Pirmajā vietā apgaismojums 

Ieguldījums apgaismojumā ir visbiežāk īstenotās investīcijas uzņēmumu energoefektivitātes paaugstināšanai, liecina Dienas Biznesa veiktā uzņēmumu vadītāju aptauja. Investīcijas apgaismojuma nomaiņā 71,6% aptaujas dalībnieku nosauc kā reāli veiktos ieguldījumus energoefektīvos pasākumos. Nākamie biežākie ieguldījumi ir ēku siltināšanā un logu nomaiņā, ko veikuši 62,2% respondentu, bet 43,3% aptaujāto uzņēmumu norāda, ka investējuši apkures sistēmās

Anita Kantāne, 19.9.2019
1/2

Avots: DB

Dienas Biznesa veiktās aptaujas rezultāti parāda reālo situāciju, un tai ir loģisks ekonomisks pamatojums. Apgaismojums ir viens no visvienkāršāk īstenojamajiem energoefektivitātes pasākumiem, kura īstenošanai nepieciešamie ieguldījumi ir mazāki nekā citos, norāda Altum enerģētikas eksperts Edgars Kudurs. Apgaismojuma nomaiņā ieguldītie līdzekļi ātrāk tiek atpelnīti, tas pamudina uzņēmējus izšķirties tieši par šādu energoefektivitātes paaugstināšanas soli. Vienā vai divos gados var atmaksāties ieguldītā nauda, atzīst E. Kudurs. Ēku siltināšana un iekārtu nomaiņa ir finansiāli ietilpīgāki ieguldījumi, un to līdzekļu atmaksāšanās periods ir garāks, tādēļ uzņēmēji par šādiem pasākumiem izšķiras, kad redz finansiālas iespējas modernizāciju īstenot.

Dienas Bizness veica uzņēmēju aptauju, taču iedzīvotāji atbildētu līdzīgi, pauž E. Kudurs. Izskaidrojums šādam secinājumam ir pakalpojuma pieejamība – lai ieviestu energoefektīvu apgaismojumu, nav nepieciešamas tik specifiskas zināšanas kā citos modernizācijas pasākumos. «Apgaismojuma nomaiņu iedzīvotāji un arī uzņēmēji uzreiz jūt savā maciņā – elektrības rēķina summa sarūk,» pamato Altum enerģētikas eksperts.

Latvijā pašreiz ir spēkā Energoefektivitātes likums, kurā ir noteiktas uzņēmēju grupas, kurām prasības par energoefektivitātes pasākumiem ir obligātas vai vēlamas.

Vadoties pēc Energoefektivitātes likuma normām, uzņēmumi vai nu ir spiesti, vai paši saprot, ka ir nepieciešams ieviest energoefektīvu ražošanu, lai būtu biznesa virsotnē, vai arī nonāk pie secinājuma, ka nepieciešams samazināt energoresursu izmaksas.

Būt energoefektīvam visbiežāk nozīmē būt videi draudzīgam, un aptaujas rezultāti parāda divas domāšanas nometnes, norāda Altum Mārketinga un komunikācijas vadītājs Kristians Pudans. Vienā nometnē jēdziens «energoefektivitāte» ir kā reliģija, kurai jāseko ticības dēļ. Otrā nometnē ir uzņēmēji, kuri nesāk rīkoties, ja uzreiz neredz pragmatisku segumu, pauž K. Pudans. Ideālā izpratne ir, ka energoefektivitāte ir ilgtspēja un par to nevar nedomāt.

Dienas Biznesa aptauja sasniedza vairākus desmitus tūkstošus lielu auditoriju, uz laikraksta izveidoto aptauju atbildēja 141 respondents. «Tas ir gan labi, gan slikti, jo atbilžu skaits ir kā indikators, cik lielam skaitam uzņēmēju energoefektivitāte ir aktuāla,» skaidro K. Pudans. Viņš pastāsta, ka arī Altum veicis telefonaptauju, uzrunājot 684 uzņēmējus, kuriem energoefektivitāte varētu būt aktuāla enerģijas patēriņa apjoma vai komersanta lieluma dēļ. Tikai četri no Altum uzrunātajiem uzņēmumiem vēlējušies uzklausīt eksperta ieteikumus, kā uzņēmums varētu uzlabot energoefektivitāti. K. Pudans secina, ka nepieciešams mainīties domāšanas veidam un uzņēmējiem jānonāk pie atziņas, ka jāvēlas atstāt mazāku nospiedumu vidē. «141 pozitīvi domājošs uzņēmējs, kas piedalījies Dienas Biznesa aptaujā, ir labs sākums,» secina K. Pudans. Kopumā Latvijā ir vairāk nekā 1000 uzņēmēju, kuriem likums prasa domāt ilgtspējīgi par energoefektivitāti.

Tevi varētu interesēt

Latvija ir nonākusi dzīves cikla stadijā, kad finanšu instrumenti var būt daudz...

«Projekts ir svarīgs tāpēc, ka mēs iegūstam enerģiju no saules, kas ir...

Attīstības finanšu institūcija Altum izsludinājusi otro kārtu atklātai atlasei kredītiestādēm...

Visvairāk enerģijas uzņēmumos tiek tērēts tehnoloģisko iekārtu darbināšanai, kā arī iekštelpu...

Pēdējos gados pašvaldību aktivitāte energoefektivitātes jomā būtiski pieaugusi, obligātās...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Ar mērķi izveidot vienotu reģionālo gāzes tirgu kopā ar Igauniju un Somiju Ministru kabinets...

«Projekts ir svarīgs tāpēc, ka mēs iegūstam enerģiju no saules, kas ir...

Atklāts Valmieras šķeldas katlumājas būvniecības pirmais posms....

Līdz ar noslēdzošā trešā posma pabeigšanu atklāts Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas...

Tuvāko gadu laikā Inčukalna pazemes gāzes krātuve (Inčukalna PGK) atkal varētu sasniegt...

15. septembrī plkst. 06.00 Rīgas HES ūdenskrātuvē pakāpeniski sāks atjaunot ūdenslīmeni, informē...

AS «Latvenergo» ar zīmolu Elektrum divu gadu laikā Baltijas valstīs uzstādījis 319...

Enerģētikas uzņēmumu grupa «Lietuvas Enerģija», kura ir izvērsusi savu darbību ārvalstīs, maina...

Salīdzinot ar 2017. gadu, atjaunīgo energoresursu (AER) patēriņš 2018.gadā samazinājies par 4,5...

Lai atbalstītu ilgtspējīgu un modernu dzīvesveidu, IKEA veikala autostāvvietā uzstādītas četras...