijas energoapgādē. «Ar pilnu sparu Latvijā vajag izmantot iespējas, ko sniedz vietējie resursi. (..) Tad, kad [naftas produktu] izmaksas atkal augs, lai Latvijā ietaupītie līdzekļi būtu novirzīti, lai izmantotu vietējos resursus, nevis notrallināti,» piebilda eksperts.

Baltijas valstu enerģētiskās neatkarības veicināšana kļuvusi īpaši aktuāla saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā. Dabasgāzes piegādē Latvija šobrīd ir pilnībā atkarīga no Krievijas.