Pamatnostādnēs identificē pasta problēmas 

Risinājumu meklēšana vēl tikai priekšā; to izstrādē plāntots iesaistīt arī pasta nozares spēlētājus, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Egons Mudulis, 11.5.2015

Svarīgi, lai pasta nozares konsultatīvā padome tiktu izveidota laikā, proti, līdz jūnija beigām, kā tas paredzēts Pas- ta politikas pamatnostādņu 2011.–2017. gadam grozījumu projektā, saistībā ar nozares saspāpējušo problēmu risināšanu nākotnē norāda Nevalstisko Pasta komersantu biedrības (NPKB) izpilddirektors Zigmunds Brūvers, piebilstot, ka par šādas institūcijas izveidi tiek runāts jau kopš pērnā gada sākuma. Satiksmes ministrijas virzītais projekts, kuru šodien paredzēts skatīt Ministru kabineta komitejā, paredz, ka padomē piedalītos valsts iestāžu, Latvijas Pasta un nevalstisko organizāciju pārstāvji, sniedzot priekšlikumus pasta nozares regulējošā ietvara pilnveidošanai.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Problēmu netrūkst

Grozījumos ir identificētas vairākas nozares problēmas, kā arī doti uzdevumi to risināšanai. Piemēram, pasta pakalpojumu lietotāji – juridiskās personas – esot nemierā ar pasta komersantu prasībām sūtījuma saņēmējam uzrādīt izziņu pārstāvēt kompāniju, kaut arī Uzņēmumu reģistrā šādi ieraksti esot redzami. Tāpat aizvien trūkst tiesiskā regulējuma, kas novērstu neadresētās reklāmas izdevumu ievietošanu pastkastītēs pret pastkastītes īpašnieka gribu. Līdz ar liberalizāciju, ienākot jauniem spēlētājiem tradicionālajā pasta pakalpojumu tirgū, daudziem komersantiem esot apgrūtināta iekļūšana ēkās ar durvju kodiem. Tā kā nozares reģistrētajiem komersantiem – šobrīd tādu ir 87 – ir atvieglojumi muitas, nodokļu un ceļu satiksmes jomā, šo statusu mēdzot iegūt uzņēmumi, kuru darbība nav pasta pakalpojumu, bet ar tiem saistīto pakalpojumu sniegšana, piemēram, loģistikas pakalpojumi, kravas pārvadāšana, datubāzu uzturēšana vai vēstuļu drukāšana un ievietošana aploksnēs. Tādējādi pastāv risks, ka par pasta sūtījumiem atskaitēs tiek norādīti sūtījumi, kas tādi nemaz nav, sagrozot priekšstatu par reālo situāciju pasta tirgū. Vienkāršotā reģistrēšanās kārtība realitātē konkurenci neveicina, jo reāli pasta pakalpojumus sniedzošo komersantu esot daudz mazāk. Savukārt e-tirdzniecības attīstībai šķēršļus visas Eiropas Savienības līmenī konstatējusi Eiropas Komisija, un to novēršana atkarīga no EK pieņemtā ceļveža pasākumu izpildes.

Visu rakstu Pamatnostādnēs identificē pasta problēmas lasiet 11. maija laikrakstā Dienas Bizness.