Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Pāridarītājs aiziet pliks 

Pret seksuālo izmantošanu darba vietās pērnruden izvērstās kampaņas #MeToo vaininieks Hārvijs Veinsteins nu jau ir ne vien atlaists, bet arī palicis bez neviena centa no paša radītās kompānijas pārdošanas. Tas ir pozitīvi vērtējams precedents par korporatīvās kultūras nozīmi biznesa modelī arī tādām jurisdikcijām, kuru tiesu prakse nebalstās precedentos.

Didzis Meļķis - DB starptautisko ziņu redaktors, 2018. gada 05. marts plkst. 7:46
Tevi varētu interesēt

Kopš pērnā rudens, kad mediji publiskoja liecības par aktrišu sērijveida seksuālo izmantošanu The Weinstein Company (TWC), kinokompānija ir centusies izvairīties no bankrota, piesaistot jaunus investorus un mainot tēlu, sākot ar sava dibinātāja H. Veinsteina atlaišanu. Vēl gada sākumā šķita, ka investoru piesaiste izdosies un TWC varētu pārdot investoru grupai par 275 miljoniem USD plus 225 miljonu USD parādsaistību pārņemšana. Ja tas būtu noticis bez tiesībsargu iejaukšanās, sava daļa no tā tiktu arī TWC akcionāriem, kas vai nu paši bijuši varmākas, vai arī katrā ziņā ir bijuši lietas kursā par valdošo seksisma kultūru. Tomēr tā vis nenotika, jo šādu scenāriju – ņemsim vērā, ka turklāt likumam atbilstīgu scenāriju! – par netiesisku uzskatīja Ņujorkas ģenerālprokurors. Lai gan TWC darbība asociējas ar Holivudu, kompānija ir reģistrēta un tās galvenais ofiss atrodas Ņujorkā, un pavalsts ģenerālprokurors, īsi pirms līdzējas puses bija gatavas teikt «hop!», TWC un tās dibinātājus brāļus Veinsteinus iesūdzēja Manhetenas Augstākajā tiesā, uzliekot darījumu uz bremzēm.

Tas ir pozitīvi vērtējams precedents par korporatīvās kultūras nozīmi biznesa modelī arī tādām jurisdikcijām, kuru tiesu prakse nebalstās precedentos.

Apsūdzība bija par dzimumu diskrimināciju un seksuālu uzmākšanos, izmantošanu un piespiešanu, ko aizliedz pavalsts likumi. Prokurora prasība bija, ka jebkura veida TWC aktīvu pārdošanai ir jānodrošina kompensācijas cietušajām, turpinoša kompānijas darbinieku aizsardzību, kā arī lai pāridarītāji un šādas prakses pieļāvēji no darījuma «netaisni neiedzīvotos», teikts Erika T. Šneidermana iesniegtajā prasībā.

Šai apņēmīgajai rīcībai ir kļuvušas redzamas arī konsekvences. Investoru grupa ar Baraka Obamas laika Mazo uzņēmumu administrācijas vadītāju Mariju Kontrerasu- Svītu un miljardieri Ronu Bērklu vadībā ziņo par sekmīgām pārrunām ar ģenerālprokuroru un vienošanos par zaļo gaismu pārņemšanas darījumam. Tā būtiskās detaļas ir 90 miljonu kompensāciju fonds seksuālo nodarījumu upuriem, kā arī H. Veinsteina un viņa brāļa Boba izslēgšana no labuma guvējiem pārņemšanas darījuma iznākumā. Abiem brāļiem kopā piederēja 42% TWC akciju. Tāpat izlīgums paredz, ka jaunās kompānijas vadībā vairākums būs sievietes.

Pāridarītājs aiziet pliks – tā ir pareizā tiesiskuma aksioma jebkurā tieslietu sistēmā. Lai tā būtu anglosakšu vai kontinentālā sistēma, tās reālā efektivitāte ir atkarīga no pašiem tiesiskuma nesējiem. Amerikā ir «tiesiski» linčojuši melnādainos un ierādījuši sievietēm «vietu», tomēr viņi ir spējuši radīt precedentus un normas pretējam. Līdzīgi arī likuma burts kontinentālajā sistēmā nav pašu burtu, bet gan atbildīgu likumsargu ziņā.

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 27. februāris plkst. 6:33

Grūti spriest, cik liela daļa ABLV bankas kraha stāstā ir ekonomiski un cik politiski jautājumi, tomēr šie notikumi, kuru liecinieki pašlaik varam būt, ir signāls tam, ka ierastā kārtība acu priekšā jūk un brūk.

2018. gada 26. februāris plkst. 7:12

Mērķtiecīgi jāaudzina raksturs, domājot par dzīvi bez ES fondu baudvielas injekcijām valsts ekonomikā tuvākā vai tālākā nākotnē.

2018. gada 23. februāris plkst. 7:59

Premjera Māra Kučinska valdībai nule apritējuši divi gadi. Par šo valdību, kas...

2018. gada 21. februāris plkst. 6:04

Neskatoties uz to, ka ārā gaisa temperatūras turpina kristies, Latvijas viedokļu telpā iet karsti. Tas nav brīnums, jo, lai arī Latvijā jau kopš 90. gadiem ir piedzīvotas vairākas banku krīzes, šā brīža situācija tomēr sava vēriena ziņā ir unikāla.

2018. gada 20. februāris plkst. 8:12

Tajā pašā laikā sava taisnība ir arī zināmajam teicienam – if you pay peanuts, you get monkeys (ja jūs maksājat ar zemesriekstiem, jūs saņemat mērkaķus).

Nepalaid garām

7,03 miljoni eiro – tāds bijis lielākā Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā pērn...

Šobrīd Latvijas veikalos nav iespējams iegādāties AS Dzintars krēmu Niveja, biznesa portālam...

Dzērienu ražotājs Coca-Cola pirmo reizi atklājis, ka viena gada laikā tas izmanto...

Kontekstā ar pašlaik aktuālajiem Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parādiem sociālajos tīklos...

Saskaņā ar starptautiska pārtikas atkritumu mazināšanai veltīta projekta Fusions datiem aptuveni...

Grupas Prāta Vētra bundzinieks, mūziķis Kaspars Roga šā gada maija sākumā skatītājiem...