Investors: Gada beigās gaida dolāra vājumu 

Eiro/ASV dolāra virzienam kādā brīdī paredz pretēju tendenci.

Jānis Šķupelis, 08.5.2019

Foto: pixabay

Eiro cena ASV dolāros šogad, neskatoties uz agrākajām aplēsēm, sarukusi. Šo otrdien tā dzīvojās nedaudz zem 1,12 ASV dolāru atzīmes, kas no šā gada sākuma ir kritums par 2,35%. Eiro cena ASV dolāros uz leju planēja arī visā pagājušajā gadā (kopumā tā saruka par 4,4%).

Šobrīd vidēji analītiķi turpina spītīgi paredzēt to, ka ASV dolāram kādā brīdī būtu jāsagurst. Pēc 12 mēnešiem eiro cena tiek pareģota pie 1,18 ASV dolāru atzīmes, liecina Thomson Reuters aptuveni 70 šī tirgus ekspertu aptaujas rezultāti (to mediāna). Tas ir aptuveni tikpat, cik līdzīgā aptaujā pirms mēneša. Liela daļa gan piebilst – ASV dolāram spēcīgam vajadzētu saglabāties vēl kādus trīs līdz sešus mēnešus. Tomēr pēc tam šīs valūtas cenai vajadzētu samazināties.

Vairums tirgus dalībnieku eiro/ASV dolāra virzienu kļūdaini min jau gandrīz divus gadus, liecina Reuters dati. Pārsvarā tiek skaidrots, ka ASV ekonomikai šajā periodā konstanti izdevies pārsteigt ar spēcīgāku izaugsmi, ja salīdzina ar citiem reģioniem. Arī šogad ASV ekonomikai izaugsmes ziņā uz visu tirdzniecības karu un recesijas gaidu fona klājies labāk, ja salīdzina, piemēram, ar to pašu eirozonas tautsaimniecību. Valdot šādam fonam, Wells Fargo valūtu tirgoņi skaidro – liela daļa esot kļūdījušies ar saviem paredzējumiem galvenokārt tādēļ, ka bijuši pārāk optimistiski par citu pasaules tautsaimniecību («ne ASV») pieaugumu. Rezultātā pārmērīgas bijušas gaidas arī par to valūtu cenu palielināšanos. «ASV aktīvu virzienā plūdusi ievērojama naudas masa. Tas tādēļ, ka ASV ekonomika bijusi relatīvi spēcīga, ja salīdzina ar pārējo pasauli. Mēs domājam, ka šim procesam šogad vajadzētu pavērsties pretējā virzienā,» savukārt spriež Morgan Stanley forex stratēģi.

Arī daudzi citi teic – lai gan ASV dolārs ilgstoši pretojies paredzējumiem, agrāk vai nedaudz vēlāk tā cenai tomēr vajadzētu sarukt. Tie paši Morgan Stanley stratēģi teic, ka eiro cenai pēc gada vajadzētu atrasties pie 1,20 ASV dolāru atzīmes, kas no šā brīža būtu pieaugums par 7,15%. Savukārt Goldman Sachs pārstāvji teikuši, ka eiro cena īstermiņā samazināsies līdz 1,10 ASV dolāriem. Šajā pašā laikā bankas 12 mēnešu pareģojums eiro cenai ir pie 1,20 ASV dolāru atzīmes. Finanšu iestāde pauž pārliecību, ka tendences pamainīsies līdz ar to, ka pozitīvāka kļūs visas pasaules ekonomikas pieauguma bilde. Vēl arī Vācijas Commerzbank analītiķi piebilduši, ka pašreizējā ASV dolāru eiforija esot pārspīlēta.

Lielo valūtu pāru savstarpējo attiecību ziņā daudz ko noteiks globālo tirdzniecības sarunu risināšanās process. Nupat tirgus dalībniekus no pavasara baudīšanas pamodinājis ASV prezidents Donalds Tramps, kurš solījis noteikt lielākus tarifus Ķīnas precēm 200 miljardu eiro vērtībā un «neilgi pēc tam» precēm vēl 325 miljardu ASV dolāru apmērā. Pēdējā laikā bijis pamatīgs optimisms par to, ka Ķīnas un ASV tirdzniecības strīdam manāms daudzmaz jēdzīgs iznākums (konkrēta vienošanās, kas izbeidz tarifu karu un neskaidrību). Ja tomēr notiek tālāka protekcionisma eskalācija, tad tam var būt negatīva ietekme uz globālo tautsaimniecības izaugsmi.

Valūtu cenu ietekmēs arī centrālo banku politika. Šogad ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) ziņoja, ka pārtrauks dolāra likmju palielināšanu. Tiesa gan, par ilgāku «monetāro sildīšanu» ziņojušas arī citas pasaules ietekmīgākās centrālās bankas, kas šo faktoru ietekmi nosacīti izlīdzina. «ASV dolārs ir labākajā no mājām sliktā rajonā. FRS bija pirmā, kas pārliecinoši mainīja savu nostāju, un pārējā pasaule mēģina tai tikt līdzi,» piebilst Jefferies valūtu eksperti.

Visu rakstu lasiet 8. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Patvērums grādīgo dzērienu ražotāju vērtspapīros....

Var atsākties jaunu rekordu ēra – akciju cenas atspēlējušas visus pagājušā gada....

Pasaules biržu indeksu dinamikā ceturtdien bija dažādas tendences, investoriem gatavojoties Lieldienu...

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā trešdien bija dažādas tendences pēc solīdu...

Cenas jau tagad pa priekšu agrākajām gada beigu prognozēm....

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Lielākās kriptovalūtas bitkoina cena otrdien pieauga līdz jaunam šā gada rekordam, tuvojoties...

Reaģējot uz ASV prezidenta Donalda Trampa draudiem paaugstināt muitas tarifus Ķīnas precēm,...

Pasaules biržu indeksi ceturtdien pārsvarā kritās, tirgiem reaģējot uz ASV Federālās rezervju...

Maijs akciju tirgū mēdz ievadīt svārstīgāku un peļņas ziņā liesāku periodu....

Neviens negrib atpalikt bruņošanās sacensībā - valstu militārie tēriņi skrien debesīs...

Tradīcijas nemainās – akciju tirgu velk tehnoloģiju un sociālo tīklu grandi...

Neskatoties uz kafijas pieprasījumu pasaulē, tās pupiņu cena sarukusi līdz desmit gadu...

ASV kopbraukšanas pakalpojumu kompānija «Uber» plāno debitēt fondu biržā ar akcijas cenu,...

Patvērums grādīgo dzērienu ražotāju vērtspapīros....

Pasaules biržu indeksi ceturtdien lielākoties kritās, ko noteica investoru reakcija uz atšķirīgām...