Vispārīgā datu aizsardzības regula: neļauties panikai 

Galvenais – neļauties panikai, tāds ir galvenais vēstījums DB HUB organizētajā seminārā Datu aizsardzības regula - kas jāizdara uzņēmumam līdz 25. maijam?.

Monta Glumane, 24.4.2018

Ar šī semināra palīdzību vēlamies parādīt semināra dalībniekiem soļus, kas tieši jādara un ar ko jāsāk, lai uzņēmums būtu gatavs datu aizsardzības regulai. Šā gada 25. maijā stājas spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula (GDPR), kas attiecas uz visām 28 ES dalībvalstīm. Datu aizsardzības normatīvu pamatietvars ir palicis nemainīgs, tomēr jaunā regula akcentē uzmanību uz fiziskās personas datu aizsardzību. Datu turētājiem ir jānodrošina, ka dati ir drošībā. Lielai vai mazai organizācijai ir jāzina, kādi dati tai ir, kur tie atrodas un kā tiek nodrošināts, ka neviens tiem nevar piekļūt un nopludināt. Tas nozīmē ne tikai iekšējo regulējumu, bet arī to, ka darbinieki ir apmācīti, ir drošas IT sistēmas.

Eiropas personas datu aizsardzības speciālists (CIPP/E), zvērināts advokāts, Latvijas Sertificēto personas datu aizsardzības speciālistu asociācijas dibinātājs un valdes loceklis, Biznesa augstskolas Turība lektors un absolvents Ivo Krievs, kurš ir arī šī semināra lektors, pirms pasākuma biznesa portālam db.lv norādīja, ka «panika, protams, pieaug, jo pēc mēneša stājas spēkā regula. Droši vien, ka vēl līdz 25.maijam augs tā panika un, cerams, ka tad visi sapratīs, ka nav jau tā, ka pirmajā dienā pēkšņi, kāds nāk un klauvē pie durvīm.»

«Panika ir tāpēc, ka nezina, ko darīt. Tirgū piedāvā visu ko nopirkt, bet neviens jau īsti nezina, ko vajag nopirkt. Es mēģināšu izstāstīt, ko pašiem darīt, lai zinātu, kas saimniecībā notiek, zinātu riskus, kā tos nomenedžēt. Sniegšu paraugus, ko un kā soli pa solim vajadzētu izdarīt,» skaidro I. Krievs.

«Nav jāuztraucas par visiem datiem, bet šajā kontekstā jāuztraucas par fiziskas personas datiem. Svarīgi saprast, piemēram, ka ir jābūt likumīgam pamatam katru reizi, kad dati tiek ievākti, jāizmanto pēc iespējas mazāk datu kaut kādu mērķu sasniegšanai, kā arī jāzina galvenās datu subjekta tiesības, ko darīt, ja subjekts atnāk un pieprasa izdzēst visus personas datus, kā rīkoties attiecībā uz to,» stāsta semināra lektors.

«Uzņēmējiem vajadzētu saprast, kas notiek. Neaiztaisīt acis un necensties nopirkt kaut kādu sertifikātu. Tas neglābs no tās situācijas. Vislabākais ir pašiem vienreiz saņemties, iziet cauri tam, kas ir lietvedībā, un - esmu pārliecināts, ka 99% viņi paši sapratīs, kur ir riski, kur viss ir kārtībā. Tad vajag uztaisīt plānu, kā novērst trūkumus. Ja arī nenovērš, tad vismaz uzņēmējs zina, ka tur ir risks. Galvenais ir zināt, kas notiek saimniecībā, tad jau riskus var izvērtēt un pieņemt biznesa lēmumu – turpināt to darīt vai pārtraukt,» viņš akcentē.

Tevi varētu interesēt

Saskaņā ar jauno Eiropas Savienības Vispārīgo datu aizsardzības regulu veikalu tīkls Rimi...

Nodalīt konkrētas nozares, kuras Vispārējā datu aizsardzības regula skars visvairāk, nav iespējams....

Pielāgošanās Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām ir investīcija nākotnē, taču...

Lai gan sods par jaunās regulas neievērošu fiziskām personām nedraud, tomēr katra...

Vispārīgās datu aizsardzības regulas stāšanās spēkā ieviesīs diezgan daudz pārmaiņu fotogrāfijas...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Saeima galīgajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā,...

Satversmes tiesa atzinusi grozījumus likumos «Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju»...

Iecerētā čaulas kompāniju ierobežošana bez katra konkrētā uzņēmuma faktisko apstākļu noskaidrošanas...

Šā gada 25. maijā visā Eiropas Savienībā (ES), arī Latvijā, stāsies spēkā...

Rīgas apgabaltiesa šodien, apelācijas kārtībā izskatot tā dēvēto «Latvenergo» krimināllietu,...

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) veicis kratīšanu VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs»...

Līdz ar Sociālā uzņēmuma likuma spēkā stāšanos iezīmējas svarīgs pagrieziena punkts sociālajai...

Izmaiņas pašreizējā Imigrācijas likumā būs jau tuvākajā laikā, savukārt jauns Imigrācijas...Pašlikvidācijas gadījumā aktīvu izstrādes process nav ierobežots ar laika termiņu, 
tādēļ...

Pēc traģiskās apšaudes Floridas pavalsts skolā pagājušajā nedēļā, kas prasīja 17 cilvēku...