Ražošana

Mainās priekšstats par enerģijas iegūšanu un izmantošanu

Žanete Hāka, 29.09.2016

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Patlaban mainās priekšstats gan par enerģijas iegūšanu, gan izmantošanu un strauji samazinās enerģētikas patēriņš, DB rīkotajā konferencē Evolūcija vai revolūcija – siltumapgāde pārmaiņu priekšā uzsvēra REA Rīgas pilsētas energoapgādes ekspertu konsultatīvās padomes (REEKP) priekšsēdētāja Maija Rubīna.

Izmantošanas samazinājumu veido gan tie energoefektivitātes pasākumi, ar ko intensīvi iepriekš tika strādāts, un drīz tiks ieviesti dažādi dokumenti, piemēram energopatēriņa vadības instrumenti institūcijās.

Patlaban enerģijas iegūšanai savukārt izmantojam aizvien vairāk atjaunos energoresursus. Līdz šim izmantojam saražotā siltuma augstākā potenciālo daļu, lielu tā daļu ar zemāku potenciālu izsviežot apkārtējā vidē. Zinātnieki ir novērtējuši, ka šī neizmantotā enerģijas daļa, ieskaitot tehnoloģiskajos procesos radušos siltumu, ir lielāka nekā šobrīd pasaulē iegūstamo atjaunojamo energoresursu apjoms, uzsver eksperte.

Sekundāras siltums ir atgūstams un to atļauj mūsdienas tehnoloģijas, siltumu var atkal izmantot atkārtoti un tas neprasa kurināmā patēriņu.

Sekundārā siltuma atguves procesi ir liels un vērā ņemams jauns siltuma avots, kas veicinās produkcijas un pakalpojumu izmaksu samazināšanos, paredz eksperte. Ar to intensīvi sāk nodarboties bagātas valstis, taču Latvijā mēs patlaban izmantojam izšķērdīgi šo daļu, kam ir liela finansiālā atdeve.

Ņemot vērā jauno situāciju enerģijas ieguvē un izmantošanā, vairs neder vecā sistēma, pie kuras siltumapgādē bijām pieraduši un kas balstījās uz pieradumu sagādāt kurināmo, kurināt un ražot siltumu, to piegādāt un pārdot klientiem. Šīs sistēmas maiņa ir neizbēgama, norāda M. Rubīna.