Izmirst lauki, pazūd autoveikali

2015. gada 23. marts plkst. 12:06
Autors: db.lv
Dalies ar šo rakstu

Gulbenes novadā šobrīd legāli strādā vairs tikai divi autoveikali. Viens no tiem maksā ikgadējo pašvaldības nodevu, otrs izmanto iespēju maksāt par ilgāku laika periodu un saņemt nodevas maksājuma atlaidi. Iespējams, ka turpmāk šajā kārtībā būs izmaiņas, kas neveicinās autoveikalu saglabāšanu novadā, vēsta reģionālais laikraksts Dzirkstele.

Novada domes jurista Mārtiņa Bogdana priekšlikums 19. marta finanšu komitejas sēdē bija: autoveikalam gada nodevai turpmāk jābūt 40 eiro, 2 gadu nodeva - 60 eiro, 3 gadu nodeva - 80 eiro, 4 gadu nodeva - 100 eiro, 5 gadu nodeva - 150 eiro. Taču deputātiem bija nopietni iebildumi pret šādu koncepciju. Galīgais lēmums tiks pieņemts 26. marta domes sēdē.

Tikai uz gadu vai augstākais uz termiņu līdz trīs gadiem dodama atļauja autoveikaliem tirgoties novadā; gada nodevai nemainīgi jābūt 40 eiro apmērā bez jebkādām atlaidēm turpmākajiem gadiem, ja grib samaksāt uzreiz. Tādu uzskatu pauda deputāts Normunds Mazūrs. Viņš un deputāts Andris Vējiņš finanšu komitejas sēdē argumentēja, kāpēc nepiekrīt kolēģa Anda Caunīša uzskatam, ka autoveikali laukos veic sociālo funkciju un ka tāpēc šie uzņēmēji pelnījuši lojālu pašvaldības attieksmi. Dot vismaz 10 eiro atlaidi pašvaldības nodevai, ja autoveikala īpašnieks vēlas saņemt atļauju tirgoties uz termiņu, kas ilgāks par vienu gadu, - to rosināja deputāts Ivars Kupčs.

Autoveikalam nokārtot tiesības tirgoties novadā ir gandrīz vai sarežģītāk, nekā būvatļauju saņemt - sacīja Tirzas pagasta pārvaldes vadītājs Česlovs Barkovskis, skaidrojot, ka uzņēmējiem jāaizpilda kaudze dokumentu. Gan N. Mazūrs, gan A. Vējiņš akcentēja, ka svarīgi ir ar iekasēto nodevu palīdzību iegūt naudu pašvaldības budžetā. Runa ir «par biznesa domāšanu», akcentēja A. Vējiņš, - «ja nu pēc dažiem gadiem novadā uzrodas 20 braucēju» (t.i. autoveikalu - red.)!

A. Caunītis atgādināja, ka autoveikali ir svarīgi tieši vecajiem lauku cilvēkiem, kuriem nav iespēju bieži aizbraukt iepirkties uz pagasta vai novada centru. Novada domes izpilddirektora vietas izpildītāja Guna Švika iebilda, ka diemžēl autoveikalu piedāvātajai produkcijai bieži vien trūkst kvalitātes un rezultātā rodas iespaids, ka «vecajiem cilvēkiem aizved visu, kas paliek pāri».

Plašāk - 20. marta laikrakstā Dzirkstele.

Dalies ar šo rakstu