Nodokļi

Samazinātais PVN dod pirmos rezultātus

Sandra Dieziņa, 18.01.2018

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

#Jau šobrīd, izrakstot pavadzīmes, var vērot, ka līdzekļi ir pamatīgi ietaupīti.

Samazinātais PVN augļiem un dārzeņiem dod pirmos rezultātus, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Pēc PVN samazināšanas Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem līdz 5% jau ir pirmais efekts, liecina ražotāju un tirgotāju aptauja. Jāatgādina, ka samazinātā PVN likme attiecas uz mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem dārzeņiem, augļiem un ogām, bet tā netiek piemērota, ja šie produkti ir, piemēram, saldēti, sālīti vai kaltēti. PVN 5% likme netiek piemērota tādiem augļiem, ogām un dārzeņiem, kurus Latvijā neaudzē, piemēram, banāniem, mandarīniem, citroniem, batātēm, kā arī tādiem produktiem, kurus audzē nelielos apjomos, piemēram, arbūziem, melonēm, vīnogām, paprikai, sēnēm.

Lai arī vēl daudz nezināmo un vēl nav aprēķinātas darba algas par gada pirmo mēnesi, kooperatīvās sabiedrības Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa teic, ka jau šobrīd, izrakstot pavadzīmes, var vērot, ka līdzekļi ir pamatīgi ietaupīti. Lai arī liekas, ka apgrozījums ir mazāks, ietaupītā summa liecina par pozitīvajiem ieguvumiem. Lielais pluss ir tas, ka veikalos augļi un dārzeņi ir lētāki un tas rada iespējas pircējiem tos iegādāties par zemākām cenām, viņa vērtē un cer, ka PVN samazināšana ļaus samazināties ēnu ekonomikai. To gan varēs redzēt pavasarī, kad sāksies t.s. ielu tirdzniecība un parādīsies pirmā zemene vai pirmais kāposts. Detalizētāks PVN samazinājuma izvērtējums un konkrēti ieguvumi varētu būt zināmi februāra sākumā.

Arī tirgotāji neslēpj – pirmie pozitīvie ieguvumi jau ir pamanāmi. SIA Maxima Latvija komunikācijas speciāliste Zane Udrase informē, ka šogad pirmajās divās janvāra nedēļās salīdzinājumā ar pērnā gada sākumu Maxima veikalos par aptuveni 5% pieauguši pārdošanas apjomi Latvijai raksturīgajiem dārzeņiem. Savukārt Latvijai raksturīgo augļu pārdošanas apjomi ir nedaudz samazinājušies. Toties mūsu valstij raksturīgo ogu pārdošanas apjomi šī gada sākumā pieauguši pat vairākas reizes. Iedzīvotāji visvairāk no ogām savos iepirkumu groziņos ir likuši lielogu dzērvenes, kam pārdošanas apjomi arī ir visstraujāk pieauguši.

«Kopumā ņemot, visvairāk pirktie augļi veikalos top! decembrī bija mandarīni un banāni, kam netiek mainīta PVN likme. Savukārt visvairāk pirktie dārzeņi bija kartupeļi un gurķi, kam līdz ar normatīvu izmaiņām tika samazināta pārdošanas cena. Vai tāpēc tos tagad pērk vairāk, šobrīd vēl ir grūti pateikt, jo decembrī kopumā tirdzniecības apjomi ir lielāki, nekā tie ir janvārī, kā arī šobrīd ir pagājis salīdzinoši īss laiks, lai vilktu paralēles un analizētu kopsakarības, jo augļu un dārzeņu cenas ir svārstīgas katru dienu – mainās sezona, piegādātāju piedāvājums, līdz ar to arī pārdošanas cenas plauktos,» komentē veikalu tīkla top! mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Priedīte.

Visu rakstu Sāk izjust efektu lasiet 18. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.