Foto: no personīgā arhīva

Lai darbs meklētu Tevi, nevis Tu – darbu. Eksakto zinātņu studiju priekšrocības 

Lai arī klāt jau septembris un studijas tūlīt tiks uzsāktas, tomēr nekad nav par agru vai par vēlu plānot savu nākotni, kas jo īpaši aktuāli ir jauniešiem, kuri šogad uzsāks gaitas vidusskolas pēdējā klasē. Ceru, ka manis, inženiersistēmu būvniecības uzņēmuma vadītāja, sacītais sasniegs dzirdīgas ausis.

Miks Stūrītis, SIA Citrus Solutions valdes priekšsēdētājs, 2014. gada 26. augusts plkst. 10:23

Latvijas Ekonomikas ministrija (EM) regulāri apkopo esošo situāciju darba tirgū, izvērtējot arī darba tirgus prognozes. Mums šis 2013. gada informatīvais ziņojums (kas ir jaunākais) par darba tirgus vidēja un ilgtermiņa prognozēm nebija daudzsološs. Citēju: «Ja netiks mainīta izglītības struktūra, līdz 2020.gadam var veidoties iztrūkums pēc speciālistiem ar augstāko izglītību inženierzinātnēs, ražošanā un būvniecībā, lauksaimniecībā, kā arī veselības aprūpē un sociālajā labklājībā.»*

Speciālistu iztrūkums inženierzinātnēs. Skarbi. Ne jau tikai mēs pamanām šo problēmu. Par to raksta plašsaziņas līdzekļi. Par to lauza galvu arī augstskolu mācībspēki. Bet mēs, uzņēmumi, kas darbojas inženierzinātņu lauciņā, to izjūtam visasāk. Īpaši tagad, septembrī, kad būvniecības sezona ir pašā karstumā.

Arī šogad rindas uz inženierzinātņu studiju programmām neveidojās. Un tā gadu no gada. Esam reāli un apzināmies – bērnībā neviens nesapņo kļūt par inženieri, izņemot, protams, dažus mūsu uzņēmuma darbiniekus, kuri, vēl pavisam mazi būdami, to zināja pilnīgi skaidri. Bērnībā puikas dzēš iedomātus ugunsgrēkus, ķer izfantazētus zagļus, meitenes savukārt sapņo žilbināt no TV ekrāniem vai būt stingras skolotājas. Arī studiju vecumā dažādu sabiedrībā uzspiestu mītu iespaidā jaunieši sapņo par juristu vai sabiedrisko attiecību speciālistu spožo karjeru, nevis par šķietami garlaicīgo inženiera darbu. Ar uzsvaru uz vārdu šķietamo, jo mums te ir interesanti, un to apliecinās arī mūsu uzņēmuma jauniešu diplomdarbu tēmas. Jā, nenoliedzami, eksakto zinātņu studijas prasīs lielāku darbu un ieguldījumu, kā arī noteikti jau skolā ir jābūt ieliktam labam eksakto zinātņu pamatam. Taču ir vērts papūlēties un strādāt savas nākotnes labā, ja vien cilvēkam ir ķēriens uz matemātiku, fiziku, ķīmiju.

Jau vairākus gadus Latvijā lielākā daļa jauniešu neizvēlas studēt eksaktās zinātnes, priekšroku dodot tiesību, sociālo, vadības zinātņu studijām, kur konkurss uz budžeta vietu ir neiedomājami liels, kamēr eksakto virzienu studiju programmas gaida ar atplestām rokām. Tā piemēram, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) šogad ir ievērojami lielāks budžeta vietu skaits kā citās augstskolās – jaunajā mācību gadā būs vairāk nekā 2000 valsts finansētu studiju vietu. Domāju, gana spēcīgs arguments jauniešiem apdomāt iespēju studēt eksaktās zinātnes. Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) noslēgusi apjomīgu Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzfinansētu projektu Darba tirgus prognozēšanas un uzraudzības sistēmas attīstība, kura ietvaros veikti vairāki pētījumi un aptaujas, kā arī sagatavotas darba tirgus attīstības īstermiņa prognozes. Tādejādi noskaidrots, ka vispieprasītākie darba tirgū ir programmētāji, informācijas tehnoloģiju darbības speciālisti, iesaiņotāji, kino, teātru un tiem radniecīgu jomu režisori un producenti, komercpakalpojumu speciālisti, inženieri, būvniecības vadītāji u. c. Vismazāk pieprasīto profesiju TOP augšgalā ir sociālā darba speciālisti, dārzkopības strādnieki, mūrnieki, tirdzniecības pārstāvji un psihologi.** Arī šā gada jūnijā notikušajā Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un karjeras un izglītības portāla prakse.lv aptaujā par darba devēju ieteiktāko augstskolu un studiju programmām, kurā piedalījās 1381 darba devējs, norādīts, ka vispieprasītākie darba tirgū ir augsto tehnoloģiju un inženierzinātņu speciālisti.***

Mēs jūtam šo kvalificētā darba spēka trūkumu, bet arī apzināmies, ka nākotnes perspektīvas mūsu nozarē strādātgribošiem ir lielas un ambīcijas varēsim apmierināt. Mēs arī apzināmies, ka jebkura uzņēmuma – liela vai maza – darbinieki, ir tā spēks. Gudri prāti uzņēmumu dara konkurētspējīgāku, tā darbību – efektīvāku un komandu – saliedētāku. Pēdējos gados arvien mērķtiecīgāk investējam studentos, apzinoties, ka uzņēmuma veselīgai attīstībai ir nepieciešamas svaigas asinis un jaunas idejas, kas neļauj iesūnot un gulēt uz veciem lauriem. Turklāt mūsu nozarē tas ir jo īpaši svarīgi jau minētā kvalificētā darbaspēka trūkuma dēļ. Katru gadu praksē pie sevis uzņemam līdz pat 15 studentiem, dodot viņiem iespēju teorētiskās zināšanas apaudzēt ar pietiekamu reālā darba devu. Arī šogad mūsu uzņēmumā praksi izgāja vai turpina iziet septiņi jaunieši. Studenti var piedalīties nozīmīgos projektos un tādējādi iegūt daudz plašāku redzējumu, ko noteikti nedod sēdēšana tikai universitātes solā. Praktiskās zināšanas jauniešiem daudz labāk palīdz saprast teorētisko bāzi, radot abpusēju sinerģiju – arī uzņēmums sev iegūst profesionālus un zinošus darbiniekus. Turklāt šādā veidā mūsu uzņēmums ir atklājis arī jaunības noslēpumu – ja agrāk darbinieku vidējais vecums atsevišķās uzņēmuma nodaļās bija 45 gadi, tad nu jau tas ir 35 gadi. Tas zināmā mērā atspēko EM ziņojumā pausto būtisko tendenci – «dabas un inženierzinātņu speciālistus skar novecošanās problēma, jo gados vecie minēto jomu speciālisti pakāpeniski pensionējas, bet jaunieši dažādu iemeslu dēļ nelabprāt izvēlas eksaktos studiju virzienus».

Mūsu uzņēmumā vairāki jaunieši šovasar veiksmīgi pabeiguši bakalaura un maģistra studijas, pieciem kolēģiem aizstāvot maģistra darbus, vienam – bakalaura darbu. Veiksmīgi būtu maigi teikts. Jāsaka teicami, jo vidējā atzīme bija 9. Te arī redzam, cik svarīga ir praktiskā pieredze teorijas pilnvērtīgai izpratnei. Šie jaunieši uzsāka savas darba gaitas pie mums kā praktikanti un ir izauguši par lietaskokiem, pierādot sevi ne tikai profesionāli, bet arī akadēmiski. Te dažas no diplomdarbu tēmām – «Hibrīdās WDM/TDM PON sistēmas ar datu pārraides ātrumu līdz 10 Gbit/s kanāla izpēte», «Vēja turbīnu sinhrono ģeneratoru ierosmes sistēmu automatizācijas iespēju izpēte». Šī tēma šobrīd ir jo īpaši aktuāla, jo ar civilizācijas attīstību aktuālāka kļūst arī atjaunojamo enerģijas avotu izmantošana. «Industriālās robota rokas konstrukcija un vadība.» To, ko pasaulē uzskata par ļoti inovatīvu, mūsu jaunieši šeit rada paši. «MPLS/GMPLS vadības plāna signalizācijas protokolu darbības novērtējums (performance evaluation of mpls/gmpls control plane signaling protocols).» Tēmas izvēlē liela loma bija tam, ka GMPLS ir tehnoloģija, kurai ir potenciāls kļūt par galveno nepakešu komutācijas tehnoloģiju, jo tā atbalsta dažādu veidu un platformu komutāciju. Izpētot šīs tehnoloģijas parametrus un analizējot tos, iespējams iegūt dziļāku izpratni par tās darbību, kas var palīdzēt speciālistiem, kuri strādā pie šīs tehnoloģijas ieviešanas Latvijā.

Tātad interesanti mums te iet. Taisām robotus, pētām, analizējam, secinām, atklājam. Īsāk sakot – ceļam telekomunikācijas nozares latiņu.

Jaunieši, kuri šobrīd apdomā savu nākotnes profesijas izvēli, ja vēlaties, lai nevis jūs meklējat darbu, bet darbs atrod jūs, nesekojiet baram, bet rūpīgi izvērtējiet darba tirgus situāciju, atceroties par šiem faktiem!

Izmantotie interneta avoti:

*http://em.gov.lv/images/modules/items/tsdep/darba_tirgus/EMZino_21062013.pdf; http://www.ir.lv/2014/7/2/matematika-fizika-kimija-ir-verts-papuleties
** http://www.es.gov.lv/news/nva-majaslapa-pieejamas-vizuali-uzskatamas-darba-tirgus-istermina-prognozes
*** http://www.lddk.lv/notikums/1381-darba-deveji-sniegusi-ieteikumus-jauniesiem-kur-apgut-darba-tirgu-pieprasitakas-profesijas/

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Mēbeļu veikals–noliktava Likvy LV Jūrkalnes tehnoloģiskajā parkā ir atvērts tikai izpārdošanas...

Rīgā plānots ieviest jaunu aplikāciju Flipix, kas apmaiņā pret reklāmu noskatīšanos sniegs...

Akciju tirgus galvenā ziņa janvārī – pasaules gals nav iestājies. Tie, kas neseko...

Kamēr lielajiem uzņēmumiem uzrādīt strauju izaugsmi ir salīdzinoši grūti, mazāki uzņēmumi,...

Vēl pirms diviem gadiem Pārdaugavā, Robežu ielas koka namā, čakli strādāja vietējais...

No šīs sadaļas

Vasara ir tas gadalaiks, kad lielākā daļa vidusskolu beidzēji pieņem lēmumu, kurā...

Saeimas Juridiskā komisija šonedēļ skatīs Laima un Staburadze iespējamā reiderisma gadījumu...

Informācija ir viens no vērtīgākajiem resursiem līdzās tādiem cilvēkam vitāli nepieciešamiem...

Ieguldot naudu interneta reklāmā, Jūs sagaidāt atdevi (piemēram, jaunus klientus). Bet bieži...

Stagnācija - tā vienā vārdā varētu raksturot sabiedrības noskaņojumu izmaiņas kopš 2012.gada...

Valdniekam jārīkojas kā bitei, kas savāc medu, nenodarot sāpes augam. /Mahābhārata/...

Īsi pirms vasaras saulgriežiem plašsaziņas līdzekļos izskanēja paziņojums par reiderisma...

Citadeles bankas pārdošanas process uzskatāmi parāda, ka valdība nav ne spējīga, ne...

Jau gadu gadiem Latvijas biznesa vidi vistiešākā veidā negatīvi ietekmē pievienotās PVN...

Ir tik daudzas lietas, kuras, balstoties uz pasaules veiksmīgo pieredzi, esam ieviesuši...