Foto: Ritvars Skuja, DB

Igauņi tiks pie Sporta pils īpašumiem 

Falck Baltics dibinātājs, igauņu uzņēmējs Urmass Sorumā iegūs AS Rīgas sporta pils īpašumus, iegādājoties ekspremjera Andra Šķēles meitām piederošo kompāniju Centra attīstības uzņēmums.

Aigars Kauliņš kopā ar Ievu Mārtiņu, 2007. gada 23. maijs plkst. 8:01

Darījums varētu noslēgties nākamās nedēļas laikā. SIA Centra attīstības uzņēmums pārdots igauņu kompānijai Rotermann Grupp, to Db apstiprināja jauno īpašnieku pārstāvis Jāns Totss (Jaan Toots), kas arī iecelts par uzņēmuma valdes priekšsēdētāju. J. Totss atzina, ka uzņēmuma iegāde notiek tam piederošo īpašumu dēļ, kas šajā gadījumā esot sporta komplekss Rīgas centrā, starp Brīvības un K. Barona ielu. Visticamāk, šajā gadījumā ir runa par AS Rīgas sporta pils (RSP) un tā meitas uzņēmuma Arēna Plus (zināma kā daudzstāvu autostāvvieta) nekustamiem īpašumiem, kuru jaunie īpašnieki tad arī varētu veikt iepriekš plānoto un jau saskaņoto Sporta pils kvartāla 2.5 ha platībā rekonstrukciju. Iepriekš RSP akcionārs Jānis Leimanis minēja, ka projekta kopējās investīcijas paredzētas 100 milj. EUR apjomā. Šie skaitļi saskan ar J. Totsa minēto plānoto investīciju apjomu, kas ir teju 100 milj. EUR (ap 70 milj. Ls). Turklāt Lursoft dati liecina, ka Arēnai Plus, kuras pamatkapitāls ir miljons latu, kopš marta beigām ir uzsākts likvidācijas process. Ar J. Leimani Db sazināties neizdevās, bet Centra attīstības uzņēmums plašākus komentārus Db sola šodien. Par iespējamo darījuma summu pagaidām informācijas nav, tāpēc nekustamā īpašuma firmas Arco Reale Estate valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits atzina: "Nezinot visas nianses par topošo projektu, šobrīd par šī nekustamā īpašuma kvadrātmetru varētu maksāt, maksimums 1000 EUR." Tādējādi, iespējams, nekustamā īpašuma kopējā pārdošanas cena nevarētu pārsniegt 25 milj. EUR. Savukārt ieraksti Zemesgrāmatā liecina, ka Centra attīstības uzņēmums iegādājies uzņēmuma Arēna Plus īpašumus par 250 tūkst. Ls.

Sena draudzība

Līdz šim SIA Centra attīstības uzņēmums bija ekspremjera Andra Šķēles meitām piederošs un vadīts uzņēmums. Jāatgādina, ka savā laikā J. Leimanis bijis saistīts ar A. Šķēli, proti, A. Šķēlem savā laikā piederēja Ave Lat grupa, kurā ietilpa Latvijas lielākie pārtikas uzņēmumi. Gadu laikā šie uzņēmumi tika pārdoti, Ave Lat grupa reorganizēta, mainot nosaukumu uz New Technology and Business Development Corporation (NTBDC). NTBDC, kuru vēlāk tomēr tika nolemts likvidēt, valdes priekšsēdis bija J. Leimanis.

Bagāts igaunis

Rotermann Grupp īpašnieks ir nekustamo īpašumu tirgū Krievijā, Latvijā un Gruzijā strādājošais Urmass Sorumā (Urmas Sõõrumaa), kas izveidojis Falck Baltics. Lielāko daļu U. Sorumā uzņēmumus pārvalda J. Totss, bez dalības uzņēmuma Centra attīstības uzņēmums valdē viņš darbojas arī valdē tādos uzņēmumos kā SIA Pils Investment un SIA Rotermann Latvia. Savukārt par valdes locekli Centra attīstības uzņēmumā kļuvis Valdis Purvinskis, kas ir bijušais Falck apsarga valdes priekšsēdētājs un uzņēmuma VP Partneri direktors un īpašnieks. V. Purvinskim izvirzītas apsūdzības t.s. Digitālās TV afēras lietā, par lielas krāpšanas atbalstīšanu un uzņēmuma atbildīga darbinieka pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā.

...Igaunijas kompānijas turpina invāziju Latvijā

Igaunijas kompānijas iepriekšējos gados bijušas aktīvas Latvijas nekustamā īpašuma tirgū, tagad Igaunijas investori aktīvi pērk arī Latvijas uzņēmumus. Jau iepriekš speciālisti vērtēja, ka kaimiņvalstu kompānijas reti pērk nekustamos īpašumus Latvijā kā investīciju objektus, cerot uz vērtības pieaugumu nākotnē, bet nāk ar konkrētiem attīstības plāniem, spekulācijas atstājot vietējo ziņā. Par Igaunijas kompāniju nopietniem plāniem Latvijā liecina arī to pirkumi. Pavisam nesen Igaunijas investīciju kompānija Alta Capital Partners iegādājusies 80% trešā lielākā Latvijas piena pārstrādes uzņēmuma Rīgas Piensaimnieks akciju, pārņemot no finanšu investoriem 100% uzņēmuma European Facilities Limited piederošās akcijas. Darījuma summa netiek atklāta. Alta Capital Partners vadošais partneris Indreks Rahumā paziņojumā presei norāda, ka Rīgas Piensaimnieka iegāde ir loģisks nākamais solis Alta Capital stratēģijas īstenošanā, kuras mērķis ir veidot produktu portfeli ar spēcīgiem reģionālajiem spēlētājiem ātri realizējamo preču sfērā. Alta Capital šogad pavasarī nopirka arī būvkompāniju LEC, bet 2004. gadā iegādājās a/s Lauma.

Finanšu un nekustamā īpašuma tirgus speciālisti atzina, ka Igaunijas pilsoņu aktivitātes kopumā Latvijas nekustamā īpašuma tirgū joprojām ir lielas, t.sk. Latvijā darbojas vairāki attīstītāji. To apstiprināja arī nekustamo īpašumu firmas Arco Real Estate valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits, kurš turklāt norādīja, ka Latvijā vēl būs vairāki liela apjoma projekti, kuru īpašnieki ir igauņi.

Vēl pērnā gada sākumā igauņu dibinātās SIA Metro Capital Management valdes priekšsēdētājs Arle Molders (Arle Mölder) Db atklāja savus ambiciozos plānus Latvijā: biroji 50 tūkst. m2 platībā Krasta ielā, ap 60 tūkst. m2 liels dzīvojamais komplekss Sporta un Grostonas ielās Rīgā un ap 100 milj. eiro investīcijas divos gados, vēlāk SPA Jūrmalā u.c. "Mēs uzskatām, ka Igaunijas kompānijām Rīga ir "dabisks" tirgus. Mums strādāt Latvijā šķiet ērti. Rīgu daudzi uztver par Baltijas reģiona centru. Rīgā var tikt realizēti interesantāki projekti, turpretī Tallinā iegādāties lielu zemes gabalu atraktīvā vietā un tur realizēt kaut ko nozīmīgu un paliekošu ir krietni grūtāk," tā A. Molders. Līdzekļus investīcijām kaimiņvalstu kompānijas ņemot gan no pašu iepriekšējo projektu peļņas, gan no bankām.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2010. gada 09. februāris plkst. 16:04

Divi vadošie Jaunā laika ministri – finanšu ministrs Einars Repše un ekonomikas...

2010. gada 09. februāris plkst. 11:45

«Mēs samazināsim kreditēšanu Ukrainā, Krievijā un visās trīs Baltijas valstīs,» komentējot...

2010. gada 09. februāris plkst. 10:44

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas kriminālpārvalde šī gada 4. un 5. februārī,...

2010. gada 09. februāris plkst. 7:48

Kamēr no gadiem solītās atkritumu šķirošanas Getliņu poligonā nav ne miņas, uzņēmums...

2010. gada 08. februāris plkst. 13:52

Spriedums tekstilražotāja SIA Rimako maksātnespējas lietā būs zināms pēc divām nedēļām, proti,...

2010. gada 08. februāris plkst. 11:42

SIA Ave Logistic prāmju līniju Ave Line no Liepājas uz Vācijas pilsētu...

2010. gada 08. februāris plkst. 9:27

Arī Latvijā izstrādāti noteikumi, ar kuru palīdzību turpmāk plānots ierobežot baņķieru atalgojumu....

2010. gada 06. februāris plkst. 22:17

Taksometru kompāniju klientiem būtu jāmaksā arī par laiku, ko taksometra vadītājs viņus...

2010. gada 06. februāris plkst. 21:49

Finanšu policijas pārvaldē (FPP) sākts kriminālprocess saistībā ar Rīgas vicemēra Aināra Šlesera...

2010. gada 06. februāris plkst. 12:18

Zemnieku piena protestu rīkotāju Daci Pastari vairāk par piena cenām un politiķu...