Saudzē vidi un naudas maku 

Investēt un iegūt - tāda ir samērā vienkārša formula energoefektivitātes celšanā ražojošiem uzņēmumiem, kuru konkurētspējas latiņa ceļas līdz ar elektrības patēriņa sarukumu.

Linda Zalāne, Latvijas Radio, speciāli Dienas Biznesam, 20.12.2019
1/2

AS Aldaris, investējot 30 tūkstošus eiro, noliktavā nomainījusi visus LED gaismekļus, līdz ar to ietaupa ap diviem tūkstošiem eiro. Ražotnē pilnīgi visi ir elektroiekrāvēji, kas tiek uzlādēti naktīs, kad elektrības cena ir zemāka.

Publicitātes foto

Dienas Bizness uzrunāja trīs Latvijas ražotājus, kuri, ieguldot modernās ražošanas iekārtās, apgaismojumā un ražošanas procesa efektivitātē, sajūt pavisam taustāmu labumu ekonomisko ieguvumu enerģijas izmaksu samazinājuma veidolā, kas, protams, ļauj ietaupīt iespaidīgu naudas summu.

Ilgtspējas pavadā

"Darbs pie "Food Union" energoefektivitātes uzlabošanas notiek nepārtraukti un konsekventi, izmantojot dažādus instrumentus - gan iekšējos, organizatoriskos, piemēram, efektīvāk plānojot ražošanu un darba maiņas, gan finanšu, ieguldot pašu kapitālu un līdzfinansējumu," stāsta Food Union vadītājs Eiropā Normunds Staņēvičs, kurš uzsver, ka rūpes par energoefektivitātes uzlabošanu ir uzņēmuma ikdiena jau daudzu gadu garumā. Taču īpaši tam pievērsās brīdī, kad tika veidota Food Union grupa, tajā apvienojot Rīgas piena kombinātu un Valmieras pienu.

"Vispirms uzstādījām efektīvākās siltumapgādes iekārtas, bet no 2011. gada aktīvi iesaistāmies Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) energoefektivitātes projektos, kā rezultātā ieviesām virkni modernu un tehnoloģisku risinājumu, kas ļāvuši mums būt gan efektīvākiem un videi draudzīgākiem, gan arī produktīvākiem," viņš turpina. Piemēram,tika uzstādītas jaunas automatizētas siltuma patēriņa mērīšanas sistēmas,kompresori un ierīce, kas ļauj samazināt siltuma zudumus, ražošanas un uzglabāšanas telpās uzstādīts LED ap- gaismojums, kā arī veikta daudzu siltumenerģijas iekārtu modernizēšana un to darbības efektivitātes celšana.

"Energoefektivitātes uzlabošanā ieguldījām vairāk nekā divus miljonus eiro. Pašlaik mūsu enerģijas izmaksu samazinājums Latvijā ir apmēram viens miljons eiro gadā. Tas nenoliedzami ir nozīmīgs ekonomisks ieguvums mums kā uzņēmumam. Bet, manuprāt, vēl svarīgāks ir fakts, ka, taupot enerģiju, mēs varam radīt labāku vidi mūsu patērētājiem, kā rezultātā ar lepnumu varam teikt - ja ražots Latvijā, tātad ražots labākā, zaļākā un veselīgākā vidē," uzsver N. Staņēvičs. Viņaprāt, energoefektivitātes celšana nepārprotami uzlabo uzņēmuma konkurētspēju, turklāt dažādos aspektos.

Energoefektivitāti veicinošie pasākumi ļauj ražot daudz efektīvāk, kā arī bieži kļūst par jaunu stimulu turpmākai rīcībai - strādāt vēl gudrāk un ilgtspējīgāk. "Piemēram, mūsu jaunie, īpaši precīzie siltumenerģijas mērīšanas un analītikas rīki palīdz ne tikai optimizēt siltuma ražošanu, bet arī samazināt izmešu daudzumu, līdz ar to tiek samazināta ietekme uz ārējo vidi. Tai pašā laikā jaunais aprīkojums bieži nozīmē arī iekšējās uzņēmuma vides kvalitātes uzlabošanos, kas mūsu kolēģiem ļauj justies darbā vēl labāk. Taču mēs neplānojam apstāties. Saskaņā ar Food Union attīstības plāniem, turpināsim investēt energoefektivitātes uzlabošanā arī turpmāk kā Latvijā, tā citās mūsu ražotnēs Eiropā," viņš turpina.

N. Staņēvičs nenoliedz, ka viņu uztrauc arī valsts enerģētikas politika, un, viņaprāt, ir svarīgi, lai valsts enerģētikas nodokļu un tarifu politika būtu skaidra un stabila vismaz vairākus gadus uz priekšu. "Valsts un ES sniedz neaizstājamu palīdzību liela mēroga projektu īstenošanā, turklāt daudzi no tiem bez šī atbalsta, iespējams, nemaz netiktu īstenoti. Bet mēdz arī gadīties, ka, no vienas puses, programmas ir pieejamas, bet, no otras puses, dalība tajās tiek ierobežota - šī ir vieta izaugsmei," viņš turpina.

Komplekss pasākums

"Resursu cenas aug - elektrība, dīzelis, akcīze u.c., tāpēc uzņēmumiem jāmeklē risinājumi, kā šo izmaksu kāpumu absorbēt. Energoefektivitātes attīstīšana ir viens no veidiem. Veiksmīga energoresursu izmantošana ir priekšnosacījumus efektivitātei, kas tiešā veidā korelē ar produkta pašizmaksas samazināšanu. Tas ir pietiekami svarīgs aspekts, kāpēc jebkurai energoefektivitātes pārvaldībai noteikti jāseko līdzi, t.i., nodrošinot struktūru, lai resursi tiek izmantoti ne tikai nepieciešamības brīžos, bet arī vienīgi konkrēti paredzētos apjomos. Man ir gandarījums, ka AS Aldaris kopumā energoefektivitātes uzlabošanā ir gājusi uz priekšu, turklāt arī darbinieku vidū notiek domāšanas un paradumu maiņa," stāsta AS Aldaris Loģistikas departamenta vadītājs Edgars Bērziņš.

Viņaprāt, energoefektivitātes uzlabošanā nav sīkumu - tas ir komplekss pasākums, kur uzņēmuma aktivitātes nedrīkst notikt atrauti no darbinieku ikdienas. Aldaris pārskatījis savas saimniekošanas un enerģijas izmantošanas lietderību un secinājis, ka var izmantot savas telpas krietni lietderīgāk, patērējot mazāk enerģijas un atjaunojot biroja ēku, tādā veidā samazinot enerģijas patēriņu - mazāk lampu, mazāk nepieciešams siltuma,neejot klasisko siltināšanas ceļu, bet analizējot telpu noslodzi un atrodot risinājumu, kā efektīvāk pārvaldīt īpašumus.

"Noteikti varu izcelt LED gaismekļu nomaiņu noliktavā. Investīcijas bija vairāk nekā 30 tūkstoši eiro, to divos gados plānojam atmaksāt. LED projekta ietaupījums mēnesī ir ap diviem tūkstošiem eiro. Tāpat mums pilnīgi visi ir elektroiekrāvēji - uzlādējam tos naktīs, kad elektrības cena ir zemāka.Runājot tieši par elektrību, investējām skaitītājos, kas fiksē enerģijas patēriņu stundās. Līdz ar to cenšamies pielāgot nepieciešamos procesus tajos brīžos, kad enerģijas cena tirgū ir lētāka," ikdienas elektrības patēriņa taupīšanas pieredzē dalās E. Bērziņš.

Investējot ražošanas jaudu palielināšanā, uzņēmuma ražotnē uzstādītas jaunas alus raudzēšanas tvertnes, kuru augstā tehnoloģiskā kvalitāte un automātika ļauj ne tikai pilnībā kontrolēt daudzveidīgo alus šķirņu brūvēšanas procesu, bet arī atbilst augstākajiem ilgtspējīgas ražošanas standartiem."To tehnoloģiskais risinājums un efektīvā skalošanas sistēma ļauj samazināt izlietotās elektroenerģijas un ūdens patēriņa apjomu, kā arī samazināt ražošanas procesā radītos CO2 gāzes apjomus un novērst alus zudumus,"viņš skaidro.

Būtiskāko energoefektivitātes risinājumu ieviešana Aldarim ir izmaksājusi ap 35 tūkstošiem eiro ar atmaksāšanās periodu 2,5 gadu laikā. "Ņemot vērā, ka šobrīd pasaulē un tirgū notiek elektrifikācija, tad, sekojot līdzi globālajām tendencēm, domāju, ka noteikti mēs pie tā strādāsim arī turpmāk. Arī nākotnē, investējot un uzlabojot iekārtu lietderības koeficientus, ir iespējams ievērojami samazināt energopatēriņu. Tāpat iespējams, ka arī mēs ar savu ražošanu varam nodrošināt elektrības pārdošanu kopējā tīklā. Jebkāds atbalsts no valsts puses ir vērtējams pozitīvi. Pieņemu, ka projektu rakstīšana ir galvenā lieta, kas atbaida uzņēmējus vēl vairāk izmantot atbalsta iespējas, taču jau minēju - lai sasniegtu vēlamos rezultātus, ir nepieciešams ieguldīt darbu un savu laiku," pārliecināts E. Bērziņš.

Ar tālejošu skatu

Jau būvējot pirmo rūpnīcu Baltijā, Latvijas sauso un lietošanai gatavo būvmateriālu ražotājs Sakret izmantoja visas tolaik pieejamās tehnoloģijas, lai elektroenerģijas patēriņš būtu maksimāli zems. "Mūsu filozofija ir darīt visu, lai ieguldījumi ražošanā būtu maksimāli energoefektīvi un ilgtspējīgi un pēcāk nenāktos veikt būtiskas investīcijas, kas prasītu arī ražošanas cikla pārtraukšanu. Protams, ir pagājuši vismaz desmit gadi, kopš esošās rūpnīcas Baltijas valstīs tika uzbūvētas, un laiku pa laikam ir jānomaina viena vai otra iekārta, ko arī darām, izvēloties tās pēc iespējas energoefektīvākas," stāsta AS Sakret Holdings padomes priekšsēdētājs Andris Vanags.

Viņš aplēsis - ja šodien tiktu veiktas investīcijas jaunu iekārtu iegādē, nomainot esošās iekārtas, kas ir 10-15 gadu vecas, tad elektroenerģijas patēriņš samazinātos par aptuveni 15% , bet dabasgāzes - par aptuveni 35%.A. Vanags uzsver, ka energoefektivitāte ražošanā ir būtiska konkurētspējas priekšrocība, jo tā palīdz samazināt ražošanas izmaksas. Viņaprāt, ne mazāk būtiska ir arī uzņēmuma atbildīga attieksme pret vidi, kas ir viens no svarīgiem biznesa ilgtspējas faktoriem. "Runājot par iespējamiem klupšanas akmeņiem, ražošanā svarīgs ir ekonomiskais pamatojums - pirms veikt investīcijas, ir jāveic atbilstoši efektivitātes aprēķini. Attiecībā uz valsts atbalsta programmām energoefektivitātes paaugstināšanai es pozitīvi vērtēju jebkuru šāda veida atbalsta pasākumu, jo tie palīdz uzņēmumiem ātrāk ieviest enerģijas taupīšanas pasākumus ražošanā, taču Sakret pagaidām nav izmantojis šāda veida programmu atbalstu," stāsta A. Vanags.

Tevi varētu interesēt

Enerģijas datu plūsmai mūsdienīgā uzņēmumā vajadzētu būt tikpat pārskatāmai kā finanšu...

Energoefektivitāte un sakārtota darba vide ir SIA "Jūrmalas Mežaparki" ieguvums pēc energoefektivitātes...

Mūkusalas Biznesa centrā pēc energoefektivitātes pasākumu veikšanas enerģijas patēriņš...

Par 62% samazinājies siltumenerģijas patēriņš “Liepājas bērnu un jauniešu centrā” Krūmu...

Jau decembrī tiks izsludināta projektu pieņemšana SAM 4.1.1. programmā Veicināt efektīvu energoresursu...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Lai gan spēcīgais vējš pierimās vien naktī, AS "Sadales tīkls” personāls diennakts...

Būvvalde ir akceptējusi pirmās ūdeņraža ražošanas, uzpildes un uzglabāšanas stacijas, kas atrodas...

Enerģijas datu plūsmai mūsdienīgā uzņēmumā vajadzētu būt tikpat pārskatāmai kā finanšu...

Ziemeļu Investīciju banka (NIB) un Latvijas energoapgādes uzņēmums AS "Latvenergo” ir noslēguši...

Energoefektivitāte un sakārtota darba vide ir SIA "Jūrmalas Mežaparki" ieguvums pēc energoefektivitātes...

Oficiāli atklāts Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojums Balticconnector – divvirzienu...

Starptautiskajā pirmsakselerācijas programmā "Primer" atlasīti 14 uzņēmumi no Latvijas un ārzemēm....

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro ticies ar Igaunijas ekonomikas un infrastruktūras ministru Taavi...

Mūkusalas Biznesa centrā pēc energoefektivitātes pasākumu veikšanas enerģijas patēriņš...

Nākamā gada sākumā tiek gaidīts paziņojums no Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas...