Piektdienas intervija ar 4finance izpilddirektoru Tomu Jurjevu 

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Lelde Petrāne, 01.7.2016
1/8

Pastaigā ar suņu patversmes iemītnieku.

Foto: no personīgā arhīva

Uz jautājumiem šonedēļ atbild AS 4finance izpilddirektors Toms Jurjevs.

Svarīgākie fakti par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Esam Latvijas FinTech veiksmes stāsts - no start-up līdz starptautiskam uzņēmumam, kas darbojas 15 pasaules valstīs, nodarbinot tuvu pie 2000 darbiniekiem, to esam sasnieguši 8 gadu laikā.

Mums ļoti patīk dzīvnieki, tādēļ atbalstām Latvijas dzīvnieku patversmes.

Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Man patīk dinamika, kad lietas nestāv uz vietas. Dinamika ir gan šajā uzņēmumā, gan šajā nozarē. Tiešsaistes kreditēšana Latvijā ir salīdzinoši jauna nozare, tai ir mazāk kā 10 gadi. Man ir bijusi iespēja būt visos uzņēmuma attīstības posmos - no pirmsākumiem, kad bija jāpērk vislētākās pildspalvas, jo citām vienkārši nebija naudas, līdz globālam uzņēmumam, kas darbojas vairākos kontinentos. Ir bijuši gan kāpumi, gan kritumi, straujš karuselis, bet tieši tas ir interesanti. Nav vienveidības un garlaicības.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Esmu Latvijas patriots, neplānoju pamest valsti un man patīk vieta, kurā dzīvoju, cilvēki, kas ir apkārt. Esmu redzējis Latvijas izaugsmi savos 28 gados. Esot tā sauktajās «attīstītajās» Rietumu valstīs, redzu, cik viss ir pārāk sakārtots, es pat teiktu garlaicīgs, bez jebkādas «jautrības». Savukārt Austrumu valstīs tu redzi «Latviju pirms 20 gadiem» - pretējā galējība. Tāpēc Latvija ir lielisks kompromiss starp garlaicību un haosu. Pietiekami attīstīta, bet ir, kur augt. Un mēs varam tai palīdzēt augt un attīstīties. Lepojos, ka mums Latvijā rodas aizvien vairāk veiksmīgu FinTech uzņēmumu, kas ir konkurētspējīgi globālā līmenī.

Apbēdina tas, ka Latvija savā ziņā ir neprognozējama. Nodokļu politika mainās katru gadu vai pat biežāk. Uzstādījumi uzņēmējiem mainās bieži - grūti normāli strādāt. Bieži ir sajūta, ka valsts nevēlas izprast, piemēram, mūsu nozares specifiku, tās nozīmi. Esam centušies skaidrot, bet dzirdīgas ausis līdz šim esam atraduši reti.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Mani iepriecina iespaidīgā izaugsme un dinamiskie apstākļi, kādos mēs strādājam un attīstāmies. Esam tirgus līderis gandrīz visur, kur strādājam. Tas apliecina, ka daudz ko darām labāk, kvalitatīvāk kā citi.

4finance grupas ietvaros esam lieli, un līdz ar to veidojas arī zināma birokrātija. Tā man nepatīk, taču tas ir «vajadzīgais ļaunums», lai attīstītos. Tāds laiks un dzīve, bet birokrātiju vajag minimizēt, lai tā neiznīcina visu labo.

Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Jā, esam sociālajos tīklos ar saviem zīmoliem SMScredit.lv, Vivus.lv un Ondo.lv, gan arī ar mūsu labdarības organizāciju - 4finance fondu Labie Darbi. Sociālie tīkli ir labs veids, kā komunicēt ar sociāli aktīviem cilvēkiem Latvijā, stāstīt par lietām, kas mums svarīgas, ko mēs darām, un plašāku sabiedrību aicināt pievienoties mūsu iniciatīvām, būt aktīviem.

Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku? 

Latvija ir ļoti maza, un piedāvājums darba tirgū ir tāds, kāds tas ir. Algas «staigā kā pa viļņiem» – par vienu labu speciālistu cīnās vairāki. Labākos darbiniekus cenšas pārpirkt. Lielākās Eiropas valstīs algu augšana nav tik izteikta un haotiska, jo darba tirgus vienkārši ir daudz lielāks. Piemēram, labi SEO speciālisti Latvijā ir uz pāris roku pirkstiem saskaitāmi, tādēļ nav brīnums, ka pieprasījums pēc viņiem ir milzīgs, un algas var augt ļoti strauji.

Mūsu uzņēmumā darbinieku rotācija ir maza. Tā kā esam FinTech uzņēmums, mūsu kolektīvā 4finance grupas līmenī ir vairāk nekā 250 IT speciālistu. Mūsu speciālisti ir ļoti labi, bet viņu ir maz. Mēs ļoti rūpējamies, lai mūsu darbiniekiem ir labi, lai viņi ir motivēti un produktīvi. To novērtē arī citi - aizvadītajā gadā bijām gan CV-online Latvija «TOP darba devējs», gan arī ieguvām Labklājības ministrijas apbalvojumu «Ģimenei draudzīgs komersants» par ģimenei draudzīgas politikas īstenošanu, rūpēm par saviem darbiniekiem.

Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Tas, ko personīgi es meklēju savos darbiniekus, ir «draivs». Ja nav motivācijas, «draiva» attīstīties kopā ar uzņēmumu, tad nekas labs nesanāks. Mūsu skatījumā labāks darbinieks ir nevis tāds, kurš ir ar lielu pieredzi un kurš «atsēž savas darba stundas», bet tāds, kuram, iespējams, ir mazāka pieredze, bet «lielāka dzirksts acī», liela vēlme sevi pierādīt, augt un attīstīties līdz ar uzņēmumu.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Tuvākā stratēģija ir nemainīga - uzsākt darbību jaunās valstīs, bet esošajās saviem klientiem piedāvāt jaunus produktus. 2015. gada beigās sākām strādāt Dienvidamerikā - Argentīnā, Meksikā, kas motivē iekarot šo reģionu plašāk.

Tā kā esam uz IT tehnoloģijām bāzēts FinTech uzņēmums, turpināt attīstīties un strādāt pie jaunām IT sistēmām - jauniem datu modeļiem, mūsu pakalpojumu plašākas automatizācijas. Tālākie mērķi – turpināt tuvākos :-)

Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Pirmā nopelnītā nauda bija 7 vai 8 gadu vecumā, kad Tūjā, kur mums bija lauku māja, Jāņu rītā vācu tukšas alus pudeles un nesu uz vietējo taras pieņemšanas punktu. Varēja nopelnīt līdz pat 5 latiem. Noteikti galvenais mērķis bija sakopta vide, nevis nauda (ha ha).

Šobrīd esmu AS 4finance reģionālais vadītājs un atbildu par 4 tirgiem - Latviju, Lietuvu, Armēniju un Rumāniju. Šo valstu vadītājiem palīdzu sasniegt mērķus, atbalstu, izvērtēju, kontrolēju. Interesanta ir šī starptautiskā pieredze.

Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

4finance ir korporatīvais nosaukums, bet plašāk mūs pazīst ar mūsu zīmoliem, ko mēs pārstāvam konkrētā tirgū. Latvijā mūsu zīmoli ir SMScredit.lv, Vivus.lv un Ondo.lv. SMScredit.lv nosaukums skaidri «pasaka», kas un kāds ir pakalpojums. Vivus.lv nosaukuma ideja nāk no franču («vivre»), itāļu («vivere») un latīņu («vivere») vārdiem, kas nozīmē «dzīvot». Savukārt Ondo.lv nosaukumam idejas ierosināja mūsu kolēģi. Visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi - 4finance labdarības fonds Labie darbi jau nosaukumā «akcentē», kas mums ir svarīgi - ko mēs darām un ko aicinām darīt arī pārējai sabiedrības daļai.

Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Pirmos izsniegtos kredītus pierakstījām uz dzeltenajām līmlapiņām. Tā bija mūsu «klientu datubāze».

Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Mums te pietrūks vietas, lai uzskaitītu visas izmaiņas, ko vēlamies redzēt. Bet, ja runājam nopietni – vispirms, es gribētu redzēt konstruktīvu likumu pieņemšanas procesu, un tad, kad likums ir pieņemts, lai visas iesaistītās puses respektē to, kas ir likumā un nemēģina atrast to, kā tur nav. Mums, uzņēmējiem, ir svarīgi justies droši par konsekventiem, vienādiem spēles noteikumiem, kas nemainās «spēles laikā». Lai nezūd sajūta, ka dzīvojam, strādājam, maksājam nodokļus tiesiskā valstī.

Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Jo vairāk atbalstām dzīvnieku patversmes, jo vairāk iedziļināmies problēmās un uzzinām par cilvēku rīcību, nesakārtoto sistēmu valstī. Pagaidām, cik izskatās, mēs cīnāmies, nevis ar cēloņiem, bet ar sekām. Vajadzīgs valsts atbalsts un gribēšana palīdzēt, jo pamests dzīvnieks, ir pamesta dzīva radība. Ar ko viņš ir sliktāks par cilvēku?

Patīkami - Maira Brieža uzvara pār Durodolu. Lai gan kādreiz man boksa cīņas šķita nebaudāmas, izjūtas, kas mani pārņēma, skatoties šo cīņu, neesmu izjutis nevienā citā sporta mačā. Tagad es saprotu, kāpēc cilvēki boksa ringa tribīnēs lec kājās, kliedz no sajūsmas - tās ir neaprakstāmas sajūtas, ko izjutu arī es, skatoties šo leģendāro maču.

Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Ēdiens un vieta man nav tik svarīga kā kompānija, ar kuru esmu. Labā kompānijā jebkuras vakariņas var būt vislabākās. 

Kura grāmata ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Nesen izlasīju Remarka Trīs draugus. Fascinējoši laba grāmata, ko pirmo reizi mēģināju lasīt, kad man bija kādi 14 gadi. Īpaši tālu ar lasīšanu netiku, bet vienmēr paturēju prātā, ka vajag izlasīt līdz galam. Aizvadītajos Ziemassvētkos šo grāmatu saņēmu dāvanā, un tas bija «likteņa pirksts», ka beidzot tā ir jāizlasa. Tiešām fascinējoša grāmata par attiecībām, draugiem, mīlestību un zaudējumu. Iesaku izlasīt katram!

Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Jo es vairāk daru, jo lielāku enerģijas pieplūdumu izjūtu. Mājās esmu ļoti reti, jo īpaši vasarā patīk būt aktīvam - sportot, kāpt klintīs, izbraukt ar moci, satikties ar draugiem, pavadīt laiku ar ģimeni, iedzert vīnu.

Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Kā saka, vienīgā lieta, kur tu dzīvē naudu nevis tērē, bet investē – tas ir ceļojot! Tad nu es to naudu visticamāk investētu :-)

Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti!

Džeks sēž mājās un dzird, ka kāds klauvē pie durvīm. Aiziet, atver tās un redz, ka uz sliekšņa stāv gliemezis. Džeks paņem gliemezi un met to, cik tālu vien var.

Trīs gadus vēlāk atkal kāds klauvē pie durvīm. Atverot durvis, džeks redz, ka atkal ir tas pats gliemezis. Gliemezis saka: «Nu, kas TAS vispār bija!?»

Novēlu jums visiem gliemeža neatlaidību!

Informācija par rubriku: Jautājumi visiem šīs rubrikas dalībniekiem ir vienādi. Atbildes dalībnieki sniedz rakstiski.

Tevi varētu interesēt

Verot durvis pēc rekonstrukcijas, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs mēneša laikā piesaistījis...

Visvairāk atlīdzību Līgo svētkos pēdējo gadu laikā pieteikts par zaudējumiem, kas radīti...

Patlaban Lielbritānijas referenduma iznākumu ir ļoti grūti prognozēt, uzskata aptaujātie ekonomisti....

Privātpersonām tuvākajā laikā visdrīzāk nedraud komisijas maksas par naudas turēšanu...

Lionels Mesi ir otrs pelnošākais sportists pasaulē, atpaliekot tikai no futbolista Krištianu...

Nepalaid garām

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Pēc ilgstoša karstuma un sutas svētdien daudzviet Latvijā plosījās negaiss ar pērkona...

SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš Līgo svētku noskaņās...

Šā gada 23. jūnijā vārda dienu svinēs 9 949 Līgas, un 24....

Ar sērfošanai piemērotu vēju un skrējienu pēc Jāņu vainaga pagājušajā sestdienā...

«Tā kā aptuveni desmit gadu esmu nostrādājis arī valsts struktūrās vairākos amatos...

Otrdienas pēcpusdienā Rīgu sasniedza pamatīgas lietusgāzes, galvaspilsētas ielas pārvēršot...

Visvairāk atlīdzību Līgo svētkos pēdējo gadu laikā pieteikts par zaudējumiem, kas radīti...

Gatavojoties starptautiskajai jogas dienai, kas visā pasaulē tiek atzīmēta 21.jūnijā, vairāk nekā...

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - fotostāstu par aizvadītajā...

Portāls db.lv publicē informāciju par pasākumiem, uz kuriem šīs nedēļas nogalē un...