Meklē iespējas darboties bez valsts atbalsta

2018. gada 21. marts plkst. 10:16
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

SIA Rīgas enerģija meklē iespējas darboties bez valsts atbalsta un gatavojas tiesu darbiem par OIK atļaujas atcelšanu, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Ekonomikas ministrija (EM) šā gada 5. martā nolēma atcelt tiesības SIA Rīgas enerģija koģenerācijas stacijai pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros. Rīgas enerģijas līdzīpašnieks un valdes loceklis Pēteris Dzirkals intervijā DB norāda, ka šādā veidā uzņēmuma darbs tiek apzināti apgrūtināts, tomēr pārtraukt stacijas darbību nav paredzēts. Neraugoties uz to, ka uzņēmuma biznesa plāns balstīts uz obligātā iepirkuma atļauju, šobrīd tiek meklētas iespējas darboties bez valsts atbalsta.

Fragments no intervijas

Kāds ir EM pamatojums – kāpēc atļauja tika atcelta?

Vienīgais oficiālais skaidrojums saistās ar to, ka koģenerācijas stacija nebija nodota ekspluatācijā. Saskaņā ar EM prasībām un spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, mūsu pienākums bija līdz 2017. gada 5. oktobrim iesniegt visus nepieciešamos dokumentus, kas apliecina elektrostacijas derīgumu paralēlam darbam ar sistēmu pēc 72 stundu testa. Šie bija galvenie punkti, kas Rīgas enerģijai bija jāizpilda, lai saglabātu tiesības pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, kas arī tika izdarīts. 2017. gada 1. novembrī, atbildot uz deputātu jautājumiem, EM skaidri definēja, ka par ražošanas sākuma pienākuma izpildi tiek atzīts brīdis, kad saņemta sistēmas operatora izdota atļauja. Arī Rīgas būvvalde apstiprināja, ka objektu eksplutācijā viņi ir tiesīgi pieņemt tikai pēc Sadales tīkla veiktā testa, un tas ir tikai loģiski. Šobrīd EM izvirzījusi jaunus nosacījumus attiecībā uz būves nodošanu ekspluatācijā, argumentējot, ka ekspluatācijā būve bija jānodod jau pirms tehnoloģiju un iekārtu darbības pārbaudes. Uzskatu, ka šis jautājums ir politisks un šādā veidā normatīvie akti tiek interpretēti ar mērķi apgrūtināt Rīgas enerģijas darbību. Mēs esam padarīti par tautas ienaidniekiem, kas OIK maksājuma ietvaros ir saņēmuši miljonus. Jāsaka, tā gluži nav – mēs neesam saņēmuši nevienu centu. Tas nozīmē, ka visi tie, kas pārdzīvo par šo komponenti savos elektrības rēķinos, Rīgas enerģijai neko nav maksājuši.

Kādas ir koģenerācijas stacijas iespējas darboties bez valsts atbalsta?

Koģenerācijas stacija ražo divus produktus – siltumu un elektroenerģiju. Kas attiecas uz siltumu, katru nedēļu piedalāmies Rīgas Siltuma rīkotajās izsolēs par iespēju pārdot siltumenerģiju, tomēr attiecībā uz elektroenerģiju situācija ir nedaudz sarežģītāka. Pašlaik, tāpat kā citi ražotāji, piedalāmies brīvajā tirgū un meklējam iespējas kādu daļu enerģijas izmantot tepat uz vietas. Šobrīd pasaulē ļoti populāri ir kriptovalūtu ieguves konteineri, raugāmies arī šajā virzienā. Jebkurā gadījumā mēs atradīsim izeju, par spīti tam, ka mūsu darbs tiek apzināti apgrūtināts, tomēr jāsaprot, ka uzņēmuma biznesa plāns balstīts uz obligātā iepirkuma atļauju, līdz ar to arī bankā iesniegtie aprēķini un kredīta atmaksas grafiks izveidots, balstoties tajā aprēķinā, kas bija pie nosacījuma, ka mums ir atļauja dalībai obligātajā iepirkumā. Priekšā ir ļoti smagas pārrunas ar banku, jo skaidrs, ka plānotajos termiņos dzēst savas saistības mēs šobrīd nevarēsim.

Kāda būs turpmākā Rīgas enerģijas rīcība? Saprotu, ka šobrīd konsultējaties ar juristiem par EM lēmuma apstrīdēšanu un tālākajiem soļiem.

Stacijā esam ieguldījuši 17 miljonus eiro, tāpēc, protams, vērsīsimies tiesā un aizstāvēsim savas intereses. Aptuvenā summa, ko Rīgas enerģija tiesas ceļā varētu pieprasīt no EM, ir ap 50 miljoniem eiro. Šajā situācijā gan sarūgtina fakts, ka gadījumā, ja tiesu uzvarēsim, īstie lēmuma pieņēmēji pie apvāršņa vairs nebūs redzami. Kompensāciju varēsim piedzīt tikai no EM. Es ļoti gribētu atrast veidu, kā pie atbildības saukt konkrētos cilvēkus, kas šādus lēmumus pieņem un paraksta, jo tas, ko viņi šobrīd dara, ir absolūts populisms. Uzņēmēji par saviem lēmumiem atbild ar visu savu mantu, bet ierēdņi, no kuriem atkarīgs daudzu uzņēmēju bizness, neatbild ne par ko. Nekompetences līmenis EM ir šokējošs – pārbaudes tiek veiktas neloģiski un haotiski. Uzskatu, ka EM nevajadzētu strādāt ekspertiem, kuriem ir jāskaidro, kādas funkcijas pilda koģenerācijas stacijā uzstādītās iekārtas. Šādi nekompetenti cilvēki pieņem tālejošus lēmumus ar daudzmiljonu sekām.

Visu rakstu Spēles vidū noteikumus nemaina lasiet trešdienas, 21.marta laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu