Nauda izaugsmei ir hipotēkās

2017. gada 24. novembris plkst. 7:47
Autors: Didzis Meļķis
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Ilgi gaidītās ES ekonomiskās izaugsmes bremzi redz nekustamajā īpašumā «iestrēgušajā» naudā, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Eiropas kopējās ekonomiskās politikas plānotāju likme nu jau gadiem ir uz visa veida finansējuma stumšanu un vilkšanu biznesa virzienā, un par trumpi šai spēlē ir iecerēta nekustamo īpašumu kredītos «iesaldētā» nauda. Uz tās «atsaldēšanu» banku aktīvos un ieplūšanu citur ekonomikā vieni liek cerību kā uz pavasara lietutiņu, bet citi savukārt ir aizdomīgi, vai cerētais spirdzinājums produktīvam biznesam neaizies secen.

Lai vai kā, lēmumam par centralizētu un vērtspapīrotu ES hipotēku tirgu ir jātiek pieņemtam jau nākamgad, un ES «vērtspapīrošanas regulai» (VR) paredzami ir jāstājas spēkā 2019. gada janvārī. Tam aktīvi gatavojas arī Latvija. Šomēnes Igaunijas, Latvijas un Lietuvas finanšu ministri parakstīja saprašanās memorandu par mūsu valstu kapitāla tirgu harmonizāciju un kopēju finanšu instrumentu veidošanu – segtajām obligācijām.

«Lietuva jau vairāk nekā gadu sadarbojas ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB) par segto obligāciju regulējuma izveidi, un tagad projekti tiek uzsākti arī Latvijā un Igaunijā. Projekta konceptuālais ziņojums par segto obligāciju un vērtspapirizācijas ieviešanas iespējām Latvijā ir plānots 2018.gada pirmajā ceturksnī,» DB saka Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietniece finanšu politikas jautājumos Līga Kļaviņa. «ERAB šajā ziņā ir piemērots un kvalificēts partneris, jo tas ir veidojis līdzīgus projektus jau septiņās Centrāleiropas valstīs, arī Polijā, kur šajā gadā darbs sekmīgi noslēdzās ar segto obligāciju emisiju.»

Praktiski tas nozīmēs, ka pret salīdzinoši nelielu nodrošinājumu – 5%, kas paliks pašā bankā vai citā institūcijā ‒ kredītinstitūcijas savus hipotekāros kredītus varēs apkopot vērtspapīru pakotnēs un pārdot investoriem. Tā ES milzīgajā mājokļu tirgū «iestrēgusī» nauda tiks jau īstermiņā atbrīvota produktīvākajai ekonomikas daļai, bet ilgtermiņa investoriem pašreizējos spiedīgajos apstākļos būs salīdzinoši droši vērtspapīri ieguldījumiem.

Visu rakstu Eiropa riskēs hipotekāri lasiet piektdienas, 24.novembra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu