Nodokļu reformas pirmie ziediņi jau ir 

Nodokļu reformas pirmie ziediņi jau ir, bet odziņu vēl nav

Māris Ķirsons, 01.03.2018

Ainis Dābols

Foto: Vitālijs Stīpnieks

Šī gada janvāris ir pagājis, uzņēmējiem un grāmatvežiem meklējot skaidrojumus par jauno normu pareizu piemērošanu, savukārt nodokļu administrācijai nemitīgā uzziņu sniegšanā.

Nodokļu reformas darbības pirmais mēnesis ir jau aiz muguras, darbiniekiem ir aprēķinātas algas, iesniegtas attiecīgo nodokļu deklarācijas pēc jaunajām prasībām. Vairums DB aptaujāto uzņēmēju uzskata, ka janvāris ir bijis savdabīgs lūzuma brīdis, kad, tā kā bija, vairs darīt nevar, bet, kā darīt pareizi un korekti gan pret valsti, gan pret visiem pārējiem, vēl īsti nebija skaidrības. Tāpat tiek norādīts, ka ar papildu darbu un slogu ir nācies samierināties grāmatvežiem. Bez tam uzņēmēji pauž cerību, ka gadījumos, ja kaut kas nav bijis pareizi izdarīts, vēlāk, labojot iesniegtās deklarācijas, par šīm kļūdām netiks veikti kādi papildu uzrēķini – soda un nokavējuma naudas veidolā.

Nodokļu konsultants Ainis Dābols atzīst, ka nodokļu reforma ir palielinājusi pieprasījumu pēc nodokļu konsultantu pakalpojumiem. «Fundamentālas izmaiņas uzņēmuma ienākuma nodoklī ir galvenais iemesls nodokļu konsultantu darba apjoma pieaugumam,» uz lūgumu minēt, kuras tad ir tās pārmaiņas, kuru dēļ arī visvairāk ir dažādu jautājumu, atbild A. Dābols. Viņš uzsver, ka uzņēmumu ienākuma nodokļa jaunās kārtības sakarā pašlaik svarīgākais ir jautājums – vai ir bijuši tēriņi, kuri tiek pielīdzināti dividenžu izmaksai. «Ja tādi ir, tad jāraksta jau jaunā uzņēmuma ienākuma nodokļa deklarācija un jāsamaksā attiecīgais nodoklis,» brīdina A. Dābols. Viņš no savas prakses atzīst, ka tieši šis jautājums ir ticis ļoti daudz jautāts, un arī par to, vai konkrētais tēriņš uzskatāms par tādu, kurš pielīdzināms dividenžu izmaksai, arī pat ir prasīta uzziņa nodokļu administrācijai. «Visiem ir lielas pārmaiņas, gan uzņēmējiem, gan arī nodokļu administrācijai, un varētu sacīt, ka VID pat ir grūtāk, jo no šīs iestādes speciālistiem jau prasa skaidrojumu ne tikai par to, kā pareizi iegrāmatot attiecīgos darījumus, bet arī kā par tiem pareizi aprēķināt nodokļus,» uzsver A. Dābols. Viņaprāt, jaunā uzņēmuma ienākuma nodokļa piemērošanā vēl par būtisku praksi un pieredzi īsti runāt nevar. «Būtībā vēl nevar pateikt, cik labi vai slikti strādā vai nestrādā konkrētās normas,» tā A. Dābols. Savukārt SIA SFM Latvia valdes priekšsēdētājs Nauris Jansons jauno uzņēmumu ienākuma nodokli uzskata par sava veida tumšo zirdziņu, kuru pašlaik ir vēl pāragri vērtēt.

Visu rakstu Nesapīties skaidrojumos lasiet 1. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums