Nodrošinājumu slogs spiedis mazāk uzņēmumu

2018. gada 08. februāris plkst. 9:49
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumiem uzlikto nodrošinājumu skaits pērn sarucis par teju 17%, bet visaktīvāk šo instrumentu izmanto VID un zvērināti tiesu izpildītāji

To atklāj SIA Lursoft pētījums. Pērn juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi. Kopumā jauni nodrošinājumi pērn reģistrēti 11 238 uzņēmumiem, no kuriem 57 pēc nodrošinājuma piemērošanas apturēta saimnieciskā darbība. Lursoft dati gan rāda, ka patlaban aktīvi nodrošinājumi reģistrēti jau 33 055 uzņēmumiem. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, redzams, ka uzņēmumi, kuriem tiek piemēroti nodrošinājumi, kļuvuši jaunāki. Ja, piemēram, 2015. gadā nodrošinājumi visbiežāk piemēroti uzņēmumiem, kuru vidējais vecums bijis 7,59 gadi, tad pēdējos divos gados to vidējais vecums ir nedaudz virs sešu gadu sliekšņa. Proti, pērn vidējais vecums uzņēmumiem, kuriem piemēroti nodrošinājumi, bijis 6,4 gadi, secinājuši Lursoft pētnieki.

Pēdējos gados visvairāk jaunus nodrošinājumus nemainīgi reģistrējuši zvērināti tiesu izpildītāji, kā arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) struktūrvienības. Pēc Lursoft aprēķiniem, 2017. gadā zvērināti tiesu izpildītāji un VID piemērojuši 99,14% no visiem nodrošinājumiem, savukārt pārējos – tiesa, valsts policija, prokuratūra. Dati liecina, ka 45,67% no visiem nodrošinājumiem 2017. gadā piemērojis VID, bet 53,57% – zvērināti tiesu izpildītāji.

Interesanti, ka gada laikā pieaudzis to uzņēmumu skaits, kuru apgrozījums bijis robežās no 140 000 eiro līdz pieciem miljoniem eiro. Ja 2016. gadā no visiem uzņēmumiem, kuriem piemērots nodrošinājums, tādi bijuši 25,72% uzņēmumu, tad pērn – 34,69%.

Vairāki DB aptaujātie bija pārsteigti par liegumu apmēriem, jo īpaši faktu, ka visvairāk zem tiem pakļūst nosacīti mazie uzņēmumi vai arī tādi, kuriem nav darbinieku vai to skaits ir ļoti mazs. Jautājumus raisīja fakts, ka liegumu apmērs pērn ir sarucis, taču tas joprojām ir bijis lielāks nekā 2014. gadā. Vēl bija jautājums par to, vai šie uzliktie liegumi ļauj piedzīt parādus un vainīgajiem neizvairīties no atbildības.

Plašāk lasiet rakstā Nodrošinājumu slogs spiedis mazāk uzņēmumu ceturtdienas, 8. februāra, laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu