Paku pārvadātāji reģistrējas Īrijā

2014. gada 16. oktobris plkst. 7:54
Dalies ar šo rakstu

Starp Latviju un Īriju iedzīvotāju sūtījumus piegādājošiem uzņēmējiem ir izdevīgāk reģistrēties Īrijā, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Dažādu kravu un sīkpaku piegādātāji, kas apkalpo svešumā esošos tautiešus, labprātāk izvēlas reģistrēties kā pašnodarbinātas personas vai reģistrē savus uzņēmumus Īrijā, nevis Latvijā, liecina DB aptaujāto komersantu teiktais. Tam par iemeslu tiek minēta gan vienkāršāka procedūra, gan uzņēmējdarbībai pievilcīgi nodokļu likumi un birokrātiskās procedūras, gan iespēja nopelnīt cilvēka cienīgu pensiju.

Sūtīts tiekot viss – sadzīves tehnika, pārtika, drēbes, mēbeles, celtniecības materiāli, dzīvnieki utt. Pirms aptuveni 10 gadiem piegādes cenas bijušas 4–5 eiro/kg, bet šobrīd cena ir ap 2 eiro/kg un zemāka, stāsta pārvadātāji. Pasta kompānijas, piemēram, Latvijas Pasts un DPD Latvija tautiešu sūtījumus apkalpojošos komersantus par konkurentiem neuzskata.

«Atskaites iesniedzam reizi pusgadā, nodokļi ir mazāki, turklāt nodokļu administrācija nepiekasās,» iemeslus tam, kāpēc uzņēmums, kas piegādā sūtījumus no durvīm līdz durvīm, reģistrēts nevis Lavijā, bet Īrijā, nosauc Ivars Heidemanis. Mēnesī nodokļos iznākot maksāt apmēram 50 eiro par katru darbinieku. Pirms pieciem gadiem sāktais bizness šobrīd attīstījies tik tālu, ka pārvadājumi tiek veikti katru nedēļu abos virzienos.

Patlaban no Latvijas uz Īriju sūtījumu apjomi esot lielāki (2–3 tonnas nedēļā), savukārt vasaras sezonā gluži pretēji – vairāk sūtījumu ir uz Latviju. Pēc I. Heidemaņa un arī konkurentu teiktā, viņa pārstāvētais uzņēmums ir lielākais, kas darbojas šajā jomā, turklāt pasūtījumu esot pietiekami daudz, tādējādi šoferiem citos darbos piepelnīties nav nepieciešams. Ekonomiskās krīzes laikā, strauji samazinoties algām uzņēmumā Rīgas satiksme, pārvadājumus starp Īriju un Latviju sāka arī Valdis Rudzītis, kas šobrīd ir pašnodarbināta persona Lielbritānijā. Kaut arī viņš labprātāk maksātu nodokļus Latvijā, kredītsaistību dēļ to atļauties nevarot, un ekonomiskais ieguvums esot neapšaubāms.

Svarīga ir stabilitāte – nodokļu izmaiņas, ja tādas ir, tur ir visai niecīgas salīdzinājumā ar to, cik strauji mainās nodokļi Latvijā. Turklāt pensija, pēc viņa teiktā, būtiski atšķirsies, kaut nodokļos maksāts tiek tikai 300–600 eiro gadā. V. Rudzītim gan nākas piepelnīties, piemēram, celtniecībā, jo citādi būtu grūti iztikt.

Visu rakstu Paku pārvadātāji reģistrējas Īrijā lasiet 16. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu