Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Medusmaizes solījumi aizbraucējiem. Vai visiem? 

Publiskajā telpā parādījies vidējās algas slieksnis – 1400 eiro mēnesī, pie kura varētu sākties reemigrācija. Nav pamata ekspertu teikto apšaubīt, īpaši tādēļ, ka daudzas izmaksas Latvijā ir zemākas nekā Rietumeiropas valstīs.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2018. gada 13. jūlijs plkst. 6:50

Piemēram, Rīgas centrā iespējams noīrēt labu vairākistabu dzīvokli par 350 eiro mēnesī. Nav daudz tādu metropoļu, kur tas būtu iespējams. Tāpat lētākas ir arī transporta izmaksas. Nemaz nerunājot par to, ka Rīgā ir lētāks gan frizieris, gan manikīrs, salīdzinot ar Parīzi, Madridi vai Berlīni. Respektīvi, Rietumeiropā par konkrēto darbu cilvēks, iespējams arī nopelnīs vairāk par 1400 eiro mēnesī, taču daudz lielāki salīdzinājumā ar Latviju būs arī obligātie izdevumi.

Turklāt Latvijā bonusā klāt nāk arī māju un dzimtenes sajūta, draugi un radi. Lielisks piemērs ir zinātnieks Andris Ambainis, kuram bijuši lieliski darba piedāvājumi ārzemēs ar daudzkārt augstāku samaksu nekā Latvijā, tomēr viņš izvēlējies darbu pašmājās, jo arī šeit saņemtā alga, lai gan mazāka nekā svešumā, ir pietiekama, lai justos komfortabli.

Skarbā realitāte ir tāda, ka vienkāršo darbu veicējiem, kas darba tirgū var pretendēt tikai uz nedaudz vairāk par minimālo algu, vēl ilgi Latvija nebūs pievilcīgākā vieta dzīvošanai.

Ja raugāmies, kas ir tie cilvēki, kas, pieaugot algām, pirmām kārtām varētu atgriezties mājās, ir jāteic, ka tie ir jauni cilvēki ar labu izglītību un tādi, kam ir sava profesija. Tā, piemēram, ir visas cerības, ka varētu atgriezties būvniecības speciālisti, tāpat jauni cilvēki ar labu izglītību. Lielais jautājums, kas notiks ar mazkvalificēto darba spēku, kas pašlaik ārvalstīs strādā, piemēram, uzkopjot viesnīcu numuriņus, lasot sēnes, pļaujot zāli utt.? Mans pieņēmums, ka pašlaik Latvija šiem cilvēkiem nevar piedāvāt neko konkurētspējīgu. Ja kvalificēto profesionāļu atalgojums tiešām jau visai drīz varētu vidēji sasniegt 1400 eiro mēnesī, tad skaidrs, ka tā nebūs darba alga, kuru maksās mazkvalificētiem strādniekiem.

Domāju, ka, saglabājoties pašreizējiem ekonomikas izaugsmes tempiem, profesionāļu algas aizvien vairāk pietuvosies tādam līmenim, lai ar savu algu cilvēki šeit, Latvijā, varētu justies komfortabli. Tajā pašā laikā ir visai maz cerību, ka 1400 eiro algu drīzā nākotnē varētu saņemt pārdevēji, viesnīcu numuriņu uzkopēji, ātrās ēdināšanas iestādēs nodarbinātie un citi mazkvalificētu darbu strādājošie. Visticamāk, ka vienkāršo darba darītāju algas vēl ilgi atpaliks no Rietumeiropas līmeņa. Līdz ar to, domājot par reemigrācijas pasākumiem, tiem jābūt mērķtiecīgi orientētiem uz to auditoriju, kurai tiešām mēs varam izteikt konkurētspējīgu piedāvājumu. Pagaidām izskatās, ka tie ir jauni cilvēki ar labu izglītību un profesiju. Skarbā realitāte ir tāda, ka vienkāršo darbu veicējiem, kas darba tirgū var pretendēt tikai uz nedaudz vairāk par minimālo algu, vēl ilgi Latvija nebūs pievilcīgākā vieta dzīvošanai.

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 27. jūnijs plkst. 7:07

Valdība ir atbalstījusi Ekonomikas ministrijas virzītos grozījumus Konkurences likumā, kas paredz...

2018. gada 25. jūnijs plkst. 6:45

Latvijā pērn attālināti strādājošo darbinieku īpatsvars veidoja 2,1% no kopējā strādājošo...

2018. gada 22. jūnijs plkst. 7:36

Pirms nogriez, septiņreiz nomēri! Kas skrien kā vējš, atduras kā miets. Dari,...

2018. gada 21. jūnijs plkst. 7:02

Šis nav komentārs no sērijas – vaimanoloģija no iedomātā portāla visslikti.lv. Skaitļi...

2018. gada 20. jūnijs plkst. 7:44

Astoņdesmit procenti Latvijas iedzīvotāju nespēj sev iegādāties mājokli, tostarp arī kredītā....

Nepalaid garām

Mēbeļu veikals–noliktava Likvy LV Jūrkalnes tehnoloģiskajā parkā ir atvērts tikai izpārdošanas...

Rīgā plānots ieviest jaunu aplikāciju Flipix, kas apmaiņā pret reklāmu noskatīšanos sniegs...

Akciju tirgus galvenā ziņa janvārī – pasaules gals nav iestājies. Tie, kas neseko...

Kamēr lielajiem uzņēmumiem uzrādīt strauju izaugsmi ir salīdzinoši grūti, mazāki uzņēmumi,...

Vēl pirms diviem gadiem Pārdaugavā, Robežu ielas koka namā, čakli strādāja vietējais...