Pavļuts: miljards Visaginas AES projektam atradīsies tikai, ja projekts būs izdevīgs; Latvija spiedienam nepakļausies 

«Runas par «brīvi pieejamo miljardu» Visaginas AES projektam ir jāaizmirst. Tāda nav, un tas «radīsies» tikai tad, ja projekts būs komerciāli izdevīgs un šādu finansējumu projekta īstenotāji spēs piesaistīt,» Latvijas Vēstneša portālā norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, uzsverot, ka Latvija nepakļausies spiedienam parakstīt kādus saistošus dokumentus, kamēr no Lietuvas puses nebūs saņemtas atbildes uz neskaidriem jautājumiem par Visaginas AES.

Gunta Kursiša, 2012. gada 19. jūnijs plkst. 12:10

«Miljards eiro, ko daudzos un dažādos veidos mīl piesaukt kā ieguldījumu Lietuvas ekonomikā, «ko taču varētu izmantot tepat Latvijā», patlaban nestāv valsts budžetā vai Latvenergo kasē un «negaida», kad liksim to lietā. Tā ir summa, kas būtu pieejama, turklāt ne no valsts budžeta līdzekļiem, tikai šim konkrētajam projektam, Latvenergo piesaistot finansējumu no starptautiskām eksportkredītu aģentūrām un finanšu institūcijām,» norāda ekonomikas ministrs.

Viņš pauž, ka nevar izslēgt iespēju, ka Latvenergo investīcijas Visaginas AES būvniecības laikā varētu samazināt Latvenergo peļņas dividendes valstij, bet, īstenojot komerciāli izdevīgu projektu, stacijas darbības laikā, kas būs 60 gadi, Latvenergo peļņa potenciāli var pieaugt un attiecīgi – arī izmaksātās dividendes.

Ekonomikas ministrs norāda, ka patlaban Lietuva vēl nesniedz atbildes uz daudziem svarīgiem jautājumiem, kas darītu skaidru šī projekta izdevīgumu Latvijai. «Mums vēl neskaidrie, neatrisinātie, neatbildētie, bet stratēģiski ļoti svarīgie jautājumi ir iemesls, kāpēc nevaram jau šodien pateikt, cik izdevīga būtu Latvenergo dalība projektā, cik precīzi tas izmaksās un kāda būs Visaginas AES saražotās elektrības cena,» pauž D. Pavļuts, norādot, ka «pie visiem šiem jautājumiem visu trīs valstu energokompānijas un Hitachi strādā, tāpat izpētes darbs tiek veikts arī Latvijā».

«Patlaban patiešām nav zināma precīza Visaginas AES saražotās elektroenerģijas cena. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc Latvenergo nav gatavs steigā virzīties uz priekšu. Lietuvas presē publiskotā informācija rāda, ka Visaginas AES saražotās elektroenerģijas cena varētu būt 7-10 Lietuvas centu (0,03 USD) par kilovatstundu. Šobrīd ir pāragri vērtēt šos skaitļus,» norāda ministrs, uzsverot, ka informācijas trūkums patlaban liedz Latvijai parakstīt saistošus dokumentus.

«Mums nav pienākuma projektā piedalīties, ja Latvenergo lems, ka tas nav komerciāli dzīvotspējīgs un izdevīgs,» pauž D. Pavļuts.

«Uzņēmuma rentabilitāte ir viens no aspektiem, kas tiek vērtēts. Nu, nav ne Latvenergo vadība, ne Latvijas valdība ieinteresēta investēt projektā, kas mums neatmaksāsies ilgtermiņā vai samazinās Latvenergo pelnītspēju. Nav. Mūsu vienīgā interese ir - komerciāli izdevīgs projekts, kas ļauj sekmīgi strādāt Latvenergo un nodrošina reģiona energodrošību, mazinot atkarību no trešajām valstīm,» uzsver ministrs.

Viņš skaidro, ka «kopumā reģionā uzstādītā jauda ir 8380 MW, no kuras 5662 MW ir bāzes jauda. Tai pašā laikā Baltijas valstu maksimālā slodze 2011. gadā bija 4812 MW. Līdz ar to redzams, ka jaudas netiek pilnībā izmantotas, jo nespēj piedāvāt konkurētspējīgu enerģijas cenu. Tāpēc valsts loma ir veicināt starpsavienojumu izbūvi, lai palielinātu tirgus likviditāti un spēcinātu signālus investīcijām jaunu, konkurētspējīgu jaudu attīstībā. Līdz ar to Visaginas AES tiek vērtēts galvenokārt kā Latvenergo komerciāls projekts, nevis tikai stratēģisks bāzes jaudu projekts Latvijai».

«Ja ar Lietuvas pusi tiks panākta vienošanās par visām iesaistītajām pusēm pieņemamiem projekta nosacījumiem un projekts Latvenergo būs komerciāli izdevīgs, tad Visaginas AES ietekme uz Latvijas ekonomiku būs pozitīva. Konkurences apstākļu veicināta lētāka elektroenerģija veicinās ne vien rūpniecības izaugsmi, bet arī pakārtotu ietekmi uz pārējiem sektoriem, tostarp mājsaimniecībām,» uzskata ekonomikas ministrs.

Viņš norāda arī, ka «ir arī neadekvāti un nepamatoti Visaginas AES skatīt kā kaut ko mūsu ekonomiku vai energoapgādes drošību apdraudošu». «Kaļiņingradas vai Baltkrievijas AES nav projekti, kuros Latvija apsvērtu savu dalību vai kuru uzskatītu par vēlamu risinājumu Baltijas un Latvijas enerģētikas vajadzībām. Ja Krievijā un Baltkrievijā tiks izbūvētas AES, bet Lietuvā netiks, tas nenozīmē, ka Latvijai būs iespēja iegādāties lētāku elektroenerģiju no Krievijas vai Baltkrievijas. Jārēķinās, ka Krievija vienmēr pārdos savās stacijās saražoto elektroenerģiju par maksimāli iespējamo dārgāko cenu,» viņš norāda. Jārēķinās arī, ka Baltijas esošie un plānotie starpsavienojumi ir/būs pieslēgti Somijai un Zviedrijas dienvidu daļai - ziemeļvalstu elektroenerģijas reģioniem, kuros elektroenerģijas tirgus cena parasti ir augstāka par vidējo līmeni. Arī Polijā, ar kuras energosistēmu līdz 2020.gadam plānots izbūvēt 1000 MW jaudīgu starpsavienojumu, elektroenerģijas tirgus cenu līmenis pārsvarā ir augstāks nekā ziemeļvalstu tirgū, jo Polijas tirgū dominē ogļu un lignīta elektrostacijas ar augstu CO2 izmešu daudzumu.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2012. gada 02. maijs plkst. 16:15

Lai AS Latvenergo piedalītos Visaginas atomelektrostacijas (Visaginas AES) projekta kompānijas dibināšanā,...

2012. gada 16. marts plkst. 12:41

Liepājas enerģija ir viens no projektiem, kas pierāda, ka, pareizi plānojot investīciju...

2012. gada 02. februāris plkst. 14:20

Lai arī par projektu vēl ir neatbildēti jautājumi, Saeima ceturtdien noraidīja 10...

2012. gada 25. janvāris plkst. 12:14

Valdība joprojām nespēj vai nav gatava sniegt informāciju par Latvijas līdzdalību Visaginas...

2011. gada 04. oktobris plkst. 12:42

«Prognozējam, ka šogad kopumā visā Baltijā mums izdosies pārdot par aptuveni 20%...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2012. gada 19. jūnijs plkst. 11:06

Pretendenta Project Financing Solution Limited konsultantu grupa pēdējos desmit gadus darbojusies kā...

2012. gada 19. jūnijs plkst. 9:07

Enerģētikas eksperti Valsts prezidenta Andra Bērziņa izteikto ideju, ka vajadzētu izvērtēt jaunas...

2012. gada 18. jūnijs plkst. 11:09

Elektroenerģētikas un automātikas tehnoloģiju uzņēmums ABB uzvarējis a/s Latvijas elektriskie...

2012. gada 18. jūnijs plkst. 10:05

Latvijai vajadzētu izvērtēt jaunas hidroelektrostacijas (HES) būvniecību, jo izmantot pašu...

2012. gada 18. jūnijs plkst. 10:02

Latvija turpmākā gada laikā par degvielas glabāšanu krīzes gadījumam krietni pārmaksās,...

2012. gada 18. jūnijs plkst. 7:51

A/s Sadales tīkls EBITDA beidzot pozitīva, bet grāmatvediskos zaudējumus rada pamatlīdzekļu pārvērtēšana,...

2012. gada 15. jūnijs plkst. 11:54

Par sasniegumiem energoefektivitātes pakalpojumu attīstībā un sniegšanā 20. jūnijā Briselē...

2012. gada 15. jūnijs plkst. 8:44

Šodien visā pasaulē tiek atzīmēta Vēja diena, kuras laikā tiek uzsvērta vēja...

2012. gada 14. jūnijs plkst. 10:13

15.jūnijā Rīgā plānota pirmā Zaļās enerģijas un vides tehnoloģiju klastera biedru tikšanās,...

2012. gada 14. jūnijs plkst. 8:25

Lielo degvielas tirgotāju vara Latvijā arvien vairāk nostiprinās, jaunu spēlētāju ienākšana...