Tehnoloģijas

Sargā naudu un datus

Kristīne Stepiņa, 09.10.2018

Iļja Sapožņikovs, SIA Eurosafe valdes loceklis.

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Stājoties spēkā Eiropas Savienības (ES) Vispārīgās datu aizsardzības regulai, palielinājies pieprasījums pēc seifiem dokumentu un datu nesēju glabāšanai.

Seifi sen vairs nav tikai ugunsdrošas metāla kastes, kurās glabāt naudu no garnadžiem. Tie ir aprīkoti ar elektronisku vadību, tajos ir iestrādātas slēdzenes ar biometriskās piekļuves kontroli, autentificējot lietotāja pirkstu nospiedumus. Skaidras naudas darījumu apjoma samazināšanās nebūt nav ietekmējusi seifu ražotāju un tirgotāju biznesu, jo seifi arvien biežāk tiek izmantoti, lai bēdzinātu dažādus datu nesējus.

Kopš šā gada 25. maija, kad sājās spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula, uzņēmumu un privātpersonu interese par slēdzamo metāla mēbeļu un seifu iegādi ievērojami pieauga, stāsta SIA Eurosafe valdes loceklis Iļja Sapožņikovs.

SIA Eurosafe ir bulgāru ražotāja Promet pārstāvis Latvijā. Pieprasītākie ir uguns un uzlaušanas drošie seifi un metāla skapji. «Cilvēki vēlas pasargāt savu naudu un dokumentus no abiem iespējamajiem ļaunumiem – nozagšanas un sadegšanas. Tāpat šobrīd pastiprināti tiek sargāti arī visi datu nesēji,» viņš klāsta. Biežāk seifus pērk finanšu institūcijas, valsts iestādes, lombardi un privātpersonas. Tā kā bankās seifu izmantošana ir dārga un ne visi tām uzticas, ir privātpersonas, kas iegādājās seifus.

«Ja mājās ir signalizācija, seifa uzlaušanas drošības klase ir augsta un tas ir atbilstoši piestiprināts, mājās ir tikpat droši glabāt naudu kā bankā,» uzskata I. Sapožņikovs. Pavisam ir piecas seifa uzlaušanas drošības klases. Seifi tiek testēti specializētās laboratorijās, izmantojot tādus instrumentus, kurus pielieto profesionāli kramplauži. Ja produkts izpilda testa nosacījumus, tam tiek piešķirts atbilstošs sertifikāts un attiecīga uzlaušanas drošības klase.

Latvijā ir vairāki seifu ražotāji, taču to produkcija nav sertificēta pēc ES starndartiem, jo sertifikācijas process ir dārgs. «Seifs nav tikai slēdzama metāla kaste, bet tas ir instruments ar noteiktām funkcijām, proti, pasargāt pret zādzībām un ugunsgrēkiem. Tā drošības parametri ir būtiski apdrošinātājiem un apsardzes kompānijām,» uzsver I. Sapožņikovs.

Tāpat uzņēmumos un valsts iestādēs ir pieprasīti mobilie arhīvi, grāmatvedības skapji un ugunsdrošas kartotēkas.

Drošības sistēmās aizvien plašāk tiek izmantotas jaunas informāciju tehnoloģijas, taču ir vērtības, kuras tiek un vienmēr tiks pasargātas, glabājot ugunsdrošos metāla skapjos vai seifos, atzīst apsardzes kompānijas SIA Koblenz Drošība valdes priekšsēdētājs Raivis Terinks. «Mūsdienās populāri ir seifi ar elektronisku vadību, kas ļauj iestatīt laika limitu seifu atvēršanai, diennakts laikus, kuros seifu var atvērt, un pat personificētas paroles katram lietotājam,» viņš informē, atgādinot, ka seifu drošums ir atkarīgs no seifa klases, pielietojuma mērķa un ražotāja.

Visu rakstu Sargā naudu un datus lasiet trešdienas, 9.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!