FOTO: Rosina siltināt Ziepniekkalna Lielo Ķīnas mūri

Autors: Zane Atlāce-Bistere
2017. gada 05. septembris plkst. 12:26

Attīstības finanšu institūcija Altum sadarbībā ar Rīgas domi un Rīgas namu pārvaldnieku rīko vēl nebijušu eksperimentu, kurā izaicinās garākās mājas ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā iedzīvotājus pieteikties daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes (DME) programmai, lai nosiltinātu māju un sāktu taupīt.

Altum ir aprēķinājis, ka garākā māja Rīgā, kas atrodas Ozolciema ielā 18 un ir teju 500 m gara, tautā saukta par Lielo Ķīnas mūri Ziepniekkalnā, ietaupītu 55% no kopējā mājas siltumenerģijas patēriņa jeb vidēji 200 EUR/gadā 60 m2 izmēra dzīvoklim.

Fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā!

«Ozolciema ielas 18 nama, tāpat kā vairums pirms vairākiem gadu desmitiem celto daudzstāvu dzīvojamo namu, tehniskais stāvoklis un inženiersistēmas laika gaitā ir novecojušas. Tas nozīmē, ka katru dienu māja zaudē naudu kopā ar siltumu. Taču to var mainīt, veicot māju atjaunošanu un siltināšanu. Ar šo nebijušo eksperimentu vēlamies parādīt ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kurš dzīvo daudzdzīvokļu namos, ka, ja Latvijā garākā jeb 11 kāpņu telpu, vairāk nekā 350 dzīvokļu un vairāk nekā 1000 iedzīvotāju māja var vienoties par tās atjaunošanu, tad to var izdarīt ikviens,» saka Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

«Tautā bieži par Ķīnas mūri dēvētā slavenā Ziepniekkalna nama iedzīvotāji var rēķināties ar Altum līdzfinansējumu ēkas siltināšanai. Savukārt no Rīgas domes šī nama iemītnieki var iegūt 50% līdzfinansējumu to remontdarbu veikšanai, kas nav saistīti ar ēkas siltināšanu, piemēram, kāpņu telpu remontiem,» saka Rīgas mērs Nils Ušakovs.

Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016. gada septembra Latvijā darbojas DME paaugstināšanas valsts atbalsts programma, kuru izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš Altum.

«Altum ir aprēķinājis, ka, piešķirot grantu jeb dāvinājumu 50% apmērā no kopējām projekta izmaksām, Ozolciema ielas 18 iedzīvotāju bankas aizņēmuma atmaksa tiks nosegta ar būtiskiem ietaupījumiem no samazināta siltumenerģijas patēriņa, samazinātiem nākamo periodu remontdarbu izdevumiem, samazinātiem karstā ūdens sagatavošanas un cirkulācijas izdevumiem, apsaimniekošanas maksas samazinājuma, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa atlaides. Tā kā Ozolciema ielas 18 nams ir garākā un lielākā māja Latvijā, tad pēc mūsu speciālistu aprēķiniem renovācija šai mājai ir visrentablākā,» teic Altum Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs Ingus Salmiņš.

Lai informētu garākās mājas Latvijā iedzīvotājus par mājas renovācijas ieguvumiem un mudinātu pieteikties programmas atbalstam, Altum sadarbībā ar Rīgas domi un Rīgas namu pārvaldnieku organizēs pirmo publisko Ozolciema ielas 18 nama iedzīvotāju sanāksmi šī gada 11. septembrī plkst. 18.30 mājas pagalmā.

TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ:
Eksperts: «Hruščovkām» ir daudz problēmu

Izvēlas dzīvokļus lietuviešu un Hruščova laika projektos

Interesants atradums Ogrē, Brīvības ielas skvērā
FOTO: Maskavā turpinās 56 miljardus eiro vērtais hruščovku nojaukšanas projekts