Ražošana

Nedēļas griezumā zemākā elektroenerģijas cena Baltijā bijusi Latvijā

Žanete Hāka, 13.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Vēsā laika un relatīvā sausuma ietekmē aizvadītās nedēļas pirmajā pusē elektroenerģijas cenas paaugstinājās, savukārt nedēļas otrajā pusē bija vērojams cenu pakāpenisks samazinājums līdz ar mērenāku laikapstākļu atgriešanos, informē AS Latvenergo.

Nedēļas griezumā zemāko elektroenerģijas cenu uzrādīja Latvija, kur vidējā nedēļas cena bija 33,73 EUR/MWh, pieaugot par 7 % pret iepriekšējās nedēļas līmeni. Igaunijā savukārt cena sasniegusi 33,84 EUR/MWh, kas ir par 8 % vairāk nekā nedēļu iepriekš, bet Lietuvā cena pieaugusi par 12 % un sasniegusi 35,2 EUR/MWh.

Zemo cenu Latvijā galvenokārt veicināja straujais izstrādātās elektroenerģijas pieaugums – Rīgas TEC izstrāde pieauga vairāk nekā divas reizes pret iepriekšējās nedēļas apjomu, sasniedzot 42 GWh, un būtiskais ūdens līmeņa un ūdens pieteces kāpums Daugavā nodrošināja ievērojamu Daugavas HES darbības pieaugumu – saražotas 154 GWh elektroenerģijas, kas ir par 80% vairāk nekā nedēļu iepriekš, kā arī pārsniedz kopējo Latvijas elektroenerģijas patēriņu.

Līdz ar temperatūras pazemināšanos nedēļas pirmajā pusē pieaudzis arī kopējais elektroenerģijas patēriņš nedēļas griezumā. Baltijā kopējais elektroenerģijas patēriņa apjoms pieaudzis par 2 % – līdz 535 GWh. Lietuvā novērots lielākais procentuālais patēriņa pieaugums – par 3 %, palielinoties līdz 207 GWh. Latvijā savukārt 2 % patēriņa kāpums – līdz 151 GWh, bet Igaunijā patēriņa apjoms pieaudzis par 1 % un sasniedzis 177 GWh. Ievērojams bijis kopējā saražotās elektroenerģijas apjoma pieaugums, kas Baltijā sasniedzis 533 GWh. Tas ir par 31 % vairāk nekā iepriekšējā nedēļā, kā arī ir gada augstākais rādītājs.

Būtiskāko devumu veicinājusi tieši Latvijas elektroenerģijas ražošana, dodot 239 GWh jeb par 72 % vairāk elektroenerģijas nekā nedēļu iepriekš, ko veicināja jau iepriekš pieminētais Rīgas TEC un Daugavas HES izstrādes apjomu pieaugums. Arī Igaunijā vērojams izstrādes apjoma kāpums par 16 %, sasniedzot 253 GWh atzīmi. Lietuvā savukārt šajā nedēļā fiksēts elektroenerģijas izstrādes samazinājums par 21 %, un valsts saražotais elektroenerģijas apjoms bija 41 GWh.

Ievērojami uzlabojusies Latvijas izstrādes un patēriņa bilance, saražojot par 58 % vairāk elektroenerģijas nekā valstī patērēts. Šāda attiecība ir augstākā šogad sasniegtā Baltijas valstu vidū, un arī 2016. gadā nedēļas griezumā Latvija tik augstu izstrādes un patēriņa attiecību neuzrādīja. Arī Igaunija joprojām saglabā pozitīvu ražošanas un patēriņa bilanci, saražojot par 43 % vairāk elektroenerģijas, nekā iekšzemē patērēts, bet Lietuvā saražoti vien 20 % no kopējā elektroenerģijas patēriņa. Šogad pirmo reizi sasniegts balanss Baltijas kopējā elektroenerģijas izstrādē un patēriņā, saražojot patēriņam reģionā vienlīdzīgu elektroenerģijas apjomu.