Gada četros mēnešos kopbudžetā pārpalikums 90,2 miljonu latu apmērā 

Šā gada četros mēnešos valsts konsolidētajā kopbudžetā bija pārpalikums 90,2 miljonu latu apmērā. Savukārt tajā pašā periodā pērn bija deficīts 23,5 miljonu latu apmērā.

Jānis Rancāns, 2013. gada 28. maijs plkst. 10:00

Foto: LETA

Budžeta izpildi noteikusi iepriekšējos mēnešos novērotā situācija – augstākus ieņēmumus nodrošināja saņemtie maksājumi no Eiropas Komisijas par Eiropas Savienības (ES) fondu projektu īstenošanu, kā arī nodokļu ieņēmumi, informē Finanšu ministrija (FM). Vienlaikus ministrija atzīmē, ka, ekonomikas izaugsmes tempiem kļūstot lēnākiem, arī nodokļu ieņēmumu pieaugums kļuvis mērenāks.

Labāka situācija bijusi vērojama valsts konsolidētajā budžetā, kur šā gada četros mēnešos izveidojās pārpalikums 25,6 miljonu latu apmērā un, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, bilance uzlabojusies vairākkārt – par 120,4 miljoniem latu. Šādu attīstības gaitu nodrošinājuši par 124,7 miljoniem latu jeb 80,3% augstāki valsts pamatbudžeta ieņēmumi no EK par ES fondu projektu īstenošanu, jo pērnā gada pirmajos četros mēnešos netika saņemti maksājumi Kohēzijas fonda, Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Eiropas Sociālā fonda ietvaros.

FM norāda, ka, analizējot budžeta izpildi pēc naudas plūsmas, šādas tendences uzlabo bilanci, taču atbilstoši Eiropas kontu sistēmas metodoloģijai, ieņēmumus var uzskaitīt tādā apjomā, kādā ir veiktie izdevumi, izslēdzot nacionālo līdzfinansējumu. Ministrija skaidro, ka jāņem vērā, ka pirmajos četros mēnešos izdevumu līmenis bija zemāks nekā ieņēmumi, kas tādējādi veido negatīvu korekciju vispārējās valdības budžetā. Vienlaikus FM arī atzīmē, ka vasaras mēnešos sagaidāma aktīvāka ES fondu īstenošana, kā rezultātā pieaugs veikto izdevumu līmenis un, visticamāk situācija uzlabosies.

Budžeta izpildi salīdzinājumā ar pagājušā gada janvāri-aprīli sekmējuši arī lielāki nodokļu ieņēmumi. Kopējie nodokļu ieņēmumi, ieskaitot iemaksas fondēto pensiju shēmā, šā gada četros mēnešos bijuši 1 486,2 miljoni latu jeb par 100,6 miljoniem latu (par 7,3% lielāki), salīdzinot ar 2012. gada attiecīgo periodu, un par 52,4 miljoniem latu (par 3,7%) pārsnieguši plānoto. Šāds nodokļu ieņēmumu līmenis ir bijis augstākais kopš 2009. gada, tomēr pirmskrīzes perioda nodokļu ieņēmumu līmenis vēl nav sasniegts.

Ministrija skaidro, ka šā gada janvārī-aprīlī visu nodokļu veidos ieņēmumi pārsnieguši iepriekšējā gada pārskata perioda izpildi, taču vislabākā izpilde joprojām saglabājusies no darbaspēka nodokļiem un uzņēmumu ienākuma nodokļa. Tomēr aizvien stabilāka iezīmējas tendence, ka līdz ar lēnāku ekonomikas izaugsmes tempu nodokļu ieņēmumu pieauguma temps kļūstot mērenāks. 

FM arī informē, ka valsts budžeta izdevumi pieauga valsts pamatbudžetā, savukārt valsts speciālajā budžetā tie bija iepriekšējā gada četru mēnešu līmenī. Lielākais pieaugums bija vērojams subsīdijām komersantiem, izņemot lauksaimniecību.

Pašvaldību budžetā šā gada četros mēnešos bija 64,6 miljonu latu pārpalikums, taču šā gada sākumā pašvaldību budžeta izdevumi pieauga straujāk nekā ieņēmumi, un, salīdzinot ar pērnā gada pirmajiem četriem mēnešiem, pārpalikums samazinājās par 6,6 miljoniem latu.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 27. marts plkst. 15:59

Veicot Rīgas pašvaldības budžeta pavasara grozījumus, plānots izdevumus palielināt par...

2013. gada 13. marts plkst. 15:50

Finanšu ministrija (FM) aicina uzņēmējus informēt par līdz šim konstatētajām problēmām...

2013. gada 07. marts plkst. 8:10

Arvien saasinās konfrontācija starp valsti un pašvaldībām, kuras cenšas «izkarot»...

2013. gada 26. februāris plkst. 17:38

Gada pirmais mēnesis, līdzīgi kā iepriekšējos gados, noslēdzies ar pārpalikumu valsts konsolidētajā...

2013. gada 20. februāris plkst. 8:35

Nekustamā īpašuma nodokļa neapliekamā minimuma noteikšanu mājoklim neatbalsta ne...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...